Saturday, 18 July 2015
08 December 2021
با حضور نماینده ارشد سازمان ملل

«امضای سند همکاری احیای دریاچه ارومیه بین ایران و ژاپن»

2014 May 07

خبر / رادیو کوچه

 

سند همکاری احیای دریاچه ارومیه بعد از ظهر روز دوشنبه با حضور گری لوییس نماینده ارشد سازمان ملل متحد در ایران و آکیرا چیبا کاردار سفارت ژاپن در سازمان حفاظت محیط زیست امضا شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان حفاظت محیط زیست «معصومه ابتکار»  رییس سازمان حفاظت محیط زیست ایران، با بیان اینکه امسال ٧٠٠ میلیارد ریال اعتبار برای احیای تالاب‌ها و همچنین مقابله با ریزگردها تخصیص یافته است، گفت: انتقال آب برای احیای دریاچه ارومیه آخرین گزینه است.

بنابه همین گزارش، «معصومه ابتکار» در مراسم رونمایی گزارش نهایی میزگرد تخصصی بین‌المللی حفاظت از تالاب‌های ایران و همچنین امضای سند همکاری دولت ژاپن در احیای دریاچه ارومیه با اشاره به همکاری‌های خوب گذشته در زمینه محیط زیست میان سازمان ملل متحد و ایران، اظهار داشت: اراده دولت یازدهم از ابتدا بر این بوده که توجه ویژه‌ای به حل معضلات محیط زیست داشته باشد.

ابتکار با بیان اینکه کارگروه نجات دریاچه ارومیه از روزهای اولیه دولت یازدهم تشکیل شد، افزود: اخیرا این کارگروه نشستی را برگزار کرد که با گزارش خوبی درباره احیای دریاچه ارومیه همراه بود.

وی ادامه داد: البته در برخی از ابعاد برنامه‌ها وارد فاز عملیاتی شده‌ایم و گام‌های اجرایی هم اکنون در حال پیگیری است.

urmiasee

وی متذکر شد:‌ لازمه پیشبرد برنامه‌ها اراده و توجه جدی دولت و تغییر رویکردها است، به طوری که در این خصوص نیازمند انقلاب در مدیریت منابع آب و مصارف کشاورزی،‌صنعتی و شهری هستیم و البته آنچه در این میان از اهمیت برخوردار است آگاهی و مشارکت مردم بوده است.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست همچنین به شرایط مناسب تالاب هامون در سال جاری اشاره کرد و گفت: خوشبختانه به سبب اقدامات اجرایی که صورت گرفته و همکاری‌های وزارت نیرو و سایر وزارتخانه‌ها برای رفع موانع آبراه‌ها و نیز بارندگی‌ خوب، هم اکنون تالاب هامون در شرایط مناسبی نسبت به گذشته به سر می‌برد.

ابتکار ادامه داد: مدیریت منابع آب در سطح منطقه سیستان از ارزش و اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده چرا که معیشت مردم به این تالاب وابسته است و همچنین مهار ریزگردها و طوفان‌های شن نیازمند احیای تالاب هامون است.

معاون رییس‌جمهور با تاکید بر ادامه همکاری‌ها میان ایران و افغانستان برای احیای تالاب هامون متذکر شد: تالاب هامون یک تالاب بین‌المللی بوده و از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

ابتکار همچنین با اشاره به همکاری‌هایی که پیش از این ایران با جایکا در زمینه احیای تالاب انزلی برقرار شده  بود، ادامه داد: ‌هم اکنون فاز سوم این همکاری‌ها آغاز شده است و استمرار آن ااز اهمیت ویژه‌ای برخوردار است،  چرا که تالاب انزلی یک تالاب حاشیه‌ای دریای خزر است.

ابتکار در ادامه با بیان اینکه احیای دریاچه ارومیه یک دستاورد جهانی خواهد بود، ادامه داد: بدون شک منابع کافی برای احیای تالاب‌ها پیش‌بینی می‌شود که البته در این باره نیازمند همکاری‌های بین‌المللی خواهیم بود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,