Saturday, 18 July 2015
01 August 2021
سوت

«تحلیل رقابت‌های جام باشگاه‌های آسیا»

2010 March 01

محمدرضا / رادیوکوچه

mohammadreza@koochehmail.com

روز نخست رقابت‌های آسیا با نتایج مطلوبی برای فوتبال ایران همراه بود. سه پیروزی و یک تساوی حاصل تلاش چهار نماینده ایرانی حاضر در این رقابت‌ها بود.

در این میان سه تیم از مربی داخلی و یک تیم از مربی خارجی بهره می‌بردند که به نسبت سال گذشته تغییر چندانی حاصل نشده است . بهترین عملکرد را  مربی کروات مسی‌ها داشت که بازی  دو بر یک باخته را با پیروزی چهار بر دو به پایان رساند. این نتیجه در حالی رقم خورد که فوتبال‌دوستان کرمانی امید چندانی به موفقیت نماینده شهرشان در مسابقات آسیایی نداشتند و تنها حضوری آبرومندانه را از مربی خود خواستار بودند.

رتبه دوم را صمد مرفاوی به خود اختصاص داد که توانست در خانه حریف قدرتمند عربستانی یک پیروزی شیرین را کسب کند و مسیر استقلال را برای صعود به مرحله بعد هموارتر سازد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

تیم‌های ذوب‌آهن و سپاهان نیز با توجه به شرایط بازی نتایج قابل توجهی کسب کردند.اما نکته جالب هفته اول این رقابت‌ها درخشش بازیکنانی بود که در لیگ ایران چندان پر فروغ نبودند و بالعکس آن بازی ضعیف برخی بازیکنان که در لیگ نمایش قابل توجهی دارند. می‌توان گفت مربیان تیم‌های ایرانی برگ برنده خود را برای این بازی‌ها رو کردند .

منصور ابراهیم‌زاده اولین تجربه آسیایی خود را به عنوان سرمربی تجربه می‌کرد. ابراهیم‌زاده که هفته گذشته در شهرآورد اصفهان بهترین مربی دهه هشتاد را مغلوب کرده بود به نظر می‌رسید کار سختی در روز اول خواهد داشت.وی کاسترو را از ابتدا در ترکیب ثابت قرار داد .

کاسترویی که این فصل نیمکت‌نشین همیشگی محمد قاضی بود. اتفاقی که چندان برای او خوشایند نبود اما او تحمل کرد تا در چنین بازی حساسی شایستگی‌های خویش را اثبات کند. ابراهیم‌زاده در بهترین شرایط برگ برنده خود را برای اماراتی‌ها رو کرد تا ایگور کاسترو توپ را از زمین خودی دریافت کند ، پنج شش بازیکن الوحده را از پیش رو بردارد و با یک ضربه زیبا از پشت محوطه جریمه  توپ را به تور دروازه برساند و مرد شماره یک این دیدار لقب گیرد.

همه منتظر اولین بازی استقلال در آسیا بودند تا عیار صمد مرفاوی مشخص شود. او نیز اولین تجربه خود به عنوان سرمربی را تجربه می‌کرد و هیجان و استرس در طول بازی در صورت او موج می‌زد. حضور محمد محمدی در درون دروازه استقلال نکته جالب بازی بود. دروازه‌بانی که زیر سایه وحید طالب‌لو بیشتر بازی‌های این فصل را از روی نیمکت دنبال می‌کرد. با صلاح دید صمد مرفاوی درون دروازه ایستاد تا واکنش‌های دیدنی او زمینه‌ساز پیروزی استقلال در عربستان باشد. فرهاد مجیدی هم روز درخشانی داشت و با دو گل خود جشن آبی‌ها را تکمیل کرد اما بی‌شک برگ برنده صمد، محمد محمدی بود.

مس کرمان دیگر نماینده ایران بود که در لیگ حال و روز خوشی نداشت. دوا و درمان لوکا بوناچیچ هم در لیگ افاقه نکرد تا مشخص شود مشکل مس مشکلی اساسی است. اما بوناچیچ نشان داد که دارای مدرک فوق تخصص بازی‌های آسیایی است. مس مثل بازی‌های لیگ بازی را خوب شروع کرد و به گل هم رسید اما به یک‌باره و بر اثر یک غلفت ساده  دو گل دریافت کرد تا با شکست فاصله‌ای چندانی نداشته باشد. بوناچیچ بازیکنی که در طول لیگ کمتر نام او را شنیده بودیم به بازی آورد و سامره زمینه ساز گل سوم و زننده گل چهارم مس بود. رجب‌زاده هم روز بسیار پر فروغی داشت اما حضور سامره مصدوم در زمین و اثر‌گذاری قابل توجه او نشان می‌دهد که بوناچیچ هم بالاخره برگ رو نکرده‌اش را در این بازی رو کرد.
چهارمین نماینده ایران پر امید‌ترین تیم ایرانی بود. هر چند الشباب هم تیم ضعیفی نبود اما سپاهان نشان داد که می‌تواند به راحتی از سد این تیم گذشت. اما تنها راهی که می‌توانست مانع تحقق اهداف قلعه‌نوعی شود مهاجمی به نام توره بود. امیر برگ برنده‌اش را زود‌تر از دیگران رو کرده بود و توره بارها پیام آور شادی برای سپاهان در لیگ ایران بود و قلعه‌نوعی که با وجود بی‌انضباطی‌های توره هم‌چنان حامی او بود بیش از پیش به خود می‌بالید.  اعتماد بیش از حد به توره باعث شد تا نه تنها اعتماد به نفس توره تبدیل به غرور کاذب شود بلکه مهاجمان نیمکت‌نشین سپاهان را هم مایوس‌تر می‌کرد تا از شرایط بازی دور شوند و دست قلعه نوعی برای تعویض توره بسته باشد. هر چند تساوی در خانه حریف نتیجه خوبی برای نماینده ایران است اما برگ برنده امیر در این بازی تنها یک مساوی را برای او به ارمغان آورد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,