Saturday, 18 July 2015
08 December 2021
در گرامی‌داشت روز جهانی زبان مادری

«بازداشت تعدادی از فعالین حقوق مدنی در آذربایجان»

2014 February 22

خبر / رادیو کوچه

 

انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجانی در ایران می‌گوید همزمان با روز جهانی زبان مادری، بازداشت، تهدید و فشار‌ها بر علیه فعالان مدنی ترک در ایران و شهرهای آذربایجان شدت یافته است.

«وحید قاراباغلی»سخن‌گوی انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجانی در ایران روز جمعه دوم اسفند ماه به رادیو کوچه گفت:روز گذشته ده‌ها فعال مدنی در شهر اهر بازداشت شدند که ماموران هنگام بازداشت برخی از فعالین را مورد ضرب و شتم قرار دادند.

 به گفته آقای «قاراباغلی»  این افراد به مناسبت روز جهانی زبان مادری در منزل پدری اکبر ابوالزاده در اهر گرد هم آمده بودند.

 عباس لسانی، صالح ملاعباسی، ابراهیم رشیدی، فرج نوری، رحیم غلامی، عسگر اکبرزاده، اکبر ابولزاده، روزبه سعادتی، وحید فائزپور، میثم آزادی، فردین مرادپور، مرتضی صفری، حسن زارعی، آیدین نشاطی، توحید رضایی، میلاد عظیمی، بهزاد عبدی، وحید نریمان، نیما عباس‌پور، سجاد خلیل‌نژاد، مرتضی محمدی، سجاد خوش قدم و اسامی برخی از بازداشت شدگان می‌باشد.

zaban--madari

 سخن‌گوی انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجانی در ایران با بیان این‌که از اسامی بقیه‌ی بازداشت شدگان اطلاع دقیقی در دست نیست، اظهار کرد: افراد بازداشت شده با بیش از ١۵دستگاه خودرو پلیس به مکان نامعلومی انتقال یافته و علت بازداشت آن‌ها هنوز بطور قانونی مشخص نشده است.

 روز جهانی زبان مادری، همه ساله در ۲۱فوریه و در راستای پاسداشت تنوع زبانی و فرهنگی گرامی داشته می‌شود. در ۱۷نوامبر ۱۹۹۹این روز از طرف یونسکو به عنوان روز جهانی زبان مادری نام‌گذاری شده‌است.

به گفته آقای «قاراباغلی»ترک‌های ساکن ایران و دیگر اقلیت‌های ائتنیکی، همواره با هدف نشان دادن ماهیت چند فرهنگی و چند زبانی جامعه ایران و رساندن صدای خود به جامعه جهانی این روز را گرامی داشته و اعتراض خود را نسبت به سیاست تک‌زبانی در کشور چند زبانه ایران ابراز می‌دارند. زبان فارسی تنها زبان تعلیم در سیستم آموزشی بوده واستفاده از زبان‌های غیر فارسی در آموزش و سیستم اداری ممنوع می‌باشد.

آقای «قاراباغلی» می‌گوید:«ائتنیک‌های غیرفارس، اجازه گرامی‌داشت روز جهانی زبان مادری را ندارند و همه ساله هم‌زمان با این روز، تهدید و فشار‌ها بر علیه فعالان مدنی حقوق ائتنیکی در ایران و به خصوص در شهرهای آذربایجان شدت می‌یابد.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,