Saturday, 18 July 2015
22 June 2021
با رای مثبت یک‌صد کشور

«سازمان ملل رفراندوم کریمه را غیرقانونی اعلام کرد»

2014 March 28

خبر / رادیو کوچه

مجمع عمومی سازمان ملل روز پنج‌شنبه بیست و هفتم مارس، با تاکید بر یکپارچگی خاک اوکراین رفراندوم شبه‌جزیره کریمه را برای الحاق به روسیه غیرقانونی و حمایت خود را از تمامیت ارضی اوکراین اعلام کرد.

خبرگزاری «آسوشیتدپرس» گزارش داده است، در این رای‌گیری که پنجاه و هشت کشور غایب بودند، یک‌صد کشور به این قطعنامه غیرالزام‌آور رای مثبت دادند و یازده کشور نیز با آن مخالفت کردند.

ارمنستان، بلاروس، بولیوی، کوبا، کره شمالی، نیکاراگوا، روسیه، سودان، سوریه، ونزوئلا و زیمبابوه به این قطعنامه رای منفی داده‌اند، و بنابه گزارش‌ها ایران در این رای‌گیری شرکت نکرده است.

با توجه به این‌که این قطعنامه الزام‌آور نیست اما کشورهای غربی امیدوارند تصویب آن بتواند انزوای دیپلماتیک روسیه را پر رنگ‌تر کند، و اوکراین نیز ابراز امیدواری کرده که این رای بتواند مانع از اقدامات تهاجمی روسیه شود.

رای مثبت به قطعنامه احترام به یکپارچگی سرزمینی اوکراین فرا‌تر از انتظار دیپلمات‌ها توصیف شده است که بیان‌گر تایید بیش از نیمی از ۱۹۳ کشور عضو مجمع عمومی سازمان ملل از این قطعنامه است.

un

بر خلاف شورای امنیت سازمان ملل که قطعنامه‌های آن لازم الاجرا هستند، مصوبه‌های مجمع عمومی ضمانت اجرایی ندارند ولی بازتاب دهنده دیدگاه جهان هستند.

«آندری دشیتسیا» وزیر امور خارجه اوکراین، پس از رای‌گیری به خبرنگاران گفت حمایتی کشورهای مختلف از چهار گوشه دنیا از این قطعنامه، نشان می‌دهد این مسئله منطقه‌ای نیست بلکه موضوعی جهانی است.

پس از وزیر خارجه اوکراین، «ویتالی چورکین» نماینده روسیه در سازمان ملل این قطعنامه را تهاجمی خواند و گفت روسیه نمی‌تواند به درخواست مردم کریمه برای به رسمیت شناختن حق تعیین سرنوشت‌شان بی‌تفاوت باشد.

«توماس مایر هارتینگ» نماینده اتحادیه اروپا نیز در این جلسه استفاده از زور برای تغییر مرز‌ها و اقدامات روسیه را که نقض منشور سازمان ملل متحد خواند،محکوم کرد.

بیشتر بخوانید

روس‌ها پایگاه دریایی اوکراین در فئودوسیا را نیز تصرف کردند

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,