Saturday, 18 July 2015
08 December 2021
در سومین سالگرد حصر

«دولت آمریکا خواستار آزادی سران جنبش سبز شد»

2014 February 15

خبر / رادیو کوچه

وزارت خارجه آمریکا بیست و پنجم بهمن ماه هم‌زمان با سومین سالگرد حصر «میرحسن موسوی»، «زهرا رهنورد» و «مهدی کروبی»، از رهبران جنبش اعتراضی به نتایج انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ در بیانیه‌ای خواستار آزادی آنان و سایر زندانیان عقیدتی در ایران شده است.

در این بیانیه آمده است: «سه سال پیش در چنین روزی حکومت ایران دو کاندیدای سابق ریاست جمهوری مهدی کروبی و میرحسین موسوی و زهرا رهنورد، همسر آقای موسوی و فعال حقوق زنان را در بازداشت خانگی قرار داد بدون آن که هیچ اتهام رسمی متوجه آنها کند. ما هم‌گام با جامعه جهانی این اقدام و هم‌زمان اذیت و آزار اعضای خانواده آن‌ها را محکوم می‌کنیم و خواستار آزادی‌شان هستیم.»

«ماری هرف»، سخن‌گوی وزارت خارجه آمریکا در این بیانیه می‌گوید «قانون اساسی ایران، قوانین آن و تعهدات بین‌المللی این کشور، به شهروندانش این ضمانت را داده است که تحت محاکمه‌ای دست‌کم منصفانه قرار گیرند و بازداشت و محبوس کردن دلخواهانه آنها را سلب می‌کند.»

mousavi_karoubi_rahnavard_1

در ادامه آمده است که ایالات متحده هم‌چنان از دولت ایران می‌خواهد تا به این تعهدات پایبند بوده و بار دیگر خواست خود را برای آزادی همه زندانیان عقیده تکرار می‌کند.

هم‌زمان نهاد غیر‌دولتی عفو بین‌الملل هم روز جمعه بیست و پنجم بهمن با انتشار بیانیه ای خواستار آزادی رهبران معترضان به نتایج آرای انتخابات ۸۸ شده و علاوه بر اشاره به قرار گرفتن آنها در حبس و حصر خانگی بدون هیچ اتهام و محاکمه قانونی تاکید کرده که با توجه به انتشار گزارش‌های متعدد از وضعیت سلامت آقایان موسوی و کروبی و خانم رهنورد، عفو بین‌الملل خواستار پایان بخشیدن به بازداشت خانگی این سه نفر است.

«میرحسین موسوی» به همراه همسرش «زهرا رهنورد» و «مهدی کروبی»، از زمستان سال ۱۳۸۹ در خانه خود یا در ساختمان‌های متعلق به وزارت اطلاعات که به «خانه امن» مشهور است در حصر می‌باشند.

بیشتر بخوانید

درخواست مصلحی برای اعدام موسوی و کروبی 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,