Saturday, 18 July 2015
16 October 2021
رییس سازمان دانشجویان وزارت علوم

«پی‌گیری وزارت علوم در مورد بازداشت و اخراج دانشجویان ایرانی در نروژ»

2014 April 20

خبر / رادیو کوچه

 

به دنبال اعلام  خبری مبنی بر بازداشت و اخراج ۶۴دانشجوی ایرانی از نروژ توسط برخی رسانه‌ها در روزهای اخیر، رییس سازمان دانشجویان وزارت علوم ایران گفت که این سازمان این خبر را تایید نمی‌کند، اما برای برخی از دانشجویان ایرانی کشور نروژ مشکل ایجاد شده‌ است.

«مجتبی صدیقی» روز شنبه، سی‌امفروردین، در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران، «ایسنا»، در این باره گفت: «بر اساس تجربه‌های قبلی، به نظر می‌رسد که بحث تغییر رشته و گرایش دانشجویان مطرح است.»

با این حال رییس سازمان دانشجویان وزارت علوم ایران اما تایید کرد که «برای برخی از دانشجویان ایرانی کشور نروژ مشکل ایجاد شده‌ است».

wezaratolom

«مجتبی صدیقی» با بیان این که «بر اساس اطلاعات رسیده از این کشور تعدادی از این دانشجویان هنوز به این کشور عزیمت نکرده‌اند» گفت: «تعدادی از دانشجویان به دلیل رشته تحصیلی‌شان مشکل صدور ویزا دارند و ویزای آنها صادر نشده‌ است. تعدادی هم در خود نروژ هستند که فکر می‌کنم با پیگیری‌هایی که انجام می‌شود، این مشکل حل شود.»

وی هم‌چنین خاطرنشان کرده است: «سفارت ایران در نروژ نیز با تایید این که مشکل ایجاد شده،‌ اعلام کرد که در حال پیگیری مسئله است. بنابراین ما بحث اخراج را به این معنا که بحث بازگشت دانشجویان به کشور باشد، تایید نمی‌کنیم. همچنین از رایزن علمی خود نیز خواستیم تا بررسی‌های دقیق‌تری انجام و به ما اطلاع دهد.»

پیش از این شبکه دو تلویزیون نروژ به نقل از پلیس امنیت این کشور از بازداشت و تحقیق از ۶۴دانشجوی ایرانی مقطع دکترا و فوق لیسانس در این کشور که در رشته‌های فیزیک هسته‌ای، الکترونیک و مکانیک مشغول به تحصیل بوده‌اند خبر داده بود.

بنابه گزارش شبکه دو تلویزیون نروژ، پلیس امنیت نروژ می‌گوید یکی از دلایل مشکوک شدن به فعالیت‌های این‌چنینی افزایش چشم‌گیر شمار دانشجویان ایرانی در رشته‌های فیزیک هسته‌ای، الکترونیک و مکانیک از سال گذشته تا کنون بوده است.

مطالب مرتبط

بازداشت شصت و چهار دانشجوی ایرانی در نروژ

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,