Saturday, 18 July 2015
18 January 2021
گام به گام با سینما

«ده روز با جشنواره – برنامه‌ی سوم»

2014 February 04

آزادعزیزیان / رادیو کوچه

با همکاری: نیما آهی

«کمال تبریزی» با تایید بر این‌که فیلم «طبقه حساس» به اولین سانس نمایش‌اش در جشنواره‌ی فیلم فجر نرسیده است،گفت: من از مردم عذرخواهی می‌کنم اما مقصر این اتفاق دست‌اندرکاران فیلم هم نیستند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

این کارگردان سینمای ایران که قرار بود، اولین نمایش فیلم‌اش ۱۴ بهمن در سانس اول سینما «آزادی» باشد، گفت: متاسفانه در جشنواره‌ی فیلم فجر امسال آقایان می‌خواستند همه‌ی فیلم‌ها حضور داشته باشند و به گونه‌ای دل همه را به دست بیاورند اما جشنواره باید یک استاندارد داشته باشد، در حالی که با این وضعیت، جشنواره فیلم فجر به یک جشن دورهمی تبدیل شده که حجم زیادی فیلم به آن راه یافته است.

کارگردان «طبقه حساس» در عین حال مطرح کرد: البته برخی فیلم‌ها هم بنابه دلایلی به جشنواره راه نیافتند که اتفاقن فیلم‌های خوبی بودند اما برخی از فیلم‌ها هم راه یافتند که تماشاگر سالن را ترک می‌کند.

logo

او در توضیح دلایل نرسیدن فیلمش به سانس اول نمایش خاطرنشان کرد: تنها دو استودیوی «بدیع» و «پیشگامان دیجیتال» وجود دارد که می‌توانند کار نهایی را برای آماده کردن فیلم‌ها بصورت دیجیتال انجام بدهند اما متاسفانه حجم فیلم‌هایی که برای حضور در جشنواره‌ی فجر باید آماده شوند، در این دو استودیو زیاد است و من نمی‌توانستم به این دوستان که شبانه‌روز در حال فعالیت هستند، فشار بیاورم که زودتر فیلم را آماده کنند.

تبریزی خبر داد که فیلم «طبقه حساس»تا پایان روز ۱۴‌بهمن آماده نمایش شود..

او در پاسخ به این‌که کسانی که برای نمایش فیلم در سینما «آزادی» بلیت داشتند، تکلیفشان چیست؟ گفت: این را باید مسوولان جشنواره پاسخ بدهند چون ما پیش از جشنواره به آن‌ها گفتیم برنامه نمایش فیلم را ۱۵ بهمن ماه به بعد بگذارند اما نمی‌دانم چرا به حرف ما گوش نکردند؟

کارگردان «طبقه حساس» نسبت به تعداد زیاد سانس‌های نمایش هر فیلم در جشنواره‌ی فیلم فجر نیز گلایه کرد.

پس از «رد کارپت»، «همه چیز برای فروش» در سینما فرهنگ به سانس فوق‌العاده رسید.

فیلم سینمایی «همه چیز برای فروش» ساخته‌ی «امیرحسین ثقفی» روز گذشته در سینماهای «آزادی» و «فرهنگ» دو سینمای مردمی جشنواره و «آفریقا» سینمای صنوف سینمایی به روی پرده رفت که در سینما «فرهنگ» به سانس فوق‌العاده رسید.

fikm

این فیلم دومین ساخته‌ی «امیر ثقفی» کارگردان جوان سینماست. وی پیش‌تر فیلم «مرگ، کسب و کار من است»  را کارگردانی کرد که با استقبال منتقدان روبه‌رو شد.

«صابر ابر»، «مریلا زارعی»، «مزدک میرعابدینی» و «حبیب رضایی» از جمله بازیگران این فیلم هستند.

در حاشیه:

دیروز ۱۴ بهمن نشست پرسش و پاسخ فیلم «چ» ساخته‌ی «ابراهیم حاتمی‌کیا» در کاخ جشنواره برگزار شد.

«حاتمی‌کیا» درباره‌ی این سوال که به نظر می‌رسد که او بازگشت به سینمای جنگ داشته است گفت: این جمله قدری ما کارگردان‌ها را عصبی می‌کند. من فیلم‌ساز هستم و هر‌چه می‌سازم همین است. این‌قدر ما را در قاب نگذارید. بدم می آید که بعضی‌ها می‌خواهند که بعضی از فرزندانم را نادیده بگیرند. هر آن‌چه می‌بینید دغدغه من است؛ بازگشت کدام است؟ من دارم راهم را می‌روم.

 در همین نشست «سعید راد» در توضیح سخنان خود در افتتاحیه‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر گفت: ما بازیگران با روانیات خود زندگی می‌کنیم و این شاخصه‌ی بازیگری است.

film

وی افزود: من اگر مزاحم مسوولان جشنواره شدم و به خاطر احساساتم برای آن‌ها مشکلاتی پیش آمد و یک لحظه حرف‌هایی زدم که از منطق خارج شد عذرخواهی می‌کنم، اما نظام جمهوری اسلامی در دنیا تثبیت شده است و همه در مقابل قدرت آن سر تعظیم فرود آورده‌اند.

وی تاکید کرد، من اگر چیزی گفتم از روی احساسات بوده و من از همه می‌خواهم با من طرف شوند نه جشنواره. وقتی مسوولان جشنواره از من دعوت می‌کنند و به دلیل احساساتم که ناشی از غریزه بازیگری است چیزی را می‌گویم من را خطاب قرار دهند و ای کاش آن‌جا منطق داشتم.

«سعید راد» در افتتاحیه‌ی جشنواره‌ی فجر در بخشی از سخنانش گفته بود: این سن خیلی باشکوه است و آدم‌های بزرگی بر روی این سن آمده‌اند. نگاتیو‌های فیلم‌های آقای «قریبیان» را دور زمین نمی‌شود کشید چون جا کم می‌آورد. در این‌جا می‌خواهم به عنوان یک بازیگر، اجازه بگیرم که از بزرگان بازیگری «محمدعلی فردین» و «بهروز وثوقی» نام ببرم‌ که نسل‌های بعدی بازیگری از روی دست آن مشق کردند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , 

۱ Comment


  1. saeed
    1

    نظام تثبیت شده چون تخم هرکسی روکه بخوادبیش ازاندازه حرف بزنه وباعقل وخردصحبت کنه میکشه