Saturday, 18 July 2015
03 August 2020
میانجی‌گری‌های عمان

«سلطان قابوس پلی میان ایران‌دوستی و سیاست انگلیسی‌ها»

2014 March 10

فرامرز دادرس / رادیو کوچه

قابوس بن سعید، سلطان عمان، دوره‌های نظامی خود را در دانشکده افسری سنت هرس، انگلیس گذرانده است، وی مدتی هم در یک هنگ زرهی انگلیسی در آلمان خدمت کرده است. قابوس با موافقت انگلیس‌ها در سال ١٩٧١، پدر خود سلطان سعید بن تیمور را بر کنار کرد و خود بر تخت سلطنت تکیه زد.

 

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

یک منبع اطلاعاتی در اروپا می‌گوید؛ قابوس سلطان عمان در حال میانجی‌گری برای رفع اختلاف میان عربستان سعودی و ایران می‌باشد. قابوس، تاج و تخت خود را مدیون سربازان ایرانی می‌باشد.

ازسال گذشته تاکنون، این دومین بار است که سلطان قابوس، میان ایران و یک کشور دیگر میانجی‌گری می‌کند. چند ماه پیش فاش شد که قابوس، با پا درمیانی میان ایران و آمریکا، راه مذاکرات هسته‌ای ژنو را هموار کرد، به لطف این مذاکرات بود که قرار است بخشی از پول‌های مسدود شده ایران آزاد و از فشار تحریم‌ها علیه ایران کاسته شود. این اقدامات سلطان قابوس به سود جمهوری اسلامی می‌باشد، ایرانیان مخالف رژیم اسلامی قابوس را ناسپاس می‌دانند و به او برای نزدیکی به جمهوری اسلامی خرده می‌گیرند. به نظر می‌آید که قابوس میان ایران‌دوستی و سیاست آخوند‌پروری! انگلیسی‌ها پل زده باشد.

ghabos-zarif

سلطان قابوس نام ایرانی دارد؛ قابوس معرب نام کهن ایرانی کاوس، معروف به کیکاوس از پادشاهان استوره‌ای  ایران است. پس از اسلام در ایران،  یک کاووس دیگر بر بخشی از ایران سلطنت کرد، او قابوس بن وشمگیر، فرزند زیار دیلمی بود که به پادشاهی گرگان و تبرستان رسید. گنبد قابوس در شمال ایران یادآور این پادشاه می‌باشد.

قابوس بن سعید، سلطان عمان هنگامی که به سلطنت رسید با بزرگترین بحران در تاریخ کشورش روبه‌رو بود، او می‌بایستی با ارتش کوچک، ناتوان و قبیله‌ای خود در برابر شورشیان ظفار که از سوی حکومت مارکسیست یمن جنوبی پشتیبانی می‌شدند، مقابله کند. در آن زمان مستشاران نظامی کوبایی با موافقت اتحاد جماهیر شوروی،  به یاری رفقای مارکسیست خود در  ظفار آمده بودند و عرصه بر قابوس تنگ شده بود.

یک سال پس از به تخت نشستن، سلطان قابوس به ایران سفر کرد، و از میهمانان  جشن‌های دو هزار و پانصد ساله شاهنشاهی بود. محمد رضا شاه پهلوی به سفارش انگلیس و آمریکا، به درخواست کمک نظامی قابوس پاسخ مساعد داد و ارتش ایران را به یاری قابوس به آن‌سوی خلیج فارس فرستاد. پس از هزار و چهار صد سال، یک بار دیگر پای سربازان ایرانی به آن‌سوی آب‌های دریای پارس باز شد.

ghabos-rohani

در بیستم دسامبر ١٩٧٣ میلادی ، یک گردان از نیروهای زبده نیروی زمینی ایران با پشتیبانی نیروی هوایی و هوانیروز ارتش شاهنشاهی در منطقه صلاله، زادگاه سلطان قابوس پیاده شد. از این پس تا هفدهم اکتبر ١٩٧۵ میلادی هر شش ماه یک تیپ از نیروی زمینی ایران به منطقه فرستاده می‌شد.  «دماوند» نام رمزعملیات ارتش ایران در عمان بود. به فرمان شاه، دو تیپ از لشکر یک پیاده گارد شاهنشاهی نیز به ترتیب به منطقه اعزام شدند.

این نخستین عملیات برون‌مرزی ارتش ایران در دوران معاصر بود، ارتش ایران که در سوم شهریور ماه ١٣٢٠، خورشیدی پس از مقاومت اندکی در برابر هجوم نیرو‌های شوروی‌ها از شمال و انگلیسی‌ها از جنوب و غرب ایران شکست خورد، یک فرصت مناسب به دست آورد تا بتواند در یک جنگ واقعی به تجربیات خود بیافزاید. تیپ‌هایی از لشکر خراسان و خرم آباد نیز در این عملیات شرکت کردند. تلفات واقعی نیروهای ایران در عمان هیچ‌گاه اعلام نشد. در آغاز جنگ به دلیل آشنا نبودن به مناطق کوهستانی ظفار، تلفات سربازان ایرانی چشم‌گیر بود، ولی پس از مدت کوتاهی ایرانیان به اوضاع مسلط شدند.

ghabos-khamnei

در هفدهم اکتبر ١٩٧۵ میلادی، پایگاه اصلی شورشیان ظفار به دست سربازان ایرانی گشوده شد و سلطان قابوس با جانفشانی سربازان ایرانی آسوده بال بر تخت سلطنت  تکیه زد. نیروهای ایرانی به تدریج عمان را ترک کردند ولی تا هنگام انقلاب اسلامی در سال ١٣۵٧، همواره یک گردان از نیروهای ایرانی در عمان مستقر بود.

پس از انقلاب در دوران دولت موقت مهندس مهدی بازرگان، نیروهایی ایرانی مستقر در سلطان‌نشین عمان به ایران بازگشتند. تجربه جنگی نیروهای ارتش ایران در عمان، به یاری انقلابیون اسلامی آمد، پنج سال پس از پیروزی نیروهای ایرانی در عمان، جنگ خونین هشت ساله میان عراق و ایران آغاز شد، شماری از نیروهای ارتش ایران تجربه جنگ عمان را در جبهه‌های عراق به کار گرفتند. محمد رضا شاه نه تنها جنگ‌ابزارهای پیشرفته برای جمهوری اسلامی به جای گذاشت، بلکه نیرو های زبده‌ای برای ارتش ایران تربیت کرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,