Saturday, 18 July 2015
01 August 2021
در قندهار در راه است

«عملیات بزرگ نظامی درهلمند»

2010 February 27

فرمانده آمریکایی ناتو در افغانستان گفته که مردم قندهار در معرض خطر هستند. مقامات آمریکایی گفته‌اند که پس‌از «عملیات مشترک» در هلمند، در جنوب افغانستان برنامه عملیات بزرگ دیگری را برای بیرون راندن طالبان از قندهار در دست دارند.

نظامیان آمریکایی گفته‌اند که عملیات مشترک در منطقه «مارجه» هلمند، که در آن ۱۵ هزار سرباز ناتو و افغان شرکت کردند، «مقدمه ای» برای عملیات بزرگتری در قندهار بوده است.

فرمانده آمریکایی نیروهای ناتو در افغانستان گفته است که جمعیت شهر قندهار در جنوب این کشور در معرض «خطر» قرار دارد. قندهار بزرگ‌ترین شهر جنوبی افغانستان است که در زمان حاکمیت طالبان، مرکز اصلی این گروه بود.

یک مقام کاخ سفید به خبرنگاران گفته است که «اگر هدف در افغانستان این است که ابتکار عمل طالبان گرفته شود. ما فکر می‌کنیم که امسال باید قندهار را بگیریم.»

او هم‌چنین گفته است که عملیات مارجه «مقدمه ای تاکتیکی بود برای عملیات جامعی در شهر قندهار.» عملیات مارجه در نیمه ماه فوریه آغاز شد و چند هفته طول کشید. اخیرن فرماندهان افغان و ناتو پرچم ملی افغانستان را در منطقه مارجه به نشانه پایان این عملیات برافراشتند.

منطقه مارجه در ولایت هلمند از پایگاه‌های عمده گروه طالبان بود. این منطقه هم چنین یکی از مراکز بزرگ تولید مواد مخدر هم شمرده می‌شده است. عملیات قندهار در حالی اعلام می‌شود که روز جمعه، ۸ اسفند، چند انفجار انتحاری و تیراندازی در مرکز شهر کابل منجر به کشته شدن ۱۶ تن و زخمی شدن ۳۸ نفر دیگر شد. در میان قربانیان این حادثه ۹ هندی و یک ایتالیایی وجود داشتند.در این حادثه سه مهاجم مسلح و دو مامور پلیس هم در پی تبادل آتش که برای حدود سه ساعت ادامه یافت، کشته شدند.

طالبان مسوولیت این حمله را به عهده گرفته‌اند.

حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان این حمله را تقبیح کرده و آن را «وحشیانه» خوانده است. آقای کرزی ضمن هم دردی با خانواده‌های قربانیان هندی این حادثه گفته که این حادثه نمی‌تواند روابط میان هند و افغانستان را مختل کند.

این نخستین حمله طالبان به اهدافی در شهر کابل پس از دست‌گیری شماری از رهبران این گروه، از جمله ملا عبدالغنی برادر و ملا عبدالکبیر است. ملا برادر فرد شماره دو طالبان شمرده می‌شد که در شهر کراچی پاکستان و ملا عبدالکبیر والی ننگرهار، در شرق افغانستان در زمان حاکمیت طالبان بود که در شمال‌غرب پاکستان دستگیر شد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,