Saturday, 18 July 2015
24 June 2021
در آخرین نشست خبری در سال ٩٢

«جواد لاریجانی می‌گوید سکینه محمدی عفو شده است»

2014 March 18

 خبر / رادیو کوچه

«محمدجواد لاریجانی» دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران روز سه‌شنبه بیست و هفتم اسفندماه در آخرین نشست خبری خود در سال ۹۲ از عفو سکینه محمدی آشتیانی خبر داد.

خبرگزاری «فارس» که مشروح آخرین نشست مطبوعاتی، محمدجواد لاریجانی در سال ٩٢ را روز سه‌شنبه  بیست و هفتم  منتشر کرده به نقل از وی نوشته است، آقای لاریجانی با بیان این‌که پرونده سکینه محمدی حدود چهار ماه محور عظیم تهاجم علیه نظام بود، گفت، این فرد به اعدام محکوم شده بود اما در صحنه بین‌المللی سر این موضوع غوغایی را به پا کردند.

بر اساس این گزارش دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه ایران افزوده: «ما اطلاع‌رسانی مناسبی نکردیم در مورد این پرونده و همین باعث شد در صحنه بین‌المللی مطرح شود، اما ما به این موضوعات توجه نکردیم تلاش کردیم رضایت شکات را گرفتیم و وی محکوم به ۱۰ سال حبس شد و پس از مدتی به دلیل رفتار خوبی که در زندان داشت مشمول عفو شد.»

«سکینه محمدی» در سال ۱۳۸۵ در دادگاهی در ایران به اتهام روابط نامشروع و مشارکت در قتل همسرش به سنگسار محکوم شده بود که این محکومیت بازتاب گسترده‌ای را در سطح جهانی به دنبال داشت.

sakineh-mohammadi-ashtiani

سکینه محمدی آشتیانی

در رابطه با این پرونده، «محمد مصطفایی»، وکیل سابق «سکینه محمدی»، به دنبال فشارهای امنیتی مجبور به خروج از کشور شد و وکیل دیگر او، «جاوید هوتن کیان» دستگیر شد که هم‌چنان در زندان به‌سر می‌برد.

در مهرماه سال ۱۳۸۹ نیز دو روزنامه‌نگار آلمانی که به ایران رفته بودند تا با «سکینه محمدی» و وکلایش مصاحبه کنند بازداشت شدند و چند ماه در زندان به‌سر بردند.

«محمد جواد لاریجانی» در این زمینه تاکید کرده است: «در این پرونده ممکن است بحث سنگسار مطرح شده باشد اما جرم اصلی‌اش قتل بود. جرم مدنظر دادگاه قتل عمد بود.»

این سخنان آقای «لاریجانی» در حالی بیان می‌شود که دی‌ماه ۱۳۹۰ «مالک اژدرشریفی»، رییس کل دادگستری آذربایجان شرقی گفته بود: «این خانم دو اتهام داشت، یکی عمل نامشروع در حال احصان که حکمش رجم است و دیگری معاونت در قتل شوهر که بابت آن به ۱۰ سال زندان محکوم شده است.»

بیشتر بخوانید

سکینه محمدی مستحق مرگ نیست

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,