Saturday, 18 July 2015
26 November 2021
همبستگی ملی جمهوری‌خواهان ایران

«روز جهانی کارگر نماد مبارزه برای عدالت اجتماعی است»

2014 April 29

گزارش / رادیو کوچه

بیانیه همبستگی ملی جمهوری‌خواهان ایران

یکی از آرزوهای بشریت همواره این بوده که بتواندعدالت اجتماعی را در جامعه انسانی برقرار سازد. در طول تاریخ، همه کسانی‌ که مبشر و منادی جامعه‌ای حقوق‌مدار پیشرفته و مترقی بوده‌اند همواره خواهان برقراری مناسباتی شده‌اند که در اثر آن ظلم و بهره‌کشی انسان از انسان و زیر پا گذاردن حقوق مردم توسط قدرت‌مداران از بین برود. پس بی‌دلیل نیست که ادعا شود قریب به اتفاق مبارزات اجتماعی در قرون اخیر، در جوامع مختلف جهان، برای دست یافتن زحمت‌کشان به عدالت اجتماعی صورت گرفته است . اما متاسفانه به گواهی تاریخ غالبن این ایده‌آل با موفقیت مواجه نشده است و در سپهر این مبارزات، فقط هر از گاهی زحمت‌کشان توانسته‌اند به قیمت‌های سنگین امتیازهایی را در مسیر عدالت‌خواهی خود به دست آورند.

برقراری عدالت اجتماعی و دست یافتن به توازنی انسانی بین رشد و ثبات و بهبود وضعیت اجتماعی زحمت‌کشان و طبقات پایین جامعه موقعی می‌تواند واقعیت پیدا کند که از یک سو، حاکمیت منتخب مردم -حکومت- بتواند قوانین و مقرراتی را در این زمینه‌ها به تصویب برساند و به اجرا بگذارد و از سوی دیگر، زحمت‌کشان جامعه قادر باشند با استقلال کامل خواست‌های خود را بیان و از آن‌ها دفاع کنند و کیفیت مطالبات‌شان را همراه با تحولات جامعه بالا ببرند.

1mays

بدین ترتیب تنها در اثر این اشتراک مساعی دولت و مردم است که شکاف بین قطب‌های فقر و ثروت می‌تواند بر چیده شود. در سایه همین مشارکت‌هاست که اقشار هرچه وسیع‌تر مردم، امکان پیدا می‌کنند از فرصت‌ها و موقعیت‌های بیش‌تر اشتغال، مسکن، بهداشت، درمان و … برخوردار شوند.

همین‌طور از منظر ما به عنوان همبستگی ملی جمهوری‌خواهان ایران، برابری در برخورداری از آموزش و پرورش که یکی از مهم‌ترین و بنیادی‌ترین عوامل تشکیل دهنده عدالت اجتماعی تلقی می‌شود تنها در نظام مبتنی بر حاکمیت ملی، که ما برای استقرارش کوشش می‌کنیم، تحقق‌پذیر است. چنین نظامی در اثر مشارکت اندیشه و عمل مردم و نمایندگان منتخب آنان در مدیریت کشور ایجاد می‌شود. در نظام حاکمیت ملی آموزش و پرورش که خود پایه رشد و امکان شکوفایی فرد و ستون اصلی غنای دانش و فنون و فرهنگ جامعه است الزامن به شکل برابر در دست‌رس همه طبقات، از فقیر و غنی، قرار می‌گیرد و هر کس با آزادی کامل و بنابر خصوصیات و علایق و نیازهای خود، در اثر  برخورداری از آموزش و پرورش برابر، هم زندگی خود را تامین می‌کند و هم بر چرخش اقتصادی جامعه خود رونق می‌بخشد. بدین ترتیب فرد از ارزش اضافی تولید شده جامعه بهره بر می‌گیرد. درچنین شرایطی اصل رفع تبعیض درهمه عرصه‌ها ازجمله، اقتصاد،حقوق، فرهنگ وهنر، که از ملزومات تحقق یک دموکراسی پایداراست، به میزان بالایی تحقق پیدا می‌کند. پس می‌بینیم حقوق زحمت‌کشان بر اصل عدالت اجتماعی وابسته است و عدالت اجتماعی در اثر مشارکت مردم در اداره جامعه و نهایتن در شرایط حاکمیت ملی بدست می‌آید.

به همین سبب ما اعتقاد داریم که اول ما مه، روز جهانی کارگر، که برای تحقق هشت ساعت کار شبانه‌روزی، که در زمان خود خواست مهمی بود و اول بار در سال ١٨۵۶ توسط کارگران استرالیایی و سپس در سال ١٨٨۶ بوسیله کارگران امریکایی مطالبه و با خشونت قوای انتظامی سرکوب شد و نهایتن در سال ١٨٩٠ کنگره بین‌المللی کارگران روز اول ماه مه  را روز جهانی کار و تعطیل رسمی اعلام کرد، دستاورد بسیار با ارزشی است که بایستی به عنوان یکی از نمادهای مبارزه برای بر قراری عدالت اجتماعی صیانت شود.

kargar

کشور ما ایران یکی ازکشورهایی می‌باشد که اختلافات بین طبقات و لایه‌های اجتماعی، فقر و بدبختی قشر‌های بزرگی از جامعه را فراهم ساخته است. نظام جمهوری اسلامی ایران از زمانی که بر سر کار آمده نه تنها هیچ کوششی در راه از بین بردن تبعیض‌ها از خود نشان نداده است، بلکه با توسل به قوانین و مقرراتی در جهت مخالف عدالت اجتماعی، ابعاد اختلاف طبقاتی را در جامعه، بیش از گذشته افزایش داده است.

جهت دست یافتن به حقوق کارگران و زحمت‌کشان ایران و کاهش دادن و حتا از بین بردن اختلافات طبقاتی بدون شک بایستی برای برقراری عدالت اجتماعی مبارزه کرد و عدالت اجتماعی نیازمند حاکمیتی مبتنی بر جمهوری و دموکراسی و آزادی و استقلال و جدایی بنیاد دین و بنیاد دولت می‌باشد. همین‌طور عدالت اجتماعی از یک‌سو نیازمند مبارزه با زورگویی و بی ‌عدالتی‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی است، و از سوی دیگر  عدالت اجتماعی  می‌بایستی از طریق اعتماد به ملت و همدلی با آنان و احترام به نظریات و آراء مردم، و انسان ‌دوستی و احترام به مقام و منزلت انسانی، نوگرایی و تجدد‌خواهی، اعتقاد به اصل پیشرفت مملکت تا حدی که ایران در ردیف ممالک پیشرفته جهان قرار گیرد انجام پذیرد.

همبستگی ملی جمهوری‌خواهان ایران لازم می‌داند به مناسبت روز اول ماه مه یادآور شود که از نظر ما با ادامه حیات رژیم جمهوری اسلامی هیچ کدام از اصول ذکر شده  در بالا عملی نشده و عدالت اجتماعی و حقوق کارگران و زحمت‌کشان کماکان زیر پا گذارده خواهند شد، بنابراین وظیفه امروز همه مبارزان راه آزادی و استقلال و دموکراسی و عدالت اجتماعی و طرفداران حقوق‌بشر، در داخل و خارج کشور این است که برای گذار از جمهوری اسلامی و استقرار یک دموکراسی پایدار و بدیل‌گرا و جمهوری‌خواه مبارزه کنند.

همبستگی ملی جمهوری‌خواهان ایران

به مناسبت١١اردیبهشت۱۳۹۳ – اول مه۲۰۱۴

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,