Saturday, 18 July 2015
24 June 2021
نگرانی ریاض در قبال ایران و سوریه

«سفر باراک اوباما به عربستان سعودی»

2014 March 28

خبر / رادیو کوچه

«باراک اوباما»، رییس جمهوری آمریکا، روز جمعه بیست و هشتم مارس برای رفع نگرانی مقامات عربستان در مورد تحولات ایران و سوریه به این کشور سفر می‌کند تا با مقام‌های عربستان سعودی  در ریاض دیدار کند .

«باراک اوباما» پیش از ورود به عربستان، در سفر به اروپا  در نشست مشترکی با سران اتحادیه اروپا درباره بحران اکراین و همکاری‌های دوسوی آتلانتیک شرکت کرده و سپس برای دیدار با پاپ فرانسیس و نخست وزیر ایتالیا به رم رفته بود.

سفر رییس جمهوری ایالات متحده به ریاض برای دیدار با «ملک عبداله» پادشاه عربستان سعودی برای رفع نگرانی مقامات عربستان در مورد تحولات ایران و سوریه و همچنین به منظور تلاش برای بهبود روابط سرد دو طرف عنوان شده است.

obama_saudi

در نوامبر سال گذشته، بین ایالات متحده، به عنوان یکی از کشورهای عضو گروه ١+۵، و جمهوری اسلامی بر اساس توافقی که به دست آمد، کشورهای غربی توافق کردند در قبال تعلیق و تغییر در برخی فعالیت‌های هسته‌ای ایران، از تشدید تحریم علیه این کشور خودداری کنند و اجازه استفاده از بخشی از عواید نفتی را هم به جمهوری اسلامی بدهند و به این ترتیب، از فشار فلج کننده اقتصادی بر ایران بکاهند.

عربستان سعودی که طی هفتاد سال گذشته از متحدان نزدیک ایالات متحده در منطقه خاورمیانه محسوب می‌شد در ماه‌های اخیر، جنبه‌هایی از سیاست خارجی دولت باراک اوباما، به خصوص توافق مقدماتی با ایران بر سر حل و فصل پرونده هسته‌ای و عمل‌کرد ایالات متحده در قبال بحران سوریه ناخرسندی و نگرانی مقامات سعودی را به دنبال داشت.

یک روز پیش از ورود «باراک اوباما» به ریاض، پادشاه عربستان سعودی، برادر ناتنی‌ خود ، «امیر مقرن بن عبدالعزیز»، را به عنوان جانشین  ولیعهد منصوب کرد .

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,