Saturday, 18 July 2015
22 June 2021
روزانه با کوچه، یک‌شنبه هفدهم فروردین ۹۳

«جعبه سیاه هواپیمای گم‌شده فردا خاموش می‌شود»

2014 April 07

شهرزاد کریمی، محمد افرازه /رادیوکوچه

مجله رادیویی «روزانه با کوچه»، یک‌شنبه هفدهم فروردین ۹۳ شامل: جعبه سیاه هواپیمای گم‌شده فردا خاموش می‌شود.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

سیستم جعبه سیاه به رغم نامش رنگ نارنجی روشنی دارد. داشتن چنین رنگ شاخصی به هم‌راه نوار انعکاس‌دهنده متصل شده به بخش خارجی ضبط کننده بعد از وقوع سانحه در پیدا کردن جعبه سیاه به خصوص در هنگام سقوط هواپیما در آب، بسیار موثر است.

جعبه سیاه هواپیما علاوه بر این، به یک راهنمای یابنده زیرآبی مجهز است که در صورت سقوط هواپیما در آب، امواج مادون صوتی منتشر می‌کند که توسط گوش انسان شنیده نمی‌شود، ولی به سرعت توسط سنسور‌ها و تجهیزات اکوستیکی موجود تشخیص داده می‌شود.

12

سنسور موجود درون این بخش به محض تماس با آب، فعال می‌شود. فرکانس پالس‌های فرستاده شده توسط راهنمای یابنده زیرآبی برابر سی و هفت و نیم کیلوهرتز است و از عمق بیست هزار پایی دریا توان رسیدن به سطح آب را دارد.

زمانی که راهنمای یابنده زیرآبی فعال می‌شود، در هر ثانیه یک بار به صدا در می‌آید و این عمل را تا سی روز انجام می‌دهد. مدت زمان سی روز پرواز‌ام. اچ ۳۷۰ فردا  دوشنبه  پایان می‌یابد.

خبرهای امروز در دو بخش از علی‌اصغر فریدی. ایران امروز «چالش‌های طرح هدف‌مندی یارانه‌ها در سال نود و سه». از روشنک آسترکی. طرح انگشت‌نگاری از هیات‌های اروپایی هنگام ورود به ایران. خبرهای ورزشی «خبر بازداشت استیلی تکذیب شد». از مسیب سروندی و اجرای الهام رحیم‌زاده.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,