Saturday, 18 July 2015
21 June 2021
سینمای جهان

«راهنمای فیلم‌های روز جهان ـ هفته نهم»

2014 April 16

امید حبیبی نیا / رادیو کوچه

در راهنمای فیلم این هفته چند فیلم مستقل و یک مستند جالب را معرفی کرده‌ام؛ دوره کوتاه مدت ۱۲ یکی از بهترین فیلم‌های مستقل سال گذشته، اندکی گناه فیلمی متفاوت از چین، گذشته اصغر فرهادی که اخیرن در آمریکا اکران شده، عسل فیلمی تلخ از ایتالیا و داستان ویکی لیکس.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

این هفته راهنمای فیلم را در قالبی تازه عرضه کرده ام که امیدوارم سبب سهولت خواندن و دریافت چکیده‌ای از نقد مرتبط با فیلم‌ها به همراه یک مرور کوتاه باشد. البته نظرات و پیشنهادات شما می‌تواند برای یافتن قالب‌های جذاب‌تر و سودمندتر راه‌گشا باشد.

[vimeo]https://vimeo.com/92103987[/vimeo]

دوره کوتاه مدت ۱۲  ½☆☆☆

کارگردان: دستین کرتون، فیلم‌نامه: دستین کرتون، بازیگران: بری لارسون (گریس)،جان گالاگر (میسون)،استفانی بئاتریس (جسیکا)، درام، ۹۶ دقیقه، ۲۰۱۳، آمریکا

خلاصه: گریس در یک مرکز مددرسانی به نوجوانان دارای مشکلات روانی کار می‌کند و در ضمن با رییس و دوست پسرش هم مشکل دارد، اما بازگرداندن دختری که توسط پدرش مورد آزار قرار می‌گیرد به خانه او را عصبانی می‌کند.

1-9

فیلم: داستان ظاهرن شروع و پایان مشابه‌ای دارد، نوجوانی که از مرکز مددکاری می‌گریزد و مددکارانی که سعی می‌کنند او را بگیرند، اما در پایان او پرچم آمریکا را بردوش انداخته است، شاید نمادی از مشکلات درونی جامعه آمریکا. فیلم به خوبی تماشاگر را در هرگام ما را با جزییات تازه‌ای از زندگی گریس که نقش اصلی را در مرکز دارد آشنا می‌کند در ابتدا به نظر می‌رسد که او راهنمایی مقتدر است که توازنی عاقلانه بین زندگی شخصی و حرفه‌اش ایجاد کرده اما سیر داستان نشان می‌دهد که چگونه آشفتگی او با پی بردن به باردار شدن‌اش اوج می‌گیرد.

کارگردان: دومین فیلم بلند دستین کرتون بازسازی فیلم کوتاهی است که در سال ۲۰۰۸ ساخت و برنده چند جایزه شد، فیلم قبلی او من یک نوجو نیستم (۲۰۱۲) درباره یک خواننده موسیقی راک ایندی است که با استقبال منتقدان روبرو شد.

منتقدی دیگر: برخلاف اسمش، این فیلمی ست که با وجود خلاقیت، رستگاری، جسارت، صمیمیت و طنز غیرمترقبه در یاد شما خواهد ماند. (کلودیا پویگ، یو اس تودی)

آرای منتقدان: ۸۲ (متاکریتیک)

محبوبیت: ۲۲ جایزه و ۲۸ نامزدی از جمله؛ چهار جایزه از جشنواره لوکارنو شامل جایزه ویژه داوران، برنده جایزه بهترین فیلم از جشنواره آتن.

2-9

اندکی گناه☆☆☆

A Touch of Sin

کارگردان: زانگکه زیا، فیلم‌نامه: زانک زیا، بازیگران: و جیانگ (داهی)، لاشان لو (زیا هوی)، لی منگ (ویوین لی)، درام، ۱۳۳ دقیقه، چین، ۲۰۱۳

خلاصه: چهار مرد و زن عاصی در چین درگیر در فساد امروز، سه نفر از آن‌ها دیگران را می‌کشند و یکی خود را.

