Saturday, 18 July 2015
22 January 2021
در اربیل پایتخت اقلیم کردستان

«پخش سرود ملی کردها در مراسم سالگرد انقلاب اسلامی»

2014 February 12

خبر / رادیو کوچه

در مراسمی که روز سه شنبه یازدهم فوریه از سوی کونسول‌گری جمهوری اسلامی در شهر اربیل پایتخت اقلیم کردستان برگزار شد سرود «ای رقیب» که به عنوان سرود ملی کردها شناخته می‌شود، پخش گردید.

در این مراسم برخلاف سال‌های گذشته «مسعود بارزانی» رییس اقلیم کردستان و «نیچیروان بارزانی» نخست وزیر این اقلیم در این مراسم شرکت نکرده بودند.

«فاضل میرانی» رییس دفتر سیاسی حزب دمکرات کردستان عراق که در این مراسم شرکت کرده بود، از مقامات جمهوری اسلامی خواست تا در راستای حل مسئله کرد در ایران گام‌های عملی برداشته شود.

به گزارش خبرگزاری «روداو» فاضل میرانی با اشاره به لزوم یادگیری زبان مادری گفته است: «هم‌زیستی و یک سری اصول در ایران خصوصن مسئله زبان مادری، که به شیوه رسمی در این کشور مطرح شده در حال پیشرفت است، امیدواریم قدم‌هایی که ایران در این باره برداشته، بتواند به استقرار آشتی و برقراری امنیت در عراق نیز منجر شود.»

fazil-mirani

رییس دفتر سیاسی حزب دمکرات کردستان عراق در ادامه سخنان خود ابراز امیدواری کرد که جمهوری اسلامی بدون در نظر گرفتن هیچ تفاوتی سیاست‌های خود با مردم ساکن در عراق، اعم از کرد، شیعه، سنی، ترکمان، مسیحی، ایزدی و ارمنی را در پیش بگیرد.

«فاضل میرانی» هم‌چنین خواستار آن شد تا جمهوری اسلامی مثل همیشه به شیوە آشتی‌جویانه در راستای حل مسئله کرد، نه تنها درکردستان عراق و ایران، بلکه در کل منطقه قدم‌های عملی بردارد.

او در پایان اظهارات خود خواهان آن شد تا ملت‌ها همه در آزادی و آسایش زندگی کنند. «میرانی» در این باره گفت: «نمی‌شود عدەای در رفاه و عدەای دیگر در جنگ زندگی کنند، شماری از آنها ستمگر و شماری دیگر تحت ستم باشند. چراکه خداوند همه را آزاد خلق کرده و باید در آزادی در سرزمین‌های خود زندگی کنیم.»

برای اولین است که در مراسم سالگرد انقلاب اسلامی در شهر اربیل، سرود «ای رقیب» نواخته می‌شود. وب سایت روداو در این باره گزارش داده که همه حاضران از جمله مقامات جمهوری اسلامی در هنگام پخش این سرود به پاخواستەاند.

احزاب و کردهای کردستان ایران  نیز، «ای رقیب» را سرود ملی کردها می‌دانند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,