Saturday, 18 July 2015
04 August 2021
گام اول ایستادگی مجلس در برابر دولت دهم

«درآمد دولت از هدف‌مند‌سازی به قانون قبلی بازگشت»

2010 March 03

سعید برین دوست / رادیو کوچه

علی‌رغم اصرار دولت به دریافت بودجه 40 هزار میلیارد تومانی از محل هدف‌مند‌کردن یارانه‌ها، نهایتن کمیسیون تلفیق به درآمد 20 هزار میلیاردی برای دولت رای داد.
به گزارش ایلنا «حسن ونایی» عضو کمیسیون تلفیق ، با اعلام این خبر افزود: «با رای موافق 23 نفر از اعضای کمیسیون به درآمد 20 هزار میلیاردی دولت، رای‌گیری برای درآمد 40 هزار میلیاردی انجام نشد.»
وی افزود: «البته 17 نفر از اعضای کمیسیون با کسب درآمد 20 هزارمیلیاردی دولت از محل هدف‌مند‌کردن یارانه‌ها مخالف بودند. البته این‌ به منزله موافقت آن‌ها با درآمد 40 هزار میلیاردی نیست چراکه برخی نمایندگان خواستار درآمد کمتر از 20 هزار میلیارد برای دولت بودند.» ونایی از حضور «عزیزی» معاون برنامه‌ریزی و راهبردی رییس جمهور، «محمدرضا میرتاج‌الدینی» معاون پارلمانی احمدی‌نژاد و «شمس‌الدین حسینی» وزیر اقتصاد، به عنوان نمایندگان دولت در این جلسه خبر داد و افزود: «این آقایان معتقد بودند که با کسب درآمد 40 هزارمیلیاردی از محل هدف‌مند‌کردن یارانه‌ها، دولت امکان بازتوزیع بیشتری را دارد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


وی با بیان این‌که نمایندگان در این جلسه بر مصوبه پیشین خود در قانون هدف‌مند کردن یارانه‌ها تاکید کردند‏، افزود: «دولت در‌نظر داشت تا با افزایش درآمد خود از این محل‏، قیمت حامل‌های انرژی را دو برابر گران‌تر کند که نمایندگان با آن مخالفت کردند.»
به گفته وی، میرتاج‌الدینی نیز سخنان دو روز گذشته خود مبنی بر این‌که اگر درآمد مد‌نظر دولت در مجلس تصویب نشود، دولت قانون هدف‌مند‌کردن یارانه‌ها را تصویب نخواهد کرد را تکذیب کرد.

استهزای مجلس

این تصمیم کمیسیون تلفیق در حالی است که فارس به نقل از مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی آورده است «اگر دولت بخواهد به عنوان مثال درآمد 10 هزار میلیارد تومان را در سال اول اجرا کردن هدف‌مند‌سازی یارانه‌ها کسب کند،‌ اجرای هدف‌مند‌کردن یارانه‌ها 6/23 درصد به تورم موجود کشور اضافه خواهد کرد. اما اگر دولت بخواهد درآمد 20 هزار میلیارد تومانی را از اجرای این قانون کسب کند قانون هدف‌مند‌کردن یارانه‌ها تورمی معادل 6/37 درصد را علاوه بر تورم موجود به کشور تحمیل خواهد کرد. و اگر دولت قصد داشته باشد درآمد 15 هزار میلیارد تومانی را در سال اول از اجرا‌کردن قانون هدف‌مند‌کردن یارانه‌ها کسب کند این قانون 9/29 درصد تورم را علاوه بر تورم موجود کشور به بار می‌آورد…» و به این ترتیب میزان تورم بالاتر و بالاتر می‌رود. این گزارش سایتی است که به نیروهای نظامی ـ امنیتی وابسته است.

رفتار متناقض دو‌لت در حالی است که محمود احمدی‌نژاد درست در یک روز دو حرکت کاملن متضاد انجام داد. وی در روز ارایه، همان وقت که قانون هدف‌مند‌سازی یارانه‌ها را برای اجرا ابلاغ کرد، لایحه بودجه سال89 را هم به مجلس برد. رییس دولت در ابلاغش، درآمد دولت در سال آینده از هدف‌مند‌سازی یارانه‌‌ها را نهایتن 20هزارمیلیارد تومان اعلام کرده (طبق آن‌چه مجلس تصویب کرده بود) اما در ارسالش(بودجه89) درآمد دولت  از هدف‌مند‌سازی را 38هزارمیلیارد تومان پیشنهاد داده است! احمد توکلی این اقدام رییس دولت را «استهزای مجلس» دانست و برخی کارشناسان فقدان تمرکز دولت در اداره امور را عامل این مساله عنوان کردند. در تبصره 3 ماده یک قانون هدف‌مندکردن یارانه‌ها که احمدی‌نژاد برای اجرا ابلاغ کرده، آمده است: قیمت‌های سال پایه اجرا‌ی ‌این قانون به گونه‌ای تعیین شود که برای مدت یکسال حداقل مبلغ 10 هزار میلیارد تومان و حداکثر مبلغ 20 هزار میلیارد تومان درآمد به‌دست آید.

چشم‌انداز هدف‌مند‌سازی وتورم

چندی پیش‌تر مرکز پژوهش‌های مجلس حین بررسی لایحه هدف‌مند‌سازی یارانه‌ها، چشم‌اندازی از ایران سال 89در حوزه اجتماع وخانواده ارایه داد که در تضاد کامل با گفته‌های مسولین دولتی بود؛ در این گزارش می‌خوانیم : با اجرای هدف‌مند‌کردن یارانه‌ها هزینه خانوار شهری در سال اول اجرا حدود 102 درصد رشد خواهد داشت.

به گزارش سایت «فردا»، بر‌اساس گفته‌های احمد توکلی، رییس مرکز پژوهش‌های مجلس،  چنان‌چه تورم ساختاری کشور که در انتهای امسال به حدود 15 درصد کاهش پیدا می‌کند را درنظر بگیریم،  تورم سال 89 در صورت اجرای هدف‌مند‌کردن یارانه‌ها به 45 تا 75 درصد می‌رسد. در همین‌حال هزینه متوسط خانوار شهری در پایان سال 87  بالغ بر حدود 890 هزار تومان برآورد شده که چنان‌چه این رقم را معیار قرار دهیم هزینه یک خانوار شهری در پایان سال 88 با تورم ادعایی بانک‌مرکزی یعنی 15 درصد به یک میلیون و 23  هزارتومان خواهد رسید.

بنا‌براین گزارش این میزان هزینه در سال 89  با اجرای هدف‌مند‌کردن یارانه‌ها و تورم 45 تا 75 درصد به حدود یک میلیون و 484 هزار تومان تا یک میلیون و 800  هزار تومان خواهد رسید. یک میلیون و 800 هزار تومان، رشدی 102 درصدی را نسبت به هزینه خانوار شهری در سال 87  نشان می‌دهد. به‌عبارت‌دیگر طی دو سال هزینه خانوار شهری از حدود 890 هزار تومان در سال 87  با 102 درصد رشد به یک میلیون و 800 هزار تومان در سال 89 افزایش خواهد یافت.

در کنار این افزایش، هزینه‌های بخش تولید و دولت را نیز باید اضافه کرد. براساس گفته برخی کارشناسان هزینه‌های دولت همواره 15 تا 20 درصد بیش از میزان رشد سطح عمومی قیمت‌ها (تورم) افزایش می‌یابد. چنان‌چه این رقم را در هزینه جاری 70 هزار میلیارد تومانی دولت تاثیر دهیم، هزینه جاری دولت حدود 60  تا 90  درصد در سال 89 افزایش می‌یابد. که بازتاب آن را در رشد بودجه شرکت‌های دولتی در بودجه 89 می‌توان دید.  به تعبیر دیگر، میزان اعتبارات هزینه‌ای دولت در سال 89، به بیش از 112 تا 133 هزار میلیارد تومان خواهد رسید. با توجه به رکود تولید و کاهش درآمدهای نفتی، دولت مجبور به استقراض از بانک‌مرکزی خواهد شد. در همین حال دارایی‌های خارجی بانک‌مرکزی نیز افزایش خواهد یافت. تورم ناشی از این مساله در کنار رکود بخش تولید، هم‌چنین سطح عمومی قیمت‌ها در جامعه، باعث می‌شود نقدینگی جامعه، به‌صورت عمده به‌سمت بازار غیرمولد رفته و هم‌چنین تعداد واسطه‌ها که هریک خواهان درصدی از سود هستند افزایش یابد. به‌طبع چنین فرآیندی به‌سرعت گردش و حجم نقدینگی درجامعه به صورت کاذب افزوده و افزایش سطح عمومی قیمت‌ها را بیش‌ از پیش تشدید خواهد کرد. در نهایت این‌که تورم ناشی از اجرای هدف‌مندکردن یارانه‌ها به روش فعلی، می‌تواند حتا از مرز    100 درصد هم بگذرد.

مجلس چقدر اجازه دارد؟

کمیسیون تلفیق مجمع کارشناسی بودجه در مجلس است و در گام اول روبه‌روی خواست دولت ایستاد و بر مصوبه قبلی خود اصرار ورزید اما این گام اول است و در صحن علنی موضوع حساس‌تر است. هنوز احمدی‌نژاد در خصوص بودجه اظهار‌نظری نکرده است اما او همیشه با اظهارات و رفتار عجیبش از قدرت غافل‌گیر‌سازی مجلس برخوردار است. ضمن‌اینکه به‌راحتی دولت می‌تواند برای پیشبرد مقاصدش از بیت رهبری برای خود حکم یا پیغام حکومتی بگیرد. توجیه هم همیشه دم دست است. شرایط حساس کنونی و طمع دشمان انقلاب وو…….روزهای آینده مشخص می‌شود مجلس چقدر اجازه دارد در مقابل دولت دهم ایستادگی کند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,