Saturday, 18 July 2015
08 December 2019
به جرم توهین به پیامبر

«طناب دار و مجازات مرگ برای سخن گفتن»

2014 February 26

شهرزادکریمی/ رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در خبر‌ها خواندیم که جوانی مشهدی و سی و چهار ساله به نام «روح اله توانا» به جرم توهین به پیامبر و رهبری با حکم اعدام از سوی قاضی روبرو شده و حالا این حکم به تایید دادگاه تجدید نظر رسیده است. طبق معمول روند دادرسی و محاکمه و پرونده و چگونگی وقوع جرم «البته به زعم قوانین نظام اسلامی» در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و رسانه‌ها از این واقعه اطلاعات اندکی در دست دارند. طبق معمول هیچ‌کس پاسخ‌گو نیست.

تصور این‌که یک سیستم قضایی بدلیل اظهار نظر حالا هر چه که باشد فردی را به مرگ محکوم کند در دنیای امروز غیرقابل باور، برای بسیاری است. شخصی که نه اسلحه‌ای بدست گرفته و نه به کسی آسیب وارد کرده است، حالا باید هر روز و هر شب تصور کند که بر دار است و مرگ را با تمام وجود حس کند. آیا فرض بر این‌که شخصی توهین‌آمیزترین حرف‌ها را بزند، این مجازات یعنی بدرود همیشگی با زندگی سزای اوست؟ زندگی که برای همه انسان‌ها عزیزترین چیزی است که دارند.

این طور که گفته شده و بنا بر ادعای مادر او، او در حال مستی حرف‌هایی را زده که به زعم نظام و البته قاضی توهین به پیامبر اسلام و رهبری است.

1

این‌که چطور این فایل صوتی که در کامپیو‌تر روح اله بوده است و به دست ماموران افتاده و این‌که چگونه و چطور بر اساس یک فایل صوتی در کامپیو‌تر شخصی، قاضی حکم مرگ را صادر کرده و البته مراحل دیگر پرونده در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. به دلیل عدم دست‌رسی به اخبار واقعی در ایران درباره این پرونده بسیاری از مسایل پوشیده و روشن نیست. چیزی که مسلم است این است که این جوان سی و چهار ساله با مجازات مرگ روبرو است و حکم اعدام او توسط دادگاه تجدید نظر هم تایید شده است.

مادر متهم در نامه‌ای به فعالان حقوق بشر از آن‌ها درخواست یاری کرده است. او به طور تلویحی توضیح داده که روح‌اله از وضعیت روحی مناسبی بهره نمی‌برد و اظهاراتش را در زمان مستی بیان کرده است.

از آن‌جا که در شرایط فعلی دست همه برای اقدام اجرایی در این زمینه کاملن بسته است و تنها و تنها می‌توان با انتشار بیانیه از سوی سازمان‌های مدافع حقوق بشر و آزادی بیان و امثالهم، حکومت را تحت فشار گذاشت، بهترین کار اطلاع رسانی است و بس.

این روش در بسیاری از موارد به دلیل این‌که هزینه اعدام را برای رژیم بالا برده موثر افتاده است. شاید در بسیاری موارد دیگر متاسفانه، به دلیل عدم اطلاع رسانی حتا ما نامی هم از قربانیان نشنیدیم و اتفاقی که نباید بیفتد پشت دیوارهای بلند زندان و مخفیانه افتاده است. اما لااقل در مواردی مثل این می‌توان جلوی این عمل غیر انسانی و بدوی را گرفت یا لااقل امیدوار بود که شاید متوقف می‌شود.

واقعیت این است که به دلیل فشار اقتصادی فراوان و این‌که رژیم امیدوار است از طریق برداشته شدن تحریم مشکلاتش اندکی کمتر شود، می‌توان امیدوار بود که لااقل در این برهه زمانی تن به تغییر چنین احکامی لااقل به صورت موردی بدهد.

هر جانی ارزش‌مند است و مسلمن ارزش این را دارد که از هر تلاش جمعی برای حفظ آن فروگذار نکرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,