Saturday, 18 July 2015
21 October 2021
گفت وگوی روز

«کاربران بالاترین علاقه‌مند به توجه مدیران»

2010 March 02

اردوان روزبه / رادیو کوچه

ardavan@koochehmail.com]

از صبح روز یک‌شنبه نهم اسفند ماه با اعتراض تعدادی از کاربران سایت بالاترین، به مدت 48 ساعت بسیاری از کاربران این سایت حضور در بالاترین را تحریم کردند.

تعدادی از کاربران که به نحوه اجرای قوانین توسط مدیران سایت که مشهور به «بالایار» هستند، اعتراض داشتند و برای دو روز حاضر به رای دادن، گذاردن لینک و شرکت فعال در این اجتماع مجازی نخواهند بود.

این اتفاق در پی بسته شدن حساب کاربری تعدادی از کاربران فعال در بالاترین توسط مدیران آن و هم چنین حذف لینک‌های اعتراضی به مدیران سایت به وقوع پیوسته است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

بالاترین یکی از کامیونیتی‌های بزرگ ایرانی‌ها است که در این چند ماه اخیر رنگ و لعاب گرفته و موضوع خیلی از بحث‌ها معمولن از بالاترین مطرح می‌شود. اما به‌نظر می‌رسد که برخوردهای کاربران مدیریتی بالاترین به نحوی است که موجب اعتراض خیلی از افراد می‌شود. بسیاری از فعالان از بعد‌از‌ظهر امروز تحریم 48 ساعته را انجام دادند و بالاترین فضای خیلی ساکتی شده‌است. دلیل این اعتصاب و حریم در بین کاربران بالاترین چه بوده است؟

برخوردهای دوگانه و غیر‌عادلانه‌ای از سوی «بالایار» و مسوول اصلی اجرای قوانین بالاترین در سایت که توسط مدیر هم انتخاب شده، دلایل این اعتصاب‌ بوده است. بین کاربران قدیمی و کابرانی که جدید عضو شده‌اند و کاربرانی که با شخص اجرای قوانین نزدیکی خاصی ندارند با عدالت رفتار نمی‌کنند.

مثلن دو روز پیش صحبتی توسط یکی از کاربران قدیمی بالاترین مطرح شده‌بود وسوالی را در مورد مخفف‌کردن اسامی بعضی از مسووان نظام از بالایار مطرح کرده بودند. این مساله خوبی بود اما کاربر بدون اینکه تایید کاملی را بگیرد این مساله را  به‌عنوان  قانون کامل اعلام می‌کند که باعث اعتراض کاربران می‌شود. این عمل توسط شخص بانو بالایار که مسوول اجرای قوانین سایت هم هست، حمایت می‌شود.

در صورتی که او مسوول اجرای قوانین است و لینکی که ارسال شد  و ایشان حمایت کرد دارای مشکلات قانونی  زیاد و محرزی بوده است . در صورتی که اگر این لینک توسط شخص غیر‌خودی به بانو بالایار ارسال می‌شد، حتمن با او برخورد صورت می‌گرفت و حساب کاربران بسته‌ می‌شد. اما نه‌تنها برخوردی صورت نگرفت بلکه با این لینک کاملن غیر‌قانونی حمایت شد. بعد از گذشت چند ساعت که این لینک به دلیل مخافت و اعتراض کاربران از صفحه حذف شد. خود سایت آن را حذف نکرد. آنقدر این لینک توسط کاربران منفی گرفت که حذف شد.

از فردای آن روز هم با اینکه  اکثر کاربران با این اتفاق خیلی مخالف بودند، ولی تعداد کمی هم از این کاربران خودی و نزدیک به مسوول اجرای قوانین بالاترین، به لینک‌هایی که  از مخفف برای نام‌گذاری افراد استفاده می‌کردند، منفی دادند. وقتی تعدادی از کاربران دیگر به این امر معترض شدند و به این شیوه‌ی مدیریت مسوولین اصلی اجرای قوانین اعتراض داشتند، ست‌آپ تعداد زیادی از این کاربران بدون دلیل موجه و دروغ و یا غیرواقعی بسته شد. به همین دلیل بسیاری از کاربران شکایت داشتند. و جو کودتا را القا می‌کرد.

چون بعد از این عملی که صورت گرفت، حساب تعداد زیادی از این کابران معترض به این اتفاق بسته شد و حتا برای این‌که زهر‌چشم بیشتری بگیرند، حساب تعداد زیادی از کاربران قدیمی و زحمت‌کش بالاترین را برای همیشه مسدود کردند ولی با این‌حال این اعتراضات ادامه داشت و برای این‌که کاربران قدیمی فکر می‌کردند بعد از این همه مدت فعالیت در بالاترین به آنها بی‌احترامی می‌شود، تصمیم گرفتند که از ساعت 8 صبح روز یک‌شنبه 9 اسفند به مدت 48 ساعت فعالیت در سایت بالاترین را تحریم کنند.