فیلم: یک فیلم متفاوت که شاید سیمایی واقع‌گرایانه از چین امروز به عنوان هیولایی سرمایه‌داری باشد که به انسان‌ها به عنوان ماشین تولید می‌نگرد. هر چهار انسان عاصی در جایی به یک‌دیگر برمی‌خورند اما داستان اپیزودیک ماجرایی متفاوت اما با سرنوشتی کم و بیش مشابه را به تصویر می‌کشد؛ چیرگی میل به مرگ بر غریزه زندگی در ناکجاآباد مدرنیسم.

کارگردان: زانگکه زیا به عنوان فیلم‌سازی که با ریزبینی به نابسامانی‌های چین می‌نگرد شناخته شده است، تمام فیلم‌های قبلی او در باره مشکلات جامعه معاصر چین هستند، او که با جیب‌بر (۱۹۹۷) به شهرت رسید و چند جایزه از جمله جایزه جشنواره نانت را به دست آورد، با فیلم‌های جهان (۲۰۰۴) و هم‌چنان زندگی (۲۰۰۶) نزد منتقدان محبوبیت بسیاری یافت.

منتقدی دیگر: این شاهکار در چین امروزین می‌گذرد، جایی که شکاف میان قدرت‌مندان و حاکمان با کسانی که همه چیز خود را از دست داده‌اند هر روز افزایش می‌یابد. (لیزا کندی، دنورپست)

آرای منتقدان: ۷۶

محبوبیت: شش جایزه و ۸ نامزدی، جایزه بهترین فیلم‌نامه از جشنواره کن و نامزد نخل طلایی همین جشنواره.

3-9

عسل  ☆☆☆

Miele

کارگردان: والریا گولینو، فیلم‌نامه: والری گولینو براساس داستانی از مائرو کواسیچ، بازیگران: جاسمین ترینکا (ایرینه)، کارلو سچی (کارلو)، لیبرو د ریونزو (روکو)، درام، ۹۶ دقیقه، ۲۰۱۳، ایتالیا، فرانسه

خلاصه: ایرینه که با نام عسل شناخته می‌شود، به کسانی که به بیماری غیرقابل درمان دچار شده و در آرزوی مرگ هستند با دارو به خواب ابدی می‌برد، گریمالادی یکی از مشتریان او است که به دروغ می‌گوید به بیماری سختی دچار شده است.

فیلم: فرشته مرگ که بیماران رو به مرگ را از درد و عذاب نجات می‌دهد خود همواره با این سوال روبرو است که ارزش زندگی در چیست؟ بازی درخشان جاسمین ترینکا که او را در اتاق پسر (نانی مورتی، ۲۰۰۱) هم دیده بودیم به باور پذیرکردن این نقش کمک کرده است.

ایرینه که خود بین مرزهای مختلف در حال عبور است؛ ارتباط با مرد متاهل، استفاده از دانش پزشکی برای یافتن راه‌حلی بهتر برای مرگ و اشتغال به کاری غیرقانونی در هنگام روبرو شدن با مردی که با زندگی مشکل دارد احساس می‌کند که همه مرز‌ها برایش پیچیده‌تر شده‌اند.

کارگردان: عسل، نخستین فیلم بلند والریا گولینو، بازیگر ایتالیایی است که با همین فیلم توجه منتقدان را به خود جلب کرده است، در ۲۱ سالگی جایزه بهترین بازیگر را برای فیلم قصه عشق (فرانچسکو ماسلی، ۱۹۸۶) از جشنواره ونیز دریافت کرد و سپس به هالیوود رفت و پس از سال‌ها دوباره به ایتالیا بازگشت و بار‌ها از سوی انجمن روزنامه‌نگاران سینمایی آن کشور به عنوان بهترین بازیگر زن نامزد جایزه انجمن شد.

