Saturday, 18 July 2015
05 December 2020
بر اساس تحقیقات سنای آمریکا

«اطلاعات نادرست سیا به کاخ سفید در رابطه با روش‌های بازجویی»

2014 April 02

خبر / رادیو کوچه

روزنامه «واشینگتن پست» در گزارشی که روز سه‌شنبه اول آوریل منتشر کرد، نوشته است، تحقیقات مجلس سنای آمریکا نشان می‌دهد، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سی‌آی‌ای، سال‌ها است که دولت آمریکا و افکار عمومی را در مورد جنبه‌های برنامه خشن بازجویی خود از مظنونان گمراه کرده و رفتار خشنی که با بازداشت‌شدگان داشته را از دولت این کشور مخفی نگاه داشته ‌است.

بنابه این گزارش، نتیجه تحقیقات نشان می‌دهد که سی.آی.اِی در دوران ریاست جمهوری جرج دبلیو بوش، از مراکز مخفی برای به کارگیری روش‌های خشن و نامشخص بازجویی مانند فرو بردن متهمان در آب یخ و کوبیدن سر آنها به دیوار استفاده کرده و در منعکس کردن اثربخشی این روش‌ها به کاخ سفید درست عمل نکرده است.

خبرگزاری «رویترز» نیز به نقل از «واشینگتن پست» گزارش داده است، بازجویان سی‌آی‌ای، حتا پس از آن‌که تحلیل‌گران این سازمان مطمئن بودند زندانیان اطلاعات بیش‌تری برای ارایه ندارند آن‌ها را در معرض روش‌های شدید بازجویی قرار می‌دادند.

cia_workplace

به گزارش «رویترز» کمیته اطلاعاتی سنای آمریکا که بر کار سی‌آی‌ای نظارت دارد، پیش‌نویس گزارش خود از برنامه بازجویی سی‌آی‌ای را بیش از یک سال پیش در ۶۳۰۰ صفحه تکمیل کرد اما این گزارش هم‌چنان محرمانه مانده‌ بود.

در این زمینه، یک سخن‌گوی سی.آی.اِی به واشنگتن پست گفته است، چون سازمان متبوعش نسخه نهایی گزارش سنا را هنوز ندیده است، نمی‌تواند به صورت رسمی در مورد آن اظهار نظر کند.

پیش از این، مقام‌های سیا گفته بودند که گزارش ۶۳۰۰ صفحه‌ای سنا در مورد اقدامات این نهاد امنیتی، مملو از اطلاعات نادرست و نتیجه‌گیری‌های نادرست بر اساس این اطلاعات است.

در ماه مارس، سناتور «داین فاینستاین» که ریاست کمیته اطلاعاتی سنا را برعهده دارد، سازمان سی‌آی‌ای را متهم کرد که اقدام به جستجو در کامپیوترهای مورد استفاده گزارش‌دهندگان به این کمیته کرده است.

بیشتر بخوانید

تعلیق رییس بخش عملیات جاسوسی از ایران در سیا

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,