شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
15 October 2016
روزنامه گاردین فاش کرد

«جاسوسی بریتانیا و آمریکا از وب‌کم میلیون‌ها کاربر اینترنتی یاهو»

۱۳۹۲ اسفند ۰۹

خبر / رادیو کوچه

مرکز ارتباطات دولت بریتانیا به همراه آژانس امنیت ملی آمریکا تصاویر وب‌کم میلیون‌ها کاربر اینترنتی را که هیچ سوءسابقه‌ای هم ندارند، رهگیری و ذخیره کرده است.

روزنامه بریتانیایی «گاردین» روز پنج‌شنبه بیست و هفتم فوریه، گزارش داد که بر اساس اسناد محرمانه‌ منتشر شده‌ای که گاردین به آن دست یافته است، مرکز ارتباطات بریتانیا در فاصله سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۰ به وسیله یک برنامه جاسوسی به نام «آپتیک نِرو» (Optic Nerve) تصاویر وب‌کم چت یاهو را جمع‌آوری و ذخیره کرده است، صرف‌نظر از آن که سوءظنی درباره کابران وجود داشته یا نه.

بر پایه گزارش «گاردین»، مرکز ارتباطات دولت بریتانیا تنها در یک دوره زمانی شش ماهه در سال ۲۰۰۸ تصاویر وب‌کم بیش از یک میلیون و ۸۰۰ هزار کاربر یاهو را در سطح جهان جمع‌آوری کرده است که تعداد قابل توجهی از این تصاویر شامل رابطه‌های جنسی نیز می‌شود.

«گاردین» هم‌چنین نوشته است، که واکنش شرکت یاهو در پاسخ به پرسش این نشریه درباره چنین برنامه‌ای تاکید کرده که نه تنها در جریان این برنامه نبوده است بلکه نهادهای اطلاعاتی با این اقدام مرحله جدیدی از تجاوز به حریم خصوصی کاربران یاهو را آغاز کرده‌اند.

Yahoo-Messenger-10.0.0.1270-Final-1-2

گاردین در ماه‌های اخیر گزارش‌های متعددی از شیوه‌های جاسوسی نهادهای اطلاعاتی بریتانیا و آمریکا منتشر کرده که این گزارش‌ها بر پایه اسنادی است که ادوارد اسنودن، کارمند سابق آژانس امنیت ملی آمریکا، افشا کرده است.

این گزارش‌ها بیان می‌کند که نهادهای امنیتی آمریکا و بریتانیا از طریق انواع ابزار ارتباطات مانند تلفن‌های هوشمند و اینترنت، اطلاعات کاربران را جمع‌آوری می‌کنند.

یکی از جدیدترین این گزارش‌ها حکایت از آن دارد که بازی‌های پرطرفدار «انگری بردز» در گوشی‌های تلفن هوشمند به ابزاری برای گردآوری اطلاعات تبدیل شده است.

اما به نظر می‌رسد ذخیره تصاویر کاربران یاهو از طریق وب‌کم شیوه قدیمی‌تری است که مرکز اطلاعات بریتانیا به کار گرفته است.

گاردین می‌نویسد اسنادی که ادوارد اسنودن فراهم آورده است نشان می‌دهد برنامه «آپتیک نِرو» از سال ۲۰۰۸ به کار گرفته شده و دست‌کم تا سال ۲۰۱۲ نیز وسیله‌ای برای جاسوسی بوده است.

در عین حال این گزارش بیان می‌کند که مرکز ارتباطات دولت بریتانیا تلاش کرده است تصاویری را که شامل موارد جنسی می‌شود از دسترس کارمندان خود دور نگه دارد.

مطالب مرتبط

کامپیوترهای آفلاین هم از جاسوسی آمریکا در امان نیستند

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,