چند نفر از کاربران بالاترین در این تحریم شرکت می‌کنند؟

حدود بیش از 80 درصد از کاربران از این رویه‌ای که مسوولین اصلی اجرای قوانین در بالاترین انجام می‌دهد، ناراحت هستند. الان حداقل نیمی از کاربران در این تحریم شرکت داشتند و تعدادی از کاربران که در این تحریم شرکت نداشتند باز هم از این وضعیت ناراضی هستند. اما به‌خاطر این‌که  در این روزها اطلاع‌رسانی متوقف نشود در این سایت فعالیت می‌کنند. ولی خیلی از کاربران قدیمی که اسمشان هم در صفحه اول به عنوان پر‌اعتبارترین کاربران بوده، در این تحریم شرکت کردند تا برای دو روز لینکی ارسال نکنند.

چندی پیش هم طرحی به عنوان «ثبت کاربر بالاترینی»  از طرف بالاترین مطرح شد. که طبق این طرح اگر بابت ثبت  پرداختی می‌شد، می‌توانستند یک اسم تایید شده را در بالاترین بگیرند. این از طرف کاربران بالاترین استقبال نشد و دیدم که حتا پیشنهاداتی با رای‌های زیاد منفی هم مواجه شده بود. چرا کاربران بالاترین فکر می‌کنند این کار نمی‌تواند کار جالبی باشد؟

اکثر کاربران بالاترین با این شیوه موافق بودند ولی با این طرز بیان آن مخالف بودند. یعنی  داخل پروفایل و صحفه شخصی بعضی از افراد، عنوان کاربر معتبر ذکر می‌شد.  تا بگویند که هویت آن‌ها تایید شده است. برای بعضی از کاربران مثل« ابراهیم نبوی» و «نیک‌آهنگ کوثر» و غیره عنوان کاربر معتبر استفاده کردند. کاربران ‌گفتند یعنی ما بعد از این‌همه فعالیت در بالاترین کاربر غیر معتبر هستیم. چطور می‌شود که با پول می‌توان معتبر شد. ما سه سال فعالیت کردیم اما معتبر نیستیم و یک نفر با پنجاه دلار می‌تواند ثبت‌نام کند و کاربر معتبر بالاترین شود؟ به این دلیل اعتراض دارند. مسوولان بالاترین تصمیم‌گرفتند که عنوان کاربر «معتبر» را به کاربر« تایید هویت شده» اصلاح کنند.

از صبح روز یک‌شنبه شما بالاترین را تحریم کردید. فکر می‌کنید که نتایج این کار چه خواهد بود؟

همه ما منتظر هستیم که مسوول اصلی بالاترین آقای«یحیا‌نژاد» به این مساله رسیدگی کنند و همه منتظر تصمیم او هستند. حل این مشکل و بحران کاری هم ندارد. شخص اول مسوول اجرای قوانین که نود درصد کاربران از او ناراضی هستند می‌تواند عوض شود و یک کاربری که مورد تایید کاربران است به جای او قرار بگیرد.  حساب کاربرانی که بسته شده، دوباره باز شود. برای این طرز رفتار نادرست و غیر‌منصفانه از کاربران عذر خواهی شود.

این سازمان و این دستگاه توسط فردی به نام آقای یحیا‌نژاد راه‌اندازی شده است. او بر‌اساس قوانین داخلی خودش عمل می‌کند. آیا شما فکر می‌کنید اگر او قانونی را تصویب کند و اعمال کند، این کار ظلم محسوب می‌شود؟

این سایت یک سایت معمولی نیست و کسانی که از ایران در این سایت فعالیت می‌کنند در خطر هستند. خود آقای مهدی یحیانژاد بارها در بخش کامنت‌ها و بخش‌های مختلف تاکید کردند که این سایت برای من نیست بلکه متعلق به همه‌ی کاربران است. وقتی چنین صحبتی کردند باید در این مساله به نظرات کاربرانشان احترام بگذارند.

زمانی که حدود یک ماه پیش بالاترین برای ارتقا سرورهای خود نیاز به بودجه داشت، تمام کاربران بالاترین جمع شدند و بودجه‌ای حدود چهارده هزار دلار کمک کردند تا سایت سرورش را ارتقا دهد. چطور آن موقع سایت خصوصی نبود ولی الان تبدیل به سایت خصوصی شده است تا مدیرش هر کاری بخواهد انجام هد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , 

۱ Comment