Saturday, 18 July 2015
24 June 2021
وزیر امور خارجه ایران

«تغییر بیش از چهل سفیر و سرکنسول در دو ماه آینده»

2014 February 18

خبر / رادیو کوچه

«محمدجواد ظریف» در مصاحبه‌ای با خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، «ایرنا»، که روز دوشنبه بیست و هشتم بهمن ماه منتشر شد، از موج تغییرات در وزارت خارجه خبر داده و میزان تغییرات وزارت خارجه پس از روی کار آمدن دولت حسن روحانی را متناسب با بار جدید این وزارت‌خانه و تغییر دولت ندانسته است.

 بر اساس گزارش «ایرنا» آقای «ظریف» در توضیح بیش‌تر گفته است: «ما باید حدود ۵۰ سفیر را تغییر می‌دادیم و ۵۰ نفر از مسوولین کنونی وزارت خارجه باید به ماموریت بروند. البته من می‌پذیرم که به خاطر برخی گرفتاری‌ها که بیشتر وقت ما را به خود اختصاص داده، تاخیر دراین زمینه ایجاد شده است، با این حال در چند هفته آینده سفرای جدید به محل ماموریت خود اعزام می‌شوند و برخی از مدیران وزارت خارجه تغییر می‌کنند و آن تغییر و تحول که صرف‌نظر از تغییر دولت بلکه به عنوان یک واقعیت باید صورت می‌گرفت، رخ خواهد داد.»

 وی با بیان این‌که نمی‌توان کارشناسان وزارت امور خارجه را به صرف همسو بودن و یا نبودن یک سیاست از کار برکنار کرد، اما تاکید کرده که «اگر کسی بخواهد در مقابل سیاست‌های دولت مقاومت کند، آن به هیچ وجه قابل قبول نیست.»

zarif

«محمدجواد ظریف» هم‌چنین در این مصاحبه‌ با اشاره به انتقاد تعدادی از نمایندگان از وزارت امور خارجه درباره در جریان نگذاشتن مجلس از محتوای گفت‌وگوهای هسته‌ای با قدرت‌های جهانی، از محرمانه ماندن برخی مسایل دفاع کرده و آن را یک مسئله طبیعی دانسته است.

وی در واکنش به انتقادات برخی از محافظه‌کاران از وزارت امور خارجه به خاطر عدم انتشار متن توافق هسته‌ای ژنو گفت که انتشار اسناد محرمانه در هیچ نقطه‌ای از دنیا جایز نیست.

وزیر امور خارجه با متهم کردن منتقدان به عوام‌فریبی افزود: «آیا آنها قصد دارند سیستم طبقه‌بندی را حذف کنند؟ آیا می‌خواهند مهرهایی را که با عنوان سری، محرمانه و بسیار محرمانه برروی اسناد دولتی زده می شود، نادیده بگیرند؟ چرا عوام‌فریبی می‌کنند؟ چرا به مردم دروغ می‌گویند؟ چرا حرف‌هایی را می‌زنند که خودشان هم می‌دانند جرم است و قابل پیگیری؟».

 محمدجواد ظریف با تاکید بر این‌که «در هر کشور و سیستم اداری، چارچوبی برای سخنان محرمانه و غیرمحرمانه وجود دارد»، هشدار داده که «نباید مردم را به این باور رساند که محرم نیستند، مردم محرم هستند اما اسنادی هست که باید از طرف مقابل پنهان شود و این واقعیت امروز دنیاست.»

تعدادی از نمایندگان مجلس که اکثرن عضو جبهه پایداری، تشکل نزدیک به آیت‌اله مصباح یزدی، روحانی تندرو ساکن قم، هستند، در ماه‌های اخیر خواهان اطلاع بیشتر از روند و محتوای مذاکرات اتمی تیم فعلی به ریاست وزیر امور خارجه شده‌اند.

بیشتر بخوانید

آمریکا جزییات توافق‌نامه اتمی با ایران را منتشر کرد

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,