منتقدی دیگر: گولینو، اکنون پشت دوربین هم تسلطی قابل تامل از خود به نمایش می‌گذارد و داستانی با پیچیدگی‌های ذاتی‌اش را با حوصله و احساس برانگیز روایت می‌کند. (الیزابت وایتزمن، نیویورک دیلی نیوز)

آرای منتقدان: ۷۵

محبوبیت: برنده ۱۲ جایزه و نامزد ۱۲ جایزه دیگر، برنده جایزه هیات داوران بخش جنبی جشنواره کن و نامزد جایزه بخش نوعی نگاه جشنواره کن، برنده دو جایزه از جشنواره بروکسل، نامزد جایزه کشف اروپایی سال در جوایز فیلم اروپا، برنده سه جایزه از انجمن روزنامه‌نگاران سینمایی ایتالیا، برنده جایزه بهترین بازیگر زن از جشنواره استکهلم.

4--9

داستان ویکی لیکس: ما اسرار را سرقت می کنیم ☆☆☆☆

We Steal Secrets: The Story of WikiLeaks

کارگردان: آلکس گیبنی، فیلم‌نامه: الکس گیبنی، با حضور: جولین آسانژ، آدریان لامو، چلسا مانینگ، مستند، ۱۳۰ دقیقه، ۲۰۱۳، آمریکا

خلاصه: داستان شکل‌گیری ویکی لیکس از افشای اسناد محرمانه جنگ افغانستان تا افشای میلیون‌ها سند از وزارت خارجه تا گیر افتادن جولیان آسانژ در پرونده مربوط به رفتار خطرناک جنسی در سوئد.

فیلم: برای کسانی که به رسانه‌ها، سیاست و روزنامه‌نگاری علاقمند هستند، دیدن این فیلم که تاکنون بهترین مستندی ست که در باره ویکی لیکس ساخته شده است به نظر من کاملن سودمند است.

این‌که جولیان آسانژ از یک چریک رسانه‌ای بدل به هدفی برای دستگاه‌های امنیتی آمریکا و برخی از کشورهای غربی می‌شود و سیر تکوین ویکی لیکس از سایتی برای خلاف جریان رسانه‌های جریان اصلی پیش رفتن به ورق زدن تاریخ برای گشودن راهی برای مقابله با انحصار اطلاعات به خوبی در آن به نمایش گذاشته می‌شود.

این مستند با نماهای آرشیوی، مصاحبه‌ها و هم‌چنین تصویرسازی‌های خوب‌اش تلاش می‌کند تا همه بازیگران اصلی را به روی صحنه بیاورد و در ضمن بی‌طرف باقی بماند.

کارگردان: آلکس گیبنی برای مستند درخشانش دروغ آرمسترانگ (۲۰۱۳) شهرت دارد که بعد از این فیلم ساخت، اما پیش از آن هم تعداد زیادی فیلم مستند و مستند تلویزیونی ساخته است که توجه بسیاری را جلب کرده است. او برای مستند تاکسی به سوی تاریکی که درباره کاربرد شکنجه توسط نظامیان آمریکایی در گوانتانامو، عراق و افغانستان بود برنده جایزه اسکار شد، این فیلم مباحث بسیاری در میان مردم و رسانه‌های آمریکا برانگیخت. گیبنی این جایزه را به راننده تاکسی افغان خود تقدیم کرد. او سال گذشته نیز جایزه انجمن جهانی فیلم مستند را برای یک عمر فعالیت سینمایی را دریافت داشت.

منتقدی دیگر: یک ماجرای واقعی از دهشت سایبری با تبعات واقعی آن در مستند افشاگرانه و پیچیده گیبنی به تصویر درآمده است. (استیون ریا، فیلادلفیا اینکوایر)

آرای منتقدان: ۷۶

محبوبیت: دو جایزه از جمله انجمن فیلم‌نامه‌نویسان آمریکا و شش نامزدی از جمله بفتا.

