Saturday, 18 July 2015
18 January 2021
مسوول نمایندگی میراث فرهنگی جهرم

«سرقت کتیبه چهارصد ساله حمام گازران جهرم»

2014 February 16

خبر / رادیو کوچه

کتیبه چهارصد ساله حمام گازران شهرستان جهرم در ١٩٠ کیلومتری جنوب شرقی شیراز، از توابع استان فارس، مربوط به دوران صفویه، به سرقت رفته است .

خبرگزاری رسمی ایرن «ایرنا» گزارش داد، «مسیح عادل‌پور»  مسوول نمایندگی میراث فرهنگی در شهرستان جهرم عصر شنبه بیست و ششم بهمن ماه با تایید این خبر به این خبرگزاری گفته است: پیگیری‌های لازم برای شناسایی و دست‌گیری این افراد سودجو انجام شده است .

katibeh

براساس این گزارش، «مسیح عادل‌پور» افزوده است: مقدمات کار مرمت و ساماندهی این بنای قدیمی برای تبدیل شدن به بازارچه صنایع دستی در دست اقدام بود که متاسفانه با این اقدام افراد سودجو این طرح متوقف شد.

وی هم‌چنین علت ثبت ملی نشدن این بنای تاریخی را وجود معارض و چندین وارث عنوان کرد که رضایت به تملک این حمام تاریخی را تاکنون به میراث فرهنگی نداده بودند.

بنابه این گزارش،کتیبه به سرقت رفته که در ورودی حمام گازران نصب شده بود مربوط به دوره صفویه بوده و متن آن شامل تاریخچه و اسامی سازندگان حمام گازران بوده است.

این گزارش در نهایت نوشته است، متاسفانه نه تنها این حمام، بلکه اکثر حمام‌های تاریخی شهرستان جهرم که همگی متعلق به دوران صفویه و قبل از آن هستند، به ثبت ملی نرسیده‌اند و همین مساله نه تنها باعث تخریب و از بین رفتن بیش‌تر این حمام‌های تاریخی بلکه تبدیل شدن آن‌ها به زباله دان شده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,