Saturday, 18 July 2015
28 February 2020
گفت‌وگو با علی گرامی پژوهش‌گر تاریخ

«تاریخچه تقویم در تمدن‌های مختلف جهان/ قسمت دوم»

2014 February 27

شهرزادکریمی/ رادیو کوچه

«تقویم آتیکی» یا «یونانی»

آتنی‌ها به احتمال زیاد‌ گاه‌شماری را از بابلی‌ها فرا گرفتند، تقویم آتیکی شباهت زیادی به نمونه بابلی دارد و هر سال از دوازده ماه قمری تشکیل می‌شود و هر سه سال یک ماه سیزدهم به سال افزوده می‌شود.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

این تقویم مبنای «تقویم رومی» قرار می‌گیرد. رومیان بخش بزرگ تمدن خودش رو مدیون یونانیان بودند و تقویمی مشابه تقویم یونانی تا چندین سده تقویم رسمی روم بود.

«تقویم مصری»

12

«تقویم مصری» قدمتی بیشتر از پنج هزار سال دارد اما این‌ گاه‌شماری هم در ابتدا قمری بود. مصری‌ها وقتی متوجه شدند که طول سال تقومیش با گردش زمین به دور خورشید یک‌سان نیست، تقویم جدیدی ابداع کردند. تقویم جدید سیصد و شصت و پنج روز داشت. به دوازده ماه سی روزه تقسیم می‌شد و پنج روز اضافه که روزهای جشن و تعطیلی بودند. مصری‌ها طول دقیق سال خورشیدی رو محاسبه کرده بودند و می‌دانستند که سال‌شان یک چهارم روز از سال خورشیدی کوتاه‌تر هست برای جبران این تفاوت هر هزار و چهارصد و شصت سال تقویم رو یک سال جلو می‌کشیدند.

«تقویم رومی»

تقوم رومی قمری بود تا در سال چهل و شش قبل از میلاد «ژولیوس سزار»، سردار سر‌شناس رومی تقویم رومی رو بصورت بنیادین اصلاح کرد. ‌گاه‌شماری ژولینی تا بیش از هزار و ششصد سال تقویم اصلی و فراگیر در اروپا بود.

تقویم اولیه روم برای هم‌زمان نگه داشتن‌گاه شماری با سال‌های خورشیدی معمولن هر سه‌سال یک ماه اضافه می‌کرد اما این اضافه کردن کار ساده‌ای نبود. نیاز به محاسبات پیچیده داشت و همیشه یک‌سان نبود.

14

از این‌ها گذشته تنظیم تقویم بر عهده گروه خاصی بود که گاهی از این اختیار خودشان برای مقاصد سیاسی سواستفاده می‌کردند. بسیاری از مناسب دولتی و قضایی روم دوره‌های سالیانه داشتند و سیاست‌مدارها برای این‌که بیشتر بر سر کار بمانند یا دوره کاری رقیب خودشان رو کوتاه‌تر کنند سعی می‌کردند در تقویم دست ببرند. یه این ترتیب ژولیوس سزار سردار رومی که از نفوذ بسیاری بالایی در روم برخوردار بود با بهره گیری از دانش مصریان تقویم جدیدی رو ابداع کرد.

در این سیستم جدید طول سال سیصد و شصت و پنج روز و یک چهارم بود. هر چهار سال یک سال کبیسه بود و یک روز به سال اضافه می‌شد و سال از دوازده ماه تشکیل می‌شد. این تقویم شبهات بسیار زیادی به تقویم میلادی امروزی دارد و تا سال ۱۵۹۲ میلادی که تقویم میلادی تنظیم شد، این سیستم ‌گاه‌شماری در سرتاسر اروپا رواج داشته و حتی در بعضی کشورها تا قرن بیستم هم مورد استفاده قرار می‌گرفت.

قسمت اول را از اینجا دنبال کنید

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,