5--9

گذشته ½☆☆

Le Passé

کارگردان: اصغر فرهادی، فیلم‌نامه: اصغر فرهادی، بازیگران: برینس بیژو (ماری)، طاهر رحیم (سمیر)، علی مصفا (احمد)، درام، ۱۳۰ دقیقه، فرانسه، ایتالیا، ۲۰۱۳

خلاصه: احمد برای امضای حکم طلاق از ایران به پاریس بازمی‌گردد و در خانه ماری که اکنون با سمیر زندگی می‌کند سکونت می‌کند، دختر ماری که به شدت از خودکشی همسر سمیر آشفته شده است خود را مقصر می‌داند و احمد تلاش می‌کند تا او را آرام کند.

فیلم: اگر فرض کنیم این بهترین فیلم اصغر فرهادی است اما هم‌چنان‌‌ همان قراردادهای کلیشه‌ای، نگاه غریب او به زنان مستاصل و سردرگم‌اش، منطق روایی خطی و پیش‌داوری‌هایی که سبب می‌شود تا تماشاگر متوسط از نیمه فیلم را‌‌ رها کند بر آن حاکم است.

در این‌جا نیز احمد گویی رسالت دارد تا نقش ناجی را برای خانواده در آستانه درهم‌پاشی ایفا کند. مینی مالیسم اصغر فرهادی در درام خانوادگی جدیدش اما برخلاف چند فیلم قبلی‌اش حتا پایان غیرمنتظره‌ای هم ندارد، نقطه قوت فیلم بازی‌های خوب بازیگرانش به ویژه طاهر رحیم و برینس بیژو و استفاده خلاقه از نماهای داخلی برای فضاسازی است، امری که پس از جدایی نادر از سیمین به نظر می‌رسد به یکی از نقاط درخشان کارنامه فرهادی بدل شده است.

کارگردان: اصغر فرهادی در جهان با فیلم جدایی نادر از سیمین که به ترتیب جوایز گلدن گلوب و اسکار را دریافت داشت شناخته شده است اما در ایران با فیلم‌هایی چون درباره الی (۲۰۰۹) و چهارشنبه سوری (۲۰۰۶) توجه مخاطبان و منتقدان ایرانی را جلب کرد. وی دانش‌آموخته نمایش است و به عنوان فیلم‌نامه‌نویس و سریال ساز تلویزیون نیز فعالیت داشته است.

منتقدی دیگر: فیلم فرهادی نیز به کوما می‌رود و با کلبی گرایی او سرانجامی جز بدل شدن به درامی از نقاط نامتصل در پی نمی‌آورد. (دیوید ادلشتین، ولتور)

آرای منتقدان: ۸۵

محبوبیت: برنده ۹ جایزه و نامزد ۱۸ جایزه دیگر، برنده جایزه بهترین بازیگر زن و جایزه جنبی در جشنواره کن و هم‌چنین نامزد نخل طلا در همین جشنواره، برنده جایزه فیپرشی برای بهترین بازیگر زن در جشنواره پالم اسپرینگ، نامزد جایزه بهترین فیلم خارجی سال در گلدن گلوب و نامزد پنج جایزه در جوایز سزار.

برنامه‌های راهنمای فیلم اول، دوم، سوم، چهارم، پنجم،  ششم، هفتم و هشتم را از اینجا دنبال کنید

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

TAGS: , , , , , , , , 

۱ Comment


  1. حجت
    1

    دوست عزیز , گزارش بسیار مفید و عالیست فقط لطفا” زمانی که پلات فیلم رو باز می کنید قبلش حتما اخطار لوث شدن داستان رو بدید تا خوانندگانی که مایل هستند به مشاهده فیلم بپردازند اسپویل نشن به عنوان مثال در فیلم اندکی گناه در دو خط اول اسپویل کردید که حال بنده گرفته شد. ممنون