Saturday, 18 July 2015
24 June 2021
خبرهای ورزشی

«رسول خادم در آمریکا ماند»

2014 March 20

خبر / رادیو کوچه

رسول خادم در آمریکا ماند

اعضای تیم‌ملی کشتی آزاد ایران که به قهرمانی جام‌جهانی دست یافتند ساعت ٢:٣٠ بامداد دیروز وارد تهران شدند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

ملی‌پوشان تیم‌ملی کشتی آزاد ایران پس از کسب مقام قهرمانی در رقابت‌های جام‌جهانی کشتی آزاد آمریکا ساعت ٢:٣٠ بامداد دیروز وارد تهران شدند اما آقای «رسول خادم» سرمربی تیم و رییس فدراسیون کشتی هم‌راه ملی‌پوشان نبود و گویا قرار است در جلسه مربوط به کشتی در آمریکا شرکت کند.

rasol-khadem

محمود گودرزی وزیر ورزش و جوانان،‌سردار نقدی رییس بسیج، کیومرث هاشمی رییس کمیته ملی المپیک و تعدادی از مسوولان فدراسیون و جمع زیادی از مردم کشتی دوست به استقبال ملی‌پوشان رفته بودند.

لو رفتن قطری‌ها در پرداخت رشوه یک میلیون پوندی جهت کسب میزبانی

در حالی‌که هم‌چنان عده بسیاری از تصمیم فیفا، مبنی بر دادن میزبانی به قطر ابراز ناراحتی کرده بودند، بار دیگر با مطرح شدن شایعه رشوه دو‌میلیون دلاری قطری‌ها به یکی از مقامات بلندپایه فیفا، عده‌ای از قطعی نبودن میزبانی قطری‌ها در جام‌جهانی سخن گفته‌اند.

درست یک سال پس از این‌که «سپ‌بلا‌تر» از احتمال بازپس‌گیری میزبانی جام‌جهانی ۲۰۲۲ از قطری‌ها سخن گفت، بار دیگر اخباری از میزبانی قطری‌ها ‌منتشر و موجب شده بسیاری در توانایی و استحقاق این کشور به میزبانی جام‌جهانی شک کنند.

ماه مارس سال گذشته بود که در پی انتقادات گسترده‌ای که از میزبانی قطری‌ها در جام‌جهانی شده بود، سپ‌بلا‌تر از امکان بازپس‌گیری میزبانی از این کشور حاشیه‌ای خلیج‌فارس سخن گفته بود.

این نخستین باری نیست که روزنامه‌های انگلیسی علیه میزبانی قطر در جام‌جهانی‌ افشاگری می‌کنند. آن‌ها که یکی از گزینه‌های میزبانی جام‌جهانی ۲۰۲۲ بودند و رقابت را به قطری‌ها باختند، ماه گذشته با انتشار خبری در روزنامه گاردین، از مرگ چهارصد کارگر نپالی در جریان ساخت ورزشگاه‌های جام‌جهانی سخن گفتند که موجب ایجاد جو منفی فراوانی علیه برگزار‌کنندگان جام‌جهانی شد و حتا فیفا و اتحادیه‌های کارگری وارد عمل شدند تا به بررسی فجایعی که در این ورزشگاه‌ها رخ داده، بپردازند.

این‌‌بار اما یک روزنامه انگلیسی دیگر، از دست داشتن «محمد ‌بن‌همام» در دادن رشوه به یکی از اعضای بلند‌پایه فیفا خبر داد‌؛ «جک وارنر»، نایب رییس اول فیفا از سوی این روزنامه متهم شده تا از یک شرکت قطری،‌ نزدیک ‌دو میلیون دلار رشوه دریافت کرده و این مبلغ پس از مسجل شدن میزبانی قطر در جام‌جهانی به حساب او واریز شده است.

ghatar

وارنر که در سال ۲۰۱۱ از هیات مدیره فیفا کنار کشید و به چهارده سال حضورش در این نهاد به عنوان نایب رییس پایان داد، یکی از ۲۲ تنی بود که به میزبانی روسیه از جام‌جهانی ۲۰۱۸ و میزبانی قطر از جام‌جهانی ۲۰۲۲ رای داد.

«دیلی‌تلگراف» مدعی شده، شرکتی که متعلق به محمد بن‌همام، رییس سابق کنفدراسیون آسیا بوده، به آقای وارنر و پسرش بیش از یک میلیون پوند پرداخت کرده است. بن‌همام‌ برای سال‌های پیاپی، یکی از شخصیت‌های بانفوذ فیفا بود، ولی در سال ۲۰۱۲ کمیته اجرایی فیفا او را به دلیل «تضاد منافع» در زمان ریاستش بر کنفدراسیون آسیا، تا آخر عمر از هرگونه فعالیت مرتبط با فوتبال منع کرد.

دیلی تلگراف هم‌چنین ادعا داشته‌ که مدارکی از این مراوده مالی ‌دارد و حتا قرار است آن را ‌در اختیار مقام‌های پلیس و قضایی بگذارد. یکی از افرادی که شاید نسبت به انتشار این خبر و در اختیار داشتن مدارک حساس شود، «مایکل گارسیا»، مامور ویژه تحقیق اخلاقی فیفا که به طور مشخص ‌بر نحوه اعطای میزبانی دو جام‌جهانی ۲۰۱۸ و ۲۰۲۲ به روسیه و قطر کار می‌کند.

اما مطرح شدن این ادعا‌ها، موجب شده تا هم مقام‌های قطری برگزار کننده ‌جام‌جهانی ۲۰۲۲ و هم مسوولان فیفا به آن واکنش نشان بدهند. فیفا در بیانیه‌ای که صبح دیروز منتشر کرد، گفت‌: «فیفا در‌ این موضوع هیچ اظهارنظری نخواهد کرد. هر‌گونه مدرکی که دال بر وجود تخلف باشد، می‌تواند به هیات بازرسی کمیته مستقل اخلاق فیفا برای بررسی تحقیقات بیشتر ارایه شود.»

مسوولان کمیته برگزاری جام‌جهانی قطر در واکنش به انتشار این گزارش‌ تاکید کرده‌اند که آن‌ها همه قوانین مرتبط برای کسب میزبانی جام‌جهانی را رعایت کردند و در بخش دیگری از بیانیه آمده است: «این کمیته هیچ‌گونه اطلاعی از اتهامات مطرح‌ شده پیرامون روابط اقتصادی بین دو فرد حقوقی ندارد‌.»

به هر روی، میزبانی قطر در جام‌جهانی هم‌چنان روی لبه تیغ حرکت می‌کند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , 

۱ Comment


  1. sanaz
    1

    رسول خادم سردار سپاه است. ایشون مطمئنا آمریکا نمی مونه