Saturday, 18 July 2015
18 January 2021
پس از افشای فساد مالی اخیر

«برکناری هشت‌صد مامور پلیس ترکیه»

2014 January 31

خبر / رادیو کوچه

در پی انتشار پرونده فساد اقتصادی ترکیه، دولت این کشور تاکنون ۸۰۰ مامور پلیس و مقام دولتی را از کار برکنار کرده یا آن‌ها را در محل یا مقامی دیگر منصوب کرده است.

روزنامه «حریت» چاپ آنکارا روز پنج‌شنبه سی‌ام ژانویه نوشته است، در میان کسانی که در ماه میلادی ژانویه کار خود را از دست داده‌اند، گروهی از افسران عالی‌رتبه در شهرهایی مانند آنکارا یا ازمیر نیز دیده می‌شوند.

بر اساس گزارش‌ها در ماه گذشته تنها در پایتخت ترکیه ۵۰۰ افسر پلیس از مقام یا محل کار خود برکنار شده‌اند.

روزنامه «ملیت» نیز در گزارشی در همین رابطه نوشته است، دو مقام دادستانی نیز در روز چهارشنبه گذشته از ادامه تحقیق در مورد پرونده فساد مالی در آن کشور که به بازداشت ده‌ها نفر انجامید، منع شده‌اند.

روزنامه‌های ترکیه می‌گویند دولت «رجب طیب اردوغان» طی این زمان در حدود شش هزار مامور پلیس از جمله گروهی از افسران عالی‌رتبه را در سراسر کشور «مجازات» کرده است.

در این میان دست‌کم ۱۱۵ مقام قضایی استانبول نیز در میان کسانی بوده‌اند که به شکلی از کار یا محل کار خود برکنار شده‌اند.

 polis-torkya

هجدهم دسامبر رسانه‌های ترکیه از عملیات گسترده پلیس خبر دادند که به بازداشت ده‌ها نفر از جمله فرزندان سه وزیر، رییس اجرایی بانک دولتی «هالک بانک» و افراد نزدیک به دولت به خاطر دریافت رشوه، فساد مالی و مشارکت در پولشویی ۸۷ میلیارد یورویی خبر دادند. آن‌چه پای «رضا ضراب» تاجر ایرانی را نیز در آن کشور به میان کشید. خود آقای «ضراب» نیز در میان بازداشت‌شدگان بود.

هرچند نخست وزیر ترکیه این موضوع را دسیسه و عملیات پلیس را نیز کثیف خوانده،اما یکی هفته پس از بازداشت‌ها ۱۰ عضو کابینه خود را تغییر داد.

او پیش‌تر از رسانه‌ها نیز به‌خاطر افشای این موضوع انتقاد کرده و گفته بود دست‌هایی درصدد بدنام کردن و ساقط کردن حزب حاکم ترکیه است.

به اعتقاد مفسران و ناظران سیاسی در میان این تنش‌ها نبردی سیاسی میان «فتح‌اله گولن»، از متحدان پیشین اردوغان و از منتقدان فعلی او، نیز در جریان است.

گفته می‌شود آقای «گولن» رهبر جمعیت اسلامی «هیزمت» و چهره مشهور ترکیه که در تبعید خودخواسته در آمریکا به سر می‌برد در پلیس و ساز و کار قضایی آن کشور صاحب نفوذ است.

بیشتر بخوانید

اخراج بیست و پنج تن از مقامات ارشد پلیس ترکیه

برکناری روسای پلیس پانزده استان ترکیه

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,