Saturday, 18 July 2015
29 September 2023
پس از مرگ نوجوان ترکیه‌ای

«گالری/ پارک گزی استانبول هم‌چنان قربانی می‌گیرد»

2014 March 14

اکرم اسدی / رادیو کوچه

در اواخر ماه مه سال ٢٠١٣ میلادی میان پلیس ترکیه و کسانی که در اعتراض به تخریب پارک گزی میدان تقسیم شهر استانبول تحصن کرده بودند، درگیری‌هایی روی داد که به فاصله بسیار کوتاهی دامنه این اعتراضات به اکثر شهرهای ترکیه رسید.

نیروهای امنیتی ترکیه با شلیک گاز اشک‌آور به سمت تظاهرکنندگان و به کمک ماشین‌های آب‌پاش، به مقابله با تظاهرات کنندگان پرداختند.

خشونت پلیس ترکیه در مقابله با معترضین و زیاده‌روی در استفاده از گازهای اشک‌آور و فلفل باعث شد تا سازمان عفو بین‌الملل خواستار توقف صادرات گاز اشک آور به این کشور شود.

گسترش دامنه اعتراضات و شدت آن موجب شد تا حزب حاکم عدالت و توسعه پروژه تخریب پارک گزی را متوقف و در بیستم ژوئن ۲۰۱۳ معاون رییس حزب حاکم عدالت ترکیه و توسعه با اعلام این‌که ، ۱۴ میلیون شهروند استانبول در رفراندومی آینده پارک گزی را تعیین خواهند کرد. گفت، این رفراندوم در هر شکل بعد از اعلام رای دادگاه عالی کشور انجام خواهد شد.

در این تظاهرات‌ها بنابه اعلام رسانه‌ها، طبق آخرین آمارها در خشونت های ناشی از این اعتراضات هفت شهروند ترک و یک نیروی پلیس کشته شدند.

در این میان اما تابستان سال ٢٠١٣ نوجوان پانزده ساله‌ای به نام برکین الوان که در استانبول برای خرید نان از خانه خارج شده بود مورد اصابت گلوله گاز اشک‌آور پلیس ترکیه قرار گرفت و به کما رفت.

روز سه‌شنبه دهم مارس ٢٠١۴ رسانه‌های خبری اعلام کردند که برکین الوان نوجوان پانزده ساله ترکیه‌ای پس از ٢۶٩ روز که در کما بود درگذشت و به این ترتیب تعداد معترضان کشته شده در ٩ ماه اخیر ترکیه به ٩ نفر رسید.

در حالی است که الوان ارتباطی به اعتراضات مذکور نداشت و در روز حادثه برای خرید نان از خانه خارج شده بود. با این حال وی، به عنوان یکی از نمادهای اعتراضات ضددولتی در ترکیه درآمد و اعتراضات علیه حزب حاکم ترکیهدوباره آغاز شد. و در ۳۲ شهر مختلف ترکیه تظاهراتی برگزار شد که برخی از آن‌ها به خشونت کشیده شد.

به گزارش خبرگزاری‌ها، پلیس ضد شورش در شهرهای مختلف ترکیه و به خصوص استانبول و آنکارا از گلوله‌های پلاستیکی، ماشین‌های آب‌پاش فشار قوی و گاز‌اشک‌آور برای متفرق کردن معترضانی که تعداد آن‌ها دو و نیم میلیون‌ نفر تخمین زده می‌شود، استفاده کرد.

این بار نیز خبرگزاری‌ها روز پنج‌شنبه سیزدهم مارس ٢٠١۴ از کشته شدن یک معترض و یک نیروی پلیس در درگیری‌های پس از مراسم خاک‌سپاری برکین الوان خبر دادند که معترض کشته شده یک جوان ۲۲ ساله بوده است که بر اثر جراحت مغزی در شهر استانبول درگذشت و افسر پلیس نیز در اثر حمله قلبی که به علت اثر گاز اشک‌آور بود در استان تونسلی جان خود را از دست داده است.

20140312_210048

مطالب مرتبط

«گالری/دست‌گیری یک‌صد نفر از مخالفان دولت در اسکی‌شهیر ترکیه»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

TAGS: , , , , , , , , , ,