Saturday, 18 July 2015
16 June 2021
گزارش روزانه جشنواره فیلم کن / روز هشتم

«بدرود زبان، سلام بر گدار»

2014 May 24

امید حبیبی نیا / رادیو کوچه

منتقد فیلم رادیو کوچه در جشنواره کن

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

سرانجام روزی که بسیاری انتظار آن را می‌کشیدند فرا رسید، نمایش فیلمی از گدار در جشنواره کن، آخرین باری که گدار دراین جشنواره بود سال ۲۰۰۱ بود که در ستایش عشق شاهکار دیگری از او نامزد نخل طلای کن بود.

Can9-1

ژان لوک گدار پشت صحنه فیلم بدرود زبان

 

امروز صبح نخست جستجو ساخته میشل هازانویچ که با فیلم آرتیست (۲۰۱۲) به شهرت بسیاری رسید برای روزنامه‌نگاران سینمایی به نمایش درآمد برنیس بژو در نقش زنی که برای تحقیق در باره جنایات جنگی در چچن به مصاحبه با شاهدان عینی می‌پردازد در این فیلم بازی کرده است.

تماشا کنید: کنفرانس خبری جستجو

هازانویچ در کنفرانس خبری گفت که روزنامه‌نگاران تصویری عینی از فجایعی که در چچن گذشته را ترسیم کردند ولی پس از آن دیگر همه موضوع را فراموش کردند او هم‌چنین تاکید کرد که از فیلم جستجوی فرد زینه من  هم الهام گرفته است.

Can9-2

برنیس بژو روی فرش قرمز

 

جستجو در حالی به نمایش درآمد که رخدادهای اوکراین و تقابل غرب و شرق در جبهه‌گیری در برابر آن یکی از موضوعات داغ روز است و در همین حال فیلم دیگری در بخش خارج از مسابقه بلافاصله پس از آن به نمایش درآمد: میدان، مستندی ساخته سرگئی لوزنیتسا که به موضوع تحصن و مبارزه مخالفان دولت وقت اوکراین در طی سالهای ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۴ می‌پردازد.

برف در بهشت که امروز در بخش نوعی نگاه به نمایش درآمد فیلم بحث‌انگیزی بود که درباره جوان تبهکاری در لندن است که به اسلام روی می‌آورد ولی نمی‌تواند خود را از دست باندهای تبهکاری نجات دهد، با توجه به اینکه بخشی از خشونت لندن که یکی از ناامن‌ترین شهرهای اروپا است نتیجه اقدامات غیرقانونی مسلمانان در این شهر است، این فیلم بحث و جدل بسیاری را برانگیخته است.

Can9-3

عباس کیارستمی رییس هیات داوران بخش بنیاد سینما

 

امروز همچنین عباس کیارستمی و سایر داوران بخش سینه فونداسیون (بنیاد سینما) در سالن بونوئل نمایش فیلم‌های این بخش را افتتاح کردند که امروز در یک نوبت دیگر هم ادامه یافت.

اما در حالی که بیش از نیمی از روزنامه‌نگاران سینمایی به تنها اکران فیلم بدرود زبان راه نیافتند و بسیاری نیز روی راه پله‌های سالن بزرگ لومیر نشسته بودند، فیلم سه بعدی گدار، بدرود زبان به نمایش درآمد.

Can9-4

نمایی از فیلم بدرود زبان

 

قابل حدس است که برای درک فیلم‌های گدار باید دانش کافی از فلسفه، ادبیات، زیبایی‌شناسی، زبان‌شناسی و به خصوص سینما داشت بنابراین سرگردانی و بلاتکلیفی برخی از روزنامه‌نگاران سینمایی در برابر آخرین فیلم گدار که به هژمونی، زبان و رهایی می‌پردازد و به ویژه به هانا آرنت اشاره می‌کند قابل انتظار بود.

در حالی که بسیاری از منتقدان فرانسوی، سوئیسی و بلژیکی امروز نقدهایی تحسین‌آمیز در باره فیلم نوشتند، برخی از منتقدان آمریکایی از درک فیلم عاجز ماندند و حتا ترجیح دادند در باره آن اظهارنظری نکنند.

گدار خود امروز در پیام ویدئویی که برای رییس و مدیر جشنواره فرستاد در باره عدم شرکت خود در جشنواره به سیاق خود توضیح داد و گفت که او در جهان دیگری زندگی می‌کند جهانی که هنوز متاثر از ۱۹۶۸ است، او خود در سال ۱۹۶۸ جشنواره کن را برای پیوستن به جنبش دانشجویی ۱۹۶۸ که تاریخ معاصر را زیر و رو کرد، بهم زده بود.

پیام ویدیی گدار برای رییس و مدیر جشنواره

ژرار لوفوق و الیویه سگره ساعاتی پس از نمایش فیلم در کن در لیبراسیون نوشتند: گدار در این فیلم با سگی که نقش اصلی را در فیلم دارد هم ما را می‌خنداند و هم عمیقن به فکر فرو می‌برد. فیلم سه بعدی او مانند یک نقاشی با جزییات و دقت بسیار رنگ‌آمیزی شده و او بار دیگر نقش هنرمند/ دانشمند را برای ما برعهده می‌گیرد تا دنیای جدیدی را کشف کنیم، درست شبیه داوینچی یا میکل آنجلو. بدرود زبان همچنین فیلمی فمنیست هم هست که مردان را متزلزل و اسیر غریزه جنسی درنظر می‌آورد.

Can9-5

بازیگران فیلم بدرود زبان در جشنواره

 

تماشا کنید: مصاحبه با بازیگران بدرود زبان

زوئه برونو در هافنینگتون پست از تجربه دل‌پذیر بازی کردن در فیلمی از گدار نوشته که چقدر دنیای گدار به عنوان یک هنرمند و فیلسوف با دنیای جشنواره کن متفاوت است.

مامی، پنجمین فیلم خاویر دولان کانادایی که در ۲۵ سالگی نامزد نخل طلایی کن شده و پیش از آن برای فیلم به‌هرحال لارنس (۲۰۱۲) که چند هفته پیش در راهنمای فیلم معرفی‌اش کردم نامزد بخش نوعی نگاه بود، توجه بسیاری از منتقدان را به خود جلب کرده است.

مامی در باره مصائب یک مادر مجرد با پسر نