Saturday, 18 July 2015
21 January 2021
روابط عمومی صداوسیما

«پخش سریال جنجال‌برانگیز سرزمین کهن متوقف شد»

2014 February 16

 خبر / رادیو کوچه

به دنبال گسترش اعتراضات به پخش فیلم «سرزمین کهن» در  شهرهای مختلف ایران،«سیدتقی سهرابی» مدیرکل روابط عمومی صداوسیمای ایران گفته است: پخش سریال تاریخی «سرزمین کهن» تا انجام تحقیقات و تحقق دستورات قبلی رییس صدا و سیما متوقف شد.

باشگاه خبرنگاران جوان وابسته به صداوسیمای ایران روز یک‌شنبه بیست و هفتم بهمن ماه با اعلام این خبر گزارش داده است: «مدیرکل روابط عمومی صداوسیما گفته است که هیاتی به نمایندگی از عزت‌اله ضرغامی برای بررسی و بازخورد پخش این سریال راهی برخی استان‌های مربوط با موضوع خواهد شد.»

در رابطه با همین موضوع، «عبدالرضا رحمانی فضلی»، وزیر کشور ایران نیز،  روز شنبه گفته بود که این سریال مورد بازبینی قرار می‌گیرد.

در همین حال گزارش‌ها حاکی است که  روز شنبه شهروندان بختیاری در شهرهای مختلف ایران از جمله در اصفهان، دزفول، اندیمشک، ایذه، شهرکرد و الیگودرز در اعتراض به پخش سریال «سرزمین کهن» از تلویزیون دولتی ایران تظاهرات اعتراضی برپا کردند.

lorstan

خبرگزاری دانشجویان ایران، «ایسنا» نیز گزارش داده بود،  «عبدالرضا رحمانی فضلی»، در خصوص  اعتراضات روز شنبه گفته است:« تجمعاتی در مناطقی چون اصفهان و اهواز داشتیم و در برخی از جاها، استانداران، نیروی انتظامی، روحانیت منطقه، بزرگان قوم بختیاری و عشایر با شرکت‌کنندگان در تجمع صحبت کردند و این صحبت‌ها در توجیه افکار عمومی موثر بوده و تجمعاتی که امروز بعدازظهر برگزار شده بود با خوبی و آرامش تمام شده است و ما شاهد درگیری و اقدامات خشونت‌آمیز نبوده‌ایم.

در همین حال، گزارش‌ها حاکی است که کارگردان، تهیه کننده، مدیر گروه فیلم و سریال و ناظران مجموعه تلویزیونی سرزمین کهن  گزارش در نامه‌ای خطاب به معاون صداوسیما  درباره برخی ابهامات پیش آمده در زمینه این سریال توضیحاتی را ارایه کرده‌اند.

در بخشی از این نامه آمده است:«بی تردید دست اندرکاران این سریال به هیچ وجه حتا در تصورات ذهنی خویش قصد کوچک‌ترین بی‌احترامی به ساحت مردم شریف و پر افتخار بختیاری را نداشته‌اند. مشاهده قسمت های آتی این مجموعه تلویزیونی موید این واقعیت خواهد بود . با این وجود چنانچه پخش قسمت های اولیه این مجموعه موجب رنجش خاطر هم‌وطنان عزیز بختیاری شده است، مراتب عذرخواهی خود را اعلام می‌کنیم.»

«محمودرضا تخشید» مدیر گروه فیلم و سریال شبکه سه ،«محمد مسعود» تهیه کننده سریال، «کمال تبریزی» کارگردان سریال و «عباس سلیمی نمین» مشاور تاریخی پروژه از جمله امضا کنندگان این نامه هستند .

به دنبال پخش سریال تلویزیونی «سرزمین کهن» از تلویزیون جمهوری اسلامی،  بختیاری ها در شهرهای مختلف از جمله دزفول و مسجد سلیمان طی روزهای اخیر به  پخش این سریال تلویزیونی اعتراض کرده و خواستار جلوگیری از ادامه پخش این سریال شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رسمی ایران «ایرنا»، معترضان در دزفول ضمن انتقاد از پخش سریال سرزمین کهن از سیمای جمهوری اسلامی ، بخش‌هایی از این سریال را توهین به قوم بختیاری دانسته‌اند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , , 

۱ Comment


 1. آریا
  1

  امروز شنیدم که پخش سریال سرزمین کهن متوقف شد ،اصولاً پخششو نه به دلیل اهانت به بختیاریها بلکه سو استفاده بسیجیان و تندروها از احساسات بختیاری میدونم سریال که با کلی‌ مشکل روبرو شد آخر سر بعد از کار شکنی ضرغامی در ۲۶ دی‌ پخش می‌شه ،و چه بسا حضور پر رنگ چپها رو در انقلاب نشون میده که بعد از سالها سریالی ساخت شده که چهرهٔ واقعی‌ انقلاب رو نشون میده و حضور نیروها و مبارزشون رو به منظر نمایش میذاره ولی‌ متاسفانه نیروهای داخلی‌ که از حضور چپها ترسیده و همیشه نقش آنها رو در انقلاب نادیده گرفتند از این موضوع سواستفاده کردند و مثل سال‌های گذشته یک قوم رو به جان یک کارگردان خوب انداختند و گذشته آقای کمال تبریزی رو که چپ بوده و تهیه کنند رو که از شاگردان حزب توده بوده ؟؟ رو وسط میدون میارن ؟قضاوت زود ؟ احساسات جوانها به خصوص جوانهای بختیاری که سالها در امکانات رفاهی بد و خودشون رو فراموش شده میدونند رو به بازی میگیرن و به جان یک سریال هر چند منطقی‌ و کار شده میندازن ،البته هدف تندروها عقب انداختن مردم و معتاد کردن آنها به سریالهای اسپانیایی و ترکی‌ هست که از دیگر شبکها پخش می‌شه !! کامل متاسفم !! هر چند که متأسفانه در آخر همین سریال به امام خمینی و انقلاب مذهبی‌ می‌رسد و قهرمان داستان بختیاری خواهد بود

  این هم سخن یکی‌ از اعتراض کننده‌ها
  “‘
  مسئله مهم این است که اقای کمال تبریزی از انقلابیون چپ گرا و وابسته به توده ایها بوده اند و همچنین مشاور تاریخی این سریال آقای عباسی نمین نیز از شاگردان توده ای معروف آقای پورپیرار است که همگی شرح حال پورپیرار توده ای و ضد ایرانی می دانیم.تطهیر فرقه دمکرات پیشه وری و تجزیه طلبی در این سریال موج می زند و عوامل این سریال ب دلیل پاک و موجه جلوه دادن تجزیه طلبی در ایران باید محاکمه شوند