Saturday, 18 July 2015
22 January 2021
نامه تاجزاده به صادق لاریجانی

«حقوق‌بشر کشفی به مراتب مهم‌تر از انرژی هسته‌ای است»

2014 February 05

گزارش / رادیو کوچه

«مصطفی تاجزاده» در نامه‌ای خطاب به «صادق لاریجانی» رییس قوه قضاییه جمهوری اسلامی با اشاره به رونمایی از کتاب نقض حقوق بشر در آمریکا توسط مقامات قضایی ایران، به بهره‌گیری از استاندارهای دوگانه از سوی حاکمیت اعتراض کرده و پرسیده است چرا مقامات کشورمان تلاش سازمان‌های بین‌المللی یا کشورهای خارجی را برای سنجش حقوق بشر در ایران برنمی‌تابند؟

آقای «تاجزاده» در نامه خود آورده است: «اظهار نگرانی جناب‌عالی مبنی بر این‌که با حل معضل هسته‌ای، دولت آمریکا مسئله حقوق بشر در ایران را برجسته می‌کند، مخاطبانتان را به تامل وامی‌دارد که نکند شما نیز در زمره کسانی باشید که معتقدند برای این‌که پرونده حقوق بشر در ایران در کانون تبلیغات جهانی قرار نگیرد، بهتر و بلکه لازم است که پرونده هسته‌ای کشورمان حتا به قیمت تداوم تهدید‌ها و تحریم‌ها هم چنان باز بماند.»

متن کامل این نامه به شرح زیر است:

به نام خدا

رییس محترم قوه قضاییه

با سلام

رونمایی از کتاب نقض حقوق بشر در آمریکا توسط مقامات قضایی و تقنینی ایران ثابت کرد:

۱- از نظر جناب‌عالی تهیه و انتشار چنین گزارش‌هایی ناقض استقلال و حاکمیت ملی کشور مورد بررسی نبوده و دخالت در امور داخلی آن محسوب نمی‌شود.

۲- توهین به ملت دیگر تلقی نشده برعکس حرکتی در دفاع از کرامت و حقوق مردم ارزیابی می‌شود.

۳- مغایر حقوق و قوانین بین المللی نیست.

۴- تحمیل اراده حکومتی بر ملت یا دولتی دیگر به شمار نمی‌رود.

۵- حقوق بشر پدیده‌ای جهانی و الزام آور است و با اسلام مخالفت یا ضدیت ندارد.

۶- عدم اشاره به موارد مثبت در چنین گزارش‌هایی نقض غرض نیست و بی‌انصافی تدوین کنندگان را نمی‌رساند.

۷- با توافق هسته‌ای ژنو تعارض ندارد.

Tajzadeh-46_5

براین اساس می‌پرسم چرا جناب‌عالی تلاش سازمان‌های بین المللی یا کشورهای خارجی را برای سنجش حقوق بشر در ایران برنمی‌تابید و اتهاماتی شبیه آن‌چه در فوق آمد را متوجه آن‌ها می‌کنید؟ چرا آن‌چه برای خود حق می‌دانید برای دیگران توطئه می‌خوانید. از طرف دیگر چرا درباره وضعیت حقوق بشر در کشورهای دوست و هم‌سو گزارش تهیه نمی‌کنید؟ مگر اقلیت مسلمان در چین و روسیه کمتر از مسلمانان در آمریکا و اروپا تحت فشارند؟ اگر غربی‌ها مانند شرقی‌ها پایمال شدن حقوق در ایران را نادیده می‌گرفتند شما در باب لگدمال شدن حقوق شهروندان آمریکایی آیا کتاب منتشر می‌کردید؟ من البته منکر عدم رعایت کامل حقوق بشر در غرب نیستم. این را نیز نفی نمی‌کنم که آن دول به ویژه آمریکایی‌ها در عین اعتقاد به حقوق مزبور در عمل و هنگام تعارض بین منافع ملی و رعایت حقوق بشر در کشورهای دیگر اغلب به سود اولی رای می‌دهند و براساس آن عمل می‌کنند ولی شما که به چنین رفتاری اعتراض دارید چرا خود مانند آن‌ها عمل می‌کنید و از معیارهای دوگانه بهره می‌برید؟ از این گذشته آنچه گزارش‌گر ویژه سازمان ملل در زمینه نقض حقوق بشر در ایران تهیه کرد به تصویب مجمع عمومی آن سازمان رسیده است.‌‌ همان مجمعی که هم زمان از پیشنهاد رییس جمهور کشورمان در زمینه ضرورت مبارزه جهانی با خشونت و افراط‌گری قاطعانه حمایت کرد. به این ترتیب یک مقام روحانی – شیعی با رفتار و گفتار خود ایرانیان را سربلند کرد و عمل‌کرد یک روحانی صاحب منصب دیگر از نوع لاریجانی‌اش موجبات سرافکندگی ملت ما را فراهم نمود و اسم ایران را در کنار بدنام‌ترین رژیم‌های دنیا قرار داد. اولی از اسلام هراسی کاست و دومی بر آن افزود.

rohani

به همین دلیل مساعی جناب‌عالی در وانمود کردن این‌که دولت آمریکا، و نه مجمع عمومی سازمان ملل، عدم رعایت حقوق بشر در ایران را محکوم کرده است و نیز تلاش برای محدود جلوه دادن اعتراض‌ها به اعدام قاچاقچیان مواد‌مخدر یا مخالفت تهیه کنندگان گزارش با احکام شرعی پاسخ‌گوی پرسش‌های ایرانیان نیست چرا که آنان کم و بیش با ابعاد گزارش آشنا بوده و از مفاد آن آگاهند. مهم‌تر آن‌که روزانه شاهد تجاوز به حقوق هم‌وطنان خویش هستند. هم چنین مطلعند که اکثر قریب به اتفاق دولت‌هایی که به قطع نامه مذکور رای داده و جمهوری اسلامی را به خاطر نقض حقوق بشر محکوم کردند، کشورهایی دموکراتیک به حساب می‌آیند. در حالی که تقریبن همه دولت‌هایی که رای منفی دادند، خود متهم به سرکوب حقوق و آزادی‌های اساسی ملت خویشند.

