Saturday, 18 July 2015
21 June 2021
سینمای جهان

«راهنمای فیلم‌های روز جهان ـ هفته هشتم»

2014 April 07

امید حبیبی نیا / رادیو کوچه

در راهنمای فیلم، هر هفته فیلم‌های ارزشمند، متفاوت از جریان اصلی یا فیلم‌هایی که جایی برای بحث و تبادل نظر دارند به شما معرفی می‌شوند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در راهنمای فیلم این هفته؛ فیلومنا یکی از بهترین فیلم‌های اخیر، سنگ صبور، روایتی شاعرانه و واقع‌گرایانه از جنگ داخلی در افغانستان ساخته عتیق رحیمی با همراهی ژان کلود کاریر به عنوان یکی از فیلم‌نامه‌نویسان و بازی گلشیفته فراهانی، مستندی درباره یک گروه فعال محیط‌زیست بی‌همتا در جهان، نوح، پرفروش‌ترین فیلم هفته و آخرین فیلم تاورنیه درباره دولت‌مردان فرانسوی را معرفی کرده‌ام.

[vimeo]https://vimeo.com/91204687[/vimeo]

فیلومنا  ☆☆☆

Philomena

کارگردان: استفن فریرز، فیلم‌نامه: استیو کوگان، جف پاپ، براساس داستان کودک گمشده فیلومنا لی نوشته مارتین سیکس اسمیت، بازیگران: جودی دنچ (فیلومنا) ، استیو کوگان (مارتین سیکس اسمیت)، سوفی کندی کلارک (نوجوانی فیلومنا)، درام، ۹۸ دقیقه، بریتانیا، فرانسه، آمریکا، ۲۰۱۳

خلاصه: مارتین سیکس اسمیت، خبرنگار سیاسی برکنار شده بی‌بی‌سی، به دنبال سوژه‌ای برای روزنامه‌نگاری تحقیقی به فیلومنا و ماجرای پسر گمشده‌اش که در ایرلند توسط راهبه‌ها برای سرپرستی به یک خانواده آمریکایی سپرده شده برمی‌خورد و به همراه او به واشینگتن می‌رود.

اگر به روزنامه‌نگاری علاقمند باشید مطمئنن از این فیلم بیشتر لذت خواهید برد ولی این تنها دلیل توصیه برای تماشای این فیلم نیست؛ گذشته از ماجرای واقعی فیلم، استفن فریرز سعی کرده است تا از در غلطیدن در دام درام کلاسیک صرف اجتناب کند و ما را هم‌چون مارتین برای کشف زوایای پنهان ماجرا با روزنامه‌نگاری تحقیقی‌اش به دنبال خود بکشاند.

فیلم‌نامه خوب فیلم البته با بازی استیو کوگان که در نوشتن‌اش مشارکت داشته از نقاط قوت آن است، تضاد بین دو شخصیت اصلی که هر دو یکی از بهترین بازی‌های خود را ارایه می‌دهند آن‌چنان است که خود عاملی است برای غنای درام، فیلومنا علی‌رغم بلایی که صومعه کاتولیک بر سرش آورده هم‌چنان مذهبی است و مارتین کافر است، اما رفته رفته به یک‌دیگر نزدیک می‌شوند، فیلومنا در لحظه استیصال اعترافی جز گریستن در برابر کشیش ندارد و مارتین برای فیلومنا مجسمه کوچک مسیح را می‌خرد که روی گور پسرش بگذارد. دنیای فیلومنا ساده است اما دنیای مارتین سرشار از پیچیدگی و تنش است، دنیایی که باید در آن دایم بدود، دقیقن شبیه دنیای پشت صحنه روزنامه‌نگاری، شاید به این علت است که اگر فیلومنا می‌تواند مدیر سابق صومعه را ببخشید، مارتین نمی‌تواند، زیرا فیلومنا با تقدیر سروکار دارد و مارتین با واقعیت.

WFG-1

محبوبیت: کاندیدای چهار جایزه اسکار برای بهترین فیلم سال، بهترین بازیگری زن، بهترین موسیقی متن و بهترین فیلم‌نامه اقتباسی، نامزد سه جایزه در گلدن گلوب، نامزد چهار جایزه بفتا و برنده جایزه بهترین فیلم‌نامه اقتباسی، نامزد پنج جایزه از کانون منتقدان فیلم لندن و برنده جایزه بهترین بازیگر زن انگلیسی سال، برنده ۹ جایزه از جشنواره ونیز و نامزد شیر طلایی جشنواره.

سنگ صبور☆☆☆

The Patience Stone

کارگردان: عتیق رحیمی، فیلم‌نامه: ژان کلود کاریر، عتیق رحیمی براساس داستانی از عتیق رحیمی، بازیگران: گلشیفته فراهانی (زن)، حمید جاودان (مرد) حسینا بورگان (خاله)، درام ـ جنگی، ۱۰۲ دقیقه، فرانسه، افغانستان، بریتانیا، آلمان ۲۰۱۲

خلاصه:  در میانه جنگ داخلی در افغانستان، زنی از شوهرش که فلج شده و قادر به تکلم یا حرکت نیست مراقبت می‌کند، کم کم مرد سنگ صبور او می‌شود و رازهایی را برای او می‌گوید که هیچ وقت به کسی نگفته بود. با تشدید جنگ در شهر، زن با یک سرباز جوان همبستر می‌شود و به خاله‌اش که روسپی خانه‌ای را اداره می‌کند پناه می‌برد.

پس از چند دهه، شاید بتوان گفت که این بهترین فیلمی است که درباره جنگ داخلی افغانستان ساخته شده است، نگاه شاعرانه و در عین حال واقع‌گرایانه و تلخ عتیق رحیمی که با همین فیلم نوید کارگردان/ مولف خلاق و جسور را به ما داده است تا نه تنها در انتظار داستان‌های درخشان او بمانیم بلکه به امید فیلم‌های بیش‌تری از او که خود تراژدی سرنوشت افغانستان در جنگ بین تمامیت‌خواهان را حس کرده است، بنشینیم.

این فیلم بدون گلشیفته فراهانی که شاید بهترین بازی او در نقشی نسبتن متفاوت بود شاید تا این حد قابل درک، تاثیرگذار و تلخ نبود. در واقع فیلم محصول درخشانی است از سه خالق آن: رحیمی، کاریر و فراهانی.

WFG---2

گاهی اقتباس سینمایی فیلم‌ها از اصل رمان بهتر از کار در می‌آید که نمونه مثال زدنی آن بار هستی (فلیپ کافمن، ۱۹۸۸) است، در این‌جا نیز فیلم با تصویرسازی‌های به یاد ماندنی‌اش از داستانی که کارگردان نوشته بهتر از آب در آمده است. داستان سنگ صبور اگرچه در افغانستان می‌گذرد اما می‌تواند جهان شمول باشد و برای هر کسی در هر گوشه‌ای از جهان که گرفتار تراژدی جنگ فرسایشی بین انگاره‌های تمامیت‌خواه و مذهبی و فرقه‌گرایی شده رخ دهد، اما در هر حال این زن است که به عنوان مبدا خلق و در عین حال مادر وطن که دایم در معرض تجاوز است، داستان را روایت می‌کند.

محبوبیت: برنده جایزه از جشنواره‌های استانبول و هنگ کنگ، برنده جایزه بهترین بازیگر زن برای گلشیفته فراهانی از جشنواره گیجون، نامزد جایزه بهترین بازیگری زن و بازیگر زن به انتخاب مردم از جوایز فیلم آسیایی و نامزد بازیگر زن خوش آتیه از جوایز سزار.

وزیر فرانسوی ½☆☆

Quai d’Orsay

کارگردان: برتران تاورنیه، فیلم‌نامه: کریستف بلان، ابل لانزاک، بازیگران: تیری لرمیت (الکساندر تیلار دورم)، رافائل پرسونانز (آرتور)، ژولی گیه (والری)، آنائیس دموستیر (مارینا)، کمدی، ۱۱۳ دقیقه، فرانسه، ۲۰۱۳

خلاصه: آرتور به عنوان نویسنده متن سخنرانی‌های الکساندر تیلار دورم، وزیر امور خارجه فرانسه انتخاب شده، مردی پرانرژی که همواره مایل است در سخنرانی‌ها خود به فیلسوفان پیشین ارجاع دهد، اما کسب رضایت او کار آسانی نیست در شرایطی که فرانسه درگیر بحران‌های بین‌المللی بسیاری است، سخنرانی‌های وزیرخارجه فرانسه اهمیت بسیاری دارد و آرتور کار سختی در پیش دارد.

اگرچه این یکی از بامزه‌ترین فیلم‌های تاورنیه است اما ممکن است برای کسانی که شاهزاده مونپانسیه (۲۰۱۱) و همه چیز از امروز شروع می‌شود (۱۹۹۹) را دیده‌اند چندان قابل توجه به نظر نرسد، ولی تاورنیه ۷۲ ساله در این فیلم هم طنز سیاسی ناب فرانسوی و هم نمای بازی از مسایل سیاسی روز این کشور را عرضه می‌کند.

WFG---3

فیلم براساس داستان‌های مصور محبوب ابل لانزاک ساخته شده است که هجویه از شخصیت دومینیک دوویلپن است و از اتفاق در میانه جنجال‌های مربوط به ماجراهای عاشقانه رییس جمهور فرانسه با بازیگر زن همین فیلم هم به نمایش درآمده است.

سرگیجه آرتور از ایرادات دایمی وزیر و مشاوران گوناگون‌اش و بورکراسی با ریتم تند وزیر و اصرارش برای نقل قول از فلاسفه یونان باستان به خوبی در فیلم جا افتاده است و در انتها او کم کم به آداب کار با یک دولت‌مرد راست‌گرا که خود را ژنرال وزارت‌خانه می‌بیند آشنا شده است، فیلمی مفرح برای کسانی که تحولات سیاسی فرانسه را دنبال می‌کنند و کاملن سرگرم کننده.

محبوبیت: برنده جایزه سزار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد، نامزد دو جایزه فیلم‌نامه اقتباسی و بهترین بازیگر زن نقش مکمل در جوایز سزار، برنده جایزه بهترین فیلم‌نامه از جشنواره سن سباستین، برنده جایزه بهترین بازیگر نوظهور مرد از جشنواره لومیر.

نوح☆☆

Noah

کارگردان: دارن آرونوفسکی، فیلم‌نامه: دارن آرونوفسکی، آری هندل، بازیگران: راسل کرو (نوح)،جنیفر کونلی (نعمه)، آنتونی هاپکینز(متوسلاه)، اما واتسون (ایلا) ، حادثه ای ـ ماجراجویانه ـ درام، ۱۳۸ دقیقه، آمریکا، ۲۰۱۴

خلاصه: نوح توسط خدا برگزیده می‌شود تا پیش از آن‌که کره زمین توسط سیلاب‌ها در برگرفته شود، نسل بشر و حیوانات را نجات دهد.

اگر در قوی سیاه (۲۰۱۰) ارجاعات مذهبی چندان برجسته نبودند در این‌جا دارن آرونوفسکی فیلمی مذهبی براساس انجیل را با رنگ و لعاب هیجانات هالیوودی ساخته است که اگرچه در گیشه موفق بوده است اما توجه چندانی در میان منتقدان برنیانگیخته است.

نوح که به نظر می‌رسد یک فیلم عظیم باشد در عمل و روی پرده سینما با غول‌های مضحکش شبیه یک بازی کامپیوتری و نه یک نبرد اسطوره‌ای به نظر می‌رسد.

WFG--4

زمان طولانی فیلم و روشن بودن پایان ماجرا با وجود تمهیداتی برای پرهیجان‌تر کردن داستان سبب می‌شود که از میانه فیلم حوصله تماشاگر کم‌کم سر برود و به جای داستان به جلوه‌های ویژه توجه کند.

در مقایسه با نمونه‌های دیگر افسانه‌های کهن مانند ارباب حلقه‌ها، نوح عملن از هفته‌های بعد جذابیت چندانی حتی در بین مخاطب آمریکایی که برخلاف مخاطب اروپایی اغلب از موضوعات مذهبی استقبال می‌کند، پیدا نخواهد کرد.

محبوبیت: پرفروش‌ترین فیلم هفته.

گائیدن برای جنگل ½☆☆

Fuck for Forest

کارگردان: مایکل مارکزاک، فیلم‌نامه: لوکاس گرودزینسکی، مایکل مارکزاک، با حضور تامی، لئونا و نادین، مستند، ۸۶ دقیقه، لهستان، آلمان ۲۰۱۲

خلاصه: یک گروه از فعالان محیط زیست راه حلی منحصر به فرد برای نجات جنگل‌های آمازون یافته‌اند، فروش فیلم‌های خانگی پورن و عکس‌های سکسی، فعالان این گروه در سفر خود از اروپا تا آمازون با افراد مختلفی روبرو می‌شوند و برخی نیز به آنها می‌پیوندند.

ساختن مستندی در باره یک سوژه بکر به خودی خود جذاب است؛ یگانه گروه حامی محیط زیست در جهان که تحت تاثیر جنبش برهنه‌گرایی و طبیعت‌گرایی که از دیرباز در اسکاندیناوی ریشه یافته است و فرهنگ پاپ دهه‌های گذشته در تکاپو برای کسب حمایت جهانی برای نجات جنگل‌های بارانی جهان از خطر.

WFG---5

 اما مشکل اینجاست که با وجود گفتار و روایت آن نه توضیح کاملی در باره اهداف این گروه به مخاطب می‌دهد و نه آن چنان هیجان، جذابیت و چالشی را به تصویر می‌کشد که همراهی مخاطب و نه حتا هم‌حسی او را جلب کند، به عبارت صریح‌تر ایده‌ای خوب را به دلیل بدل شدن به یک رپرتاژ برای گروه از دست داده است.

با این حال از آن‌جا که در سال‌های اخیر شکل‌های اعتراضی نمایشی و هنجارشکنانه که با فمن شکل گرفت گسترش یافته است، تماشای این مستند برای نزدیک شدن به فضای فرهنگی و فلسفی جنبش برهنه‌گرایی که در ابتدای قرن بیست و یکم هم‌چون دهه شصت بار دیگر برای نزدیکی به طبیعت رشد یافته است، جالب به نظر می‌رسد و لابد نزد علاقمندان به این شیوه زندگی برای نزدیکی به طبیعت برهنه‌گرایی نزدیک‌ترین راه است.

فیلم در نیمه دوم در برزیل و چالش رو در رو با مردم بومی جذاب‌تر به نظر می‌رسد و هنگامی که در انتها تامی تنها به برلین و چادر متحصنین فلسطینی می‌رود و با آن‌ها گفت‌وگو می‌کند نیز قابل تامل است.

محبوبیت: برنده جایزه بهترین مستند از جشنواره ورشو و نامزد بهترین مستند از جوایز فیلم لهستان.

برنامه‌های راهنمای فیلم اول، دوم، سوم، چهارم، پنجم،  ششم و هفتم را از اینجا دنبال کنید

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

TAGS: , , , , , , , , , ,