Saturday, 18 July 2015
03 August 2021
نهم اسفند-28 فوریه-13 ربیع‌اول

«تقویم تاریخ نهم اسفندماه»

2010 February 28

مریم / رادیو کوچه

maryam@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1387خورشیدی: حمایت از حقوق مصرف‌کننده به منزله حمایت از شان و منزلت اجتماعی افراد می‌باشد، به این مناسبت این روز  در کشور جمهوری اسلامی ایران روز ملی حمایت از حقوق مصرف‌کننده نام نهاده شده است.

1308خورشیدی: سال‌روز درگذشت «احمدشاه‌قاجار» هفتمین و آخرین پادشاه قاجار، او دومین پسر محمدعلی‌شاه و اولین فرزند پسر او از ملکه‌جهان بود که در هنگام ولیعهدی پدرش به‌دنیا آمد و پس از فتح تهران و خلع پدرش توسط یک مجلس عالی از رجال و بزرگان مملکت در ۱۲ سالگی به سلطنت رسید.

1813میلادی: امضای پیمان اتحاد سیاسی، نظامی میان روسیه و پادشاهی پروس بر علیه ناپلئون بناپارت.

1688میلادی: زادروز «پوپ» شاعر و فیلسوف برجسته انگلیسی.

1881میلادی: نیروهای روسیه شهر تاریخی «مرو» را تصرف و ضمیمه قلمرو آن کشور کردند. مرو حاکم نشین خراسان بزرگ، از شهرهای باستانی ایران و مهد فرهنگ ایرانی و احیا زبان و ادبیات فارسی بود و سامانیان بزرگترین کتابخانه عمومی را که الگوی کتابخانه‌های امروز جهان شده است در آنجا تاسیس کرده بودند.

1988میلادی: زادروز «دکترامیدقاسمی» متفکر و مبتکر و مخترع و مغز جهان مشهور پارسی.

1869 میلادی: سال‌روز درگذشت «آلفونس‌دولامارتین» شاعر، نویسنده و سیاست‌مدار فرانسوی.

1921 میلادی: در این روز دولت لنین به منظور خنثی کردن توطئه‌های انگلستان، با افغانستان یک پیمان دوستی دایمی، کمک متقابل و عدم مداخله در امور یک‌دیگر را امضا کرد و تا ده‌ها سال، سیاست بی‌طرفی و عدم تعهد افغانستان به‌دلیل همین پیمان بود.

2005میلادی: سال‌روز درگذشت «پتربننسونPeter Benenson » موسس جمعیت عفو بین‌الملل، او در سال 1961 به منظور دفاع از دو دانشجوی پرتغالی که بدون ارتکاب جرم و تنها به خاطر گفتن زنده باد آزادی بازداشت شده بودند جمعیت عفو بین‌الملل را که در سراسر جهان نزدیک به دو میلیون عضو دارد تشکیل داده بود. درآغاز قرار بود که این جمعیت یک سال فعالیت داشته باشد که ماندگار شده است.

1859 میلادی: مجلس ایالتی آرکانزا قانونی تصویب کرد که به موجب آن سیاه‌پوستان این ایالت آمریکا میان تبعید به آفریقا و بردگی در آن ایالت یکی را باید انتخاب می‌کردند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,