جناب آقای صادق لاریجانی

مستحضرید که صدا و سیما در دولت جدید با ترک سنت ۳۵ ساله خود مشروح سخنان منفی مقامات آمریکایی را علیه جمهوری اسلامی ایران با آب و تاب پخش می‌کند تا غیرمستقیم شکست توافق ژنو را القاء و ادعای جنگ‌طلبان ایرانی را ثابت کند که مدعی‌اند «دکتر روحانی در این مدت کوتاه زبان دو سانتی نظام سطله را علیه ملت ایران ده متر کرد» چنین اظهاراتی در حالی بیان می‌شود که در دولت نهم و دهم مورد تایید آقایان، آمریکایی‌ها نه تنها تحریم‌های بی‌سابقه‌ای را در سطح دنیا علیه ما اعمال و حتی پول‌هایمان را بلوکه کردند بلکه توهین‌هایی به ما داشتند که بی‌سابقه بود و صد البته در دولت جدید تکرار نشد.

نمونه بارز این توهین‌ها در مورد آقای احمدی‌نژاد در حضور خودش و نیز در برابر دیدگان میلیون‌ها نفری که شاهد پخش زنده سخنان رییس دانشگاه کلمبیا بودند، صورت گرفت که وی را «دیکتاتور کوتوله» خواندند و البته رسانه به اصطلاح ملی ما آن را پخش نکرد و هنوز هم اجازه انتشار آن را ندارد. با پخش آن سخنان معنای توهین بر همگان روشن و ثابت می‌شود که نه تنها زبان دو سانتی آمریکا علیه ایران ده متر نشده بلکه در دولت تدبیر و امید کوتاه شده است.

20130727_larijani_koocheh

هم چنین روشن می‌شود که سخن گویان حزب پادگانی که امروز خیلی غیور شده‌اند، دیروز فحش به رییس دولت محبوب خود را فتح المبین می‌خواندند و چنین هتاکی‌های گستاخانه‌ای را نشانه قدرت کشور و موفقیت دیپلماسی آن تحلیل و ترویج می‌کردند. جالب آن‌که اکنون نیز که صدا و سیمای سپاهی به ظاهر طرفدار شفافیت شده است، حاضر نیست مفاد قطع نامه مصوب مجمع عمومی سازمان ملل را در باب نقض حقوق بشر در ایران منعکس کند. علت آن است که در آن صورت همگان می‌فهمند چه کسانی و کدام نهاد‌ها با عمل‌کرد ضد حقوق بشری خویش به حیثیت و اعتبار کشور لطمه زده و می‌زنند و غرور ملی را جریحه‌دار کرده و می‌کنند.

رییس محترم قوه قضاییه

اظهار نگرانی جناب عالی مبنی بر این‌که با حل معضل هسته‌ای، دولت آمریکا مسئله حقوق بشر در ایران را برجسته می‌کند، مخاطبانتان را به تامل وامی‌دارد که نکند شما نیز در زمره کسانی باشید که معتقدند برای این‌که پرونده حقوق بشر در ایران در کانون تبلیغات جهانی قرار نگیرد، بهتر و بلکه لازم است که پرونده هسته‌ای کشورمان حتی به قیمت تداوم تهدید‌ها و تحریم‌ها هم چنان باز بماند. شما می‌دانید که در ۲۴ خرداد امسال روشن شد که ۹۲٪ ایرانیان مخالف راهبرد پیشین هسته‌ای و طرفدار چرخش هم زمان سانتریفیوژ‌ها و چرخه تولیدی کشورند و غنی‌سازی اورانیوم را بدون حاکمیت اندیشه و عمل‌کرد پادگانی می‌خواهند. به باور من ملت ما اجازه نمی‌دهد بار دیگر به اسم «حق مسلم هسته‌ای» دیگر حقوق مسلم‌شان را نادیده بگیرند و به نام غنی‌سازی اورانیوم به تهی‌سازی دموکراسی و آزادی‌های مدنی و سیاسی‌شان بپردازند و انرژی هسته‌ای صلح‌آمیز را بهانه ایجاد شرایط جنگی و فضای امنیتی کنند. امیدوارم شما نیز این حقیقت را دریافته باشید که عصر استعمارستیزی استبدادی به سر آمده است. از این رو به توافق جامع هسته‌ای دست یابیم یا نیابیم و علیه ما گزارش تهیه بکنند یا نکنند، حقوق بشر که کشفی به مراتب مهم‌تر از انرژی اتمی است در ایران باید محترم شمرده شده و رعایت گردد.

والسلام

سید مصطفی تاجزاده

اوین – بهمن ۱۳۹۲

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,