Saturday, 18 July 2015
22 June 2021
ایران در یک نگاه

«پناهندگی و نقض آزادی‌های بنیادین»

2014 March 29

کاوه طاهری / رادیو کوچه

 

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

چکیده اخبار در هفته‌ای که گذشت:

یکی از هواداران تیم فوتبال نفت مسجد سلیمان، اقدام به خود سوزی کرد.

بر اساس گزارش هیجار نیوز؛ این خود‌سوزی در پی اقدام عجیب فدراسیون فوتبال، مبنی بر کسر یک امتیاز از این تیم بوده و این کسر امتیاز، منجر به عدم صعود تیم نفت به لیگ برتر شده است.

شاهرخ زمانی، فعال کارگری که سه‌شنبه ٢٠ اسفند ١٣٩٢، از زندان رجایی‌شهر کرج به قزل‌حصار تبعید شده بود، کماکان در اعتراض به این جابجایی ناگهانی در اعتصاب غذا به سر می‌برد.

این در حالی است که او پس از انتقال به قزل‌حصار، مدت ٧ روز را در سلول انفرادی سپری کرده است.

این فعال کارگری، به اتهام فعالیت‌های کارگری و سندیکایی، در دی ماه سال ١٣٩٠، به همراه محمد جراحی، برای اجرای محکومیت ١١ ساله خود بازداشت شد.

سامرند فرهمندی، شهروند مهابادی؛ به اتهام‌های امنیتی و سیاسی، به ١٠ سال زندان محکوم شد.

نگرانی عفو‌ بین‌الملل از اعدام ٢ شهروند عرب

amnesty_logo

سازمان عفو بین‌الملل، در تاریخ ۶ فروردین ماه؛ با صدور اطلاعیه‌ای از انتقال علی چبیشاط و سید‌خالد موسوی؛ از زندان فجر شهر دزفول، به محلی نامعلوم، توسط وزارت اطلاعات خبر داد و افزود: این انتقال، نشان‌گر اعدام قریب‌الوقوع این ٢ نفر است.

سازمان عفو بین‌الملل در گزارش سالیانه خود در خصوص اعدام، افزایش و بالا بودن تعداد اعدام‌ها را عنوان کرده است. بنا بر این گزارش، پس از چین؛ ایران و عراق به ترتیب، دومین و سومین رتبه اعدام در جهان را به خود اختصاص داده‌اند.

این گزارش، رشد ١۵ درصدی اعدام در جهان را نشان می‌دهد.

یکتا فهندژ، که در تاریخ ٢۵ اسفند ١٣٩٢، توسط وزارت اطلاعات بازداشت شده بود، به اتهام “اقدام علیه امنیت ملی”، در دادگاه انقلاب شیراز تفهیم اتهام شد.

دادگاه مینیا در جنوب قاهره، پایتخت مصر؛ ۵٢٩ عضو گروه اخوان‌المسلمین را به اعدام محکوم کرد.

اعضای این گروه، به جرایمی نظیر قتل مامور پلیس، حمله به پاسگاه پلیس و برخی اقدامات خشن، محکوم شده‌اند.

و در پایان تراژدی اخراج گسترده هزاران کارگر خارجی از عربستان

بر اساس گزارش‌ها، ٩ میلیون کارگر خارجی در عربستان کار می‌کنند، که مقامات سعودی، از آغاز سال ٢٠١٣ تا کنون، بیش از ٩٠٠ هزار تن از این کارگران را اخراج کرده‌اند.

دلیل اخراج این کارگران، که عمدتا از کشورهای یمن، بنگلادش، هند، پاکستان، مصر و اتیوپی هستند، نداشتن مدارک معتبر اقامت و اجازه کار عنوان شده است.

شرایط کار در کشورهای عربی حوزه خلیج فارس، بسیار سخت گزارش می‌شود(شرایطی مانند؛ گرمای طاقت‌فرسا، ساعت کاری زیاد، نبود بیمه و خدمات رفاهی، اجتماعی، بهداشت و کمبود آب و غذا).

در این راستا، سازمان عفو بین‌الملل به بازداشت گسترده کارگران خارجی و نگهداری آنها در کمپ‌های اخراج، اعتراض کرده است.

مهمان برنامه: آقای عبدالکریم میرفرد، روزنامه‌نگار و حقوق‌دان

با سلام خدمت شما. خوش آمدید به برنامه “ایران در یک نگاه”

کاوه: پناهنده از نظر حقوق بشری چه تعریفی دارد؟

میرفرد: پناهنده بر مبنای ماده ٢ کنوانسیون ژنو، به کسی گفته می‌شود که به دلیل ترس موجه مانند نژاد، ملیت، مذهب یا عضویت در گروه‌های اجتماعی و یا داشتن عقاید سیاسی خاص، تحت شکنجه یا تعقیب قرار گیرد.

mirfard

کاوه: همانطور که می‌دانیم، سالیانه تعداد بسیاری از ایرانیان از کشور خارج می‌شوند و تقاضای پناهندگی می‌کنند. دلایل این امر، به صورت ریشه‌ای چیست؟

میرفرد: تعداد بسیاری از ایرانیان که در خارج از کشور، درخواست پناهندگی می‌دهند، عمدتا پناهجویان اجتماعی یا سیاسی و یا مذهبی هستند. خب ما در این تقسیم بندی، اگر بخواهیم به این مساله بپردازیم، در بین پناهجویان سیاسی به دلیل ساختار سرکوب و خفقان موجود در این 35 سال؛ ما با سانسور، نقض آزادی‌های مدنی و آزادی بیان مواجه بوده‌ایم و همچنین به دلیل یک سری شرایط غیر دمکراتیک که در ایران موجود است، فعالان سیاسی و مدنی، تحت تعقیب، شکنجه و بازداشت قرار می‌گیرند. که این شرایط آنها را مجبور به ترک کشور می‌کند.

کاوه: درصد قابل توجهی از این پناهندگان، به دلیل داشتن عقایدشان اعلام پناهندگی می‌کنند. با توجه به این مساله، وضعیت آزادی مذهب را در ایران چگونه می‌بینید؟

(و همانطور که در اخبار داشتیم، یکتا فهندژ، شهروند بهایی؛ به اتهام “اقدام علیه امنیت ملی” در دادگاه انقلاب شیراز، تفهیم اتهام می‌شود)

میرفرد: متاسفانه در ایران یک ساختار ایدئولوژیک بر مبنای قوانین اسلامی حاکم است، که سرشار از تبعیض است و به آزادی‌های مدنی یا مذهبی اعتقاد چندانی ندارد.

و این قوانین هیچ‌گونه سازگاری با مفاد اعلامیه جهانی حقوق بشر و کنوانسیون‌های مربوط به آزادی‌های مدنی ندارد. و به این دلیل ما با یک چنین فضایی روبرو هستیم.

و در مورد آزادی‌ در زمینه مذهب، همانطور که به شهروندان بهایی اشاره کردید، باید عرض کنم که کمیسیون آمریکایی آزادی مذاهب، گزارشی را در سال ٢٠١٣ منتشر کردند، که از ١۵ کشور نام می‌برند که نقض آزادی مذهب به صورت سیستماتیک و مستمر انجام می‌شود.

1

در این گزارش از کشورهایی چون ایران، عراق، پاکستان، ازبکستان، تاجیکستان، ترکمنستان، چین، اریتره، کره شمالی، عربستان و سودان نام برده شده است.

و در ادامه این گزارش، به بازداشت شهروندان بهایی، حمله به مسیحیان، دراویش، صوفیان در ایران و همین طور دیگر اقلیت‌های مذهبی مانند اهل سنت نیز اشاره می‌شود.

و می‌توانیم به تعداد زیادی از شهروندان اهل سنت اشاره کنیم، که در زندان‌های مختلف ایران به سر می‌برند. و تنها جرم‌شان، گرایش مذهبی آنان بوده است.

و نکته حایز اهمیت این است که این کمیسیون، علت اصلی این مسایل و وخیم‌تر شدن نقض حقوق بشر و آزادی مذهب در ایران را، متوجه علی خامنه‌ای می‌داند.

در صورتی که آزادی مذهب، در اعلامیه جهانی حقوق بشر به رسمیت شناخته شده، اما متاسفانه جمهوری اسلامی، در این سال‌ها همه این مفاد را زیر پا گذاشته است.

با تشکر از شما آقای میرفرد.

در اینجا به پایان برنامه چهارم از “ایران در یک نگاه” می رسیم.

تا برنامه ای دیگر و بررسی نقض حقوق بشری دیگر در ایران، بدرود!

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , 

۱ Comment


  1. fermesk
    1

    man ham mikham ozve kooche sham