Saturday, 18 July 2015
21 January 2021
در جمع روسای دانشگاه‌ها

«روحانی منتقدان توافق ژنو را عده‌ای بی‌سواد نامید»

2014 February 05

خبر / رادیو کوچه

«حسن روحانی»، رییس جمهوری اسلامی ایران، با انتقاد از سکوت دانشگاهیان درباره توافق‌نامه هسته‌ای ژنو گفت: «چرا یک عده بی‌سواد که از بخش‌هایی خاص پول می‌گیرند باید حرف بزنند اما بزرگان،‌ دانشگاهیان و اساتید ما سکوت می‌کنند».

خبرگزاری‌ «مهر»، روز سه‌شنبه، پانزدهم بهمن ماه گزارش داد،  آقای «روحانی» در جمع روسای دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی و پژوهشی کشور گفته است دانشگاهیان باید سکوت خود را بشکنند و در عرصه تحقیقات علمی خطوط قرمز را به رسمیت نشناسند.

براساس این گزارش آقای «روحانی» از دانشگاهیان خواسته است تا به نقد مسایل مختلف بپردازند و در مورد توافق هسته‌ای با گروه ۱+۵ نیز اظهار کرده حداقل، این توافق اولین گشایش برای اظهار نظر دانشگاه و دانشجویان بود.

rohani

وی هم‌چنین با اشاره به منتقدان این توافق‌نامه، گفته است: «آیا فقط عده‌ای معدود کم سواد که از بخش‌های خاصی تغذیه می‌شوند باید حرف بزنند اما بزرگان، دانشگاهیان و اساتید ما سکوت کنند؟»

رییس جمهوری اسلامی ایران با بیان این‌که وقتی یک اتفاق بین‌المللی روی می‌دهد، استادان دانشگاه به رییس جمهوری نامه می‌نویسند، از دانشگاهیان پرسید: «چرا فریاد نمی‌زنید، چرا وارد میدان نمی‌شوید؟ کسانی که در مذاکرات ژنو مذاکره کردند هم از دانشگاه‌ها هستند و از اساتید دانشگاه‌های ما به حساب می‌آیند.»

توافق‌نامه ژنو پس از چند دور مذاکره بین نمایندگان ایران و کشورهای گروه ١+۵ به دست آمد. محتوای این توافق‌نامه زمینه‌ساز کاهش و لغو نهایی تحریم اقتصادی و مالی ایران در برابر اقدام ایران در راستای رفع نگرانی بین‌المللی در مورد ماهیت فعالیت‌های اتمی این کشور است.

توافق‌نامه هسته‌ای ژنو انتقاد شدید محافظه‌کاران داخل کشور را در پی داشته است تا جایی که در روز اجرای این توافقنامه برخی از آنان و رسانه‌های وابسته این جریان به مردم تسلیت گفتند.

پیش از آن نیز فرمانده سپاه پاسداران گفته بود که آن‌چه ایران از توافق‌نامه ژنو به دست آورده حداقلی است و آن‌چه از دست داده حداکثری بوده است.

بیشتر بخوانید

شعار مرگ بر آمریکا نخستین واکنش مجلس به توافق ژنو

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,