Saturday, 18 July 2015
24 June 2021
براساس رای دادگاه شیکاگو

«خطر فروش لوح‌های هخامنشی متعلق به ایران رفع شد»

2014 March 30

خبر / رادیو کوچه

با حکم یک دادگاه در شیکاگوی آمریکا، خطر فروش حدود هفت هزار لوح مربوط به دوره هخامنشی که به ایران تعلق دارد، برای پرداخت به شاکیان بمب‌گذاری عملیات تروریستی سال ١٩٩٧ در اسراییل که به مرگ پنج نفر و زخمی شدن  حدود ۲۰۰ نفر دیگر منجر شده بود، رفع شد.

خبرگزاری «آسوشیتدپرس» در این زمینه گزارش داده است «رابرت گِتِلمن»، قاضی این پرونده روز جمعه بیست و هشتم مارس با صدور این حکم از تحویل اشیای باستانی ایران به شاکیان این پرونده جهت پرداخت غرامت ۴۱۲ میلیون دلاری جلوگیری کرده‌است.

آقای «گتلمن»، قاضی این پرونده با اشاره به قرارداد حکومت وقت ایران گفته است که این اشیا برای مقاصد دانشگاهی و پژوهشی از سوی ایران قرض داده شده و از آن‌جا که به عاریه دادن آن برای مقاصد تجاری نبوده نمی‌توان آن‌ها را مصادره کرد.

این لوح‌ها از حدود هشتاد سال پیش به امانت در دانشگاه شیکاگو نگهداری می‌شد اما در ده سال گذشته به دلیل ادعای غرامت تعدادی از شهروندان آمریکایی از ایران، ضبط شده بودند و خطر فروش آن‌ها وجود داشت.

chi-persian-artifacts-20140328

در سال ۲۰۰۱ میلادی، تعدادی ازبازماندگان پنج شهروند آمریکایی که در اثر انفجار بمب در یک مرکز خرید در اسراییل جان خود را از دست داده بودند، دولت ایران را برای دریافت غرامت تحت پیگرد قانونی قرار دادند.

دادگاه آمریکایی پس از رسیدگی به این پرونده، جمهوری اسلامی را به صورت غیابی به پرداخت بیش از هفتاد میلیون دلار خسارت و سیصد میلیون دلار جریمه محکوم کرد و برای تامین این مبلغ، حکم کرد که اموال متعلق به دولت ایران در آمریکا، از جمله آثار باستانی در موزه ها و مراکز دیگری مانند مرکز شرق شناسی دانشگاه شیکاگو، تا تعیین وضع این پرونده، در توقیف باقی بماند.

لوح‌ها شامل مدارک مرتبط با فعالیت‌های اداری و مالی مانند حسابداری، انبارداری، دریافت‌ها و پرداخت‌هاست که به زبان‌ها و گویش‌های رایج در تشکیلات اداری آن زمان نوشته شده و به عنوان منابع اولیه تاریخی، اطلاعات مفصلی را در مورد شرایط اقتصادی، اجتماعی، مدیریتی و سیاسی عصر داریوش در اختیار پژوهش‌گران قرار می‌دهد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,