Saturday, 18 July 2015
02 December 2020
به مناسبت سال‌روز دست‌گیری اوجلان

«درگیری معترضان و نیروهای پلیس در کردستان ترکیه»

2014 February 16

خبر / رادیو کوچه

شهرهای مناطق کردنشین ترکیه روز شنبه پانزدهم فوریه در سال‌روز دست‌گیری «عبداله اوجلان» رهبر زندانی حزب کارگران کردستان «پ.ک.ک» صحنه درگیری معترضان و نیروهای پلیس بود.

بنابه گزارش رسانه‌های خبری ترکیه، شماری از معترضان در شهرهای کردستان ترکیه از جمله دیاربکر یکی از بزرگترین شهرهای کردنشین ترکیه، در پانزدهمین سال‌گرد دست‌گیری «عبداله اوجلان» دست به تظاهرات زدند و با پلیس به درگیری پرداختند که نیروهای پلیس برای متفرق کردن تظاهرکنندگان از گاز اشک‌آور و ماشین‌های آب‌پاش استفاده کردند.

معترضان با در دست داشتن تصاویر «اوجلان» دست به تظاهرات زدند و صاحبان مغازه‌ها در این شهرها نیز در حمایت از تظاهر کنندگان واحدهای تجاری خود را تعطیل کردند.

tazahorat-torkie

گزارش رسانه‌های خبری حاکی از آن است که در برخی شهرهای کردستان ترکیه ، معترضان با بمب‌های بنزینی به مقابله با خودرهای زرهی پلیس که به سوی آنان گاز اشک‌آور پرتاب می‌کردند، پرداختند.

براساس گزارش‌های دریافتی در شهرهای بتمن و شیرناخ نیز معترضان کرد با نیروهای پلیس درگیر شدند.

در اولین سال دست‌گیری «عبداله اوجلان» علاوه بر بسیاری از پایتخت‌های اروپایی، در اکثر شهرهای کردنشین ایران از جمله سنندج، ارومیه، کامیاران، سقز، بانه و مریوان نیز تظاهرات‌های اعتراضی انجام شد، که توسط حکومت ایران به شدت سرکوب شد.

در ارومیه مردم خشمگین کنسول‌گری ترکیه در این شهر را به آتش کشیدند و یک دختر جوان نیز در اعتراض به دست‌گیری «اوجلان» در همین شهر در مقابل کنسول‌گری ترکیه خود را به آتش کشید.

در شهر سنندج این تظاهرات به کشته شدن ده‌ها نفر از معترضان و دو نفر از نیروهای حکومتی منجر شد، که مردم سنندج از این روز به علت کشتار مردم این شهر که در روز سوم اسفند ماه روی داد، به نام اسفند سیاه یاد می‌کنند.

مذاکرات صلح بین دولت آنکارا و «عبداله اوجلان» رهبر زندانی پ.ک.ک که از سال گذشته آغاز شده ناکام مانده است و دو طرف یک‌دیگر را به اخلال در مذاکرات متهم می‌کنند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , , , 

۱ Comment

  1. 1

    wh0cd599839 visit this link