Saturday, 18 July 2015
07 July 2020
توسط پلیس امنیت نروژ

«بازداشت شصت و چهار دانشجوی ایرانی در نروژ»

2014 April 14

خبر / رادیو کوچه

شبکه دو تلویزیون نروژ به نقل از پلیس امنیت این کشور از بازداشت و تحقیق از ۶۴ دانشجوی ایرانی مقطع دکترا و فوق لیسانس در این کشور خبر داده است.

خبری که علی‌رغم گذشت بیش از یک هفته در هیچ‌یک از سایت‌ها و رسانه‌های داخلی ایران بازتاب نداشته و وزات امور خارجه ایران تا این لحظه هیچ‌گونه عکس العملی نسبت به این خبر از خود نشان نداده است.

وزارت کشور نروژ نامی از دانشجویان مورد تحقیق قرار گرفته منتشر نکرده اما می‌گوید اتهام این دانشجویان تلاش برای دستیابی به اطلاعاتی در ارتباط با توسعه و بهینه‌سازی سلاح‌های کشتار جمعی بوده است.

1

بنابه گزارش شبکه دو تلویزیون نروژ، این دانشجویان در رشته‌های فیزیک هسته‌ای، الکترونیک و مکانیک مشغول به تحصیل بوده‌اند.

شبکه دو نروژ که یکی از کانال‌های تلویزیونی مهم و معتبر این کشور به شمار می‌رود گزارش کاملی از این بازداشت‌ها و تحقیقات منتشر کرده است.

پلیس امنیت نروژ می‌گوید یکی از دلایل مشکوک شدن به فعالیت‌های این‌چنینی افزایش چشم‌گیر شمار دانشجویان ایرانی در رشته‌های فیزیک هسته‌ای، الکترونیک و مکانیک از سال گذشته تا کنون بوده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , 

۵ Comments


 1. مسعود والا
  1

  با سلام و خسته نباشید
  از آنجایی که خبر خیلی حساس و بحث برانگسز است، من خود چند جا این خبر را بازتاب داده ام. اما متاسفانه با بازخوانی برگردان متن اصلی و کامنت هایی که حتی از خود نروژ داشتم. متن خبر شما اشتباه است!!!
  و این به نظر من غیر حرف ای است
  در متن خبر اصلی آمده که از ۳۰۰ درخواست ویزا، به ۶۴ نفر ویزا داده نشده است!!!
  !!!این به معنی دستگیری و بازداشت نیست

  موفق باشید


  1. اسماعیل
   2

   ایکاش لینک خبر رو هم اینجا میذاشتید.ممنون


 2. ali
  3

  ویزای یک سری تمدید نشده و به دانشجوهای جدید ویزا داده نشده، من نروژ زندگی میکنم و گزارش تی وی ۲ را هم دیده ام. کسی بازداشت یا بازجویی نشده !!!ی

 3. 4

  دوست عزیز ما خودمون به عنوان پخش کنند خبر هستیم
  متاسفانه خبر شما کپی کاری و غیر حرفه ای هست
  با احترام


 4. مسعود والا
  5

  آقا/خانم ایرانی، منظور شما از: ” … ما خودمون به عنوان پخش کنند خبر هستیم…” چیست؟

  آقا علی، ممکنه از شما خواهش کنم که توضیح دقیق تری بدهید. آیا اجازه اقامت این ۶۴ نفر تمدید نشده و یا اصلا به نروژ نیامده بودند و وضعیت ۳۰۰ نفر پگونه است ؟ آیا آنها ساکن نروژ هستند و یا آنها متفاضیان جدید هستند وهنوز به نروژ نیامده اند؟

  با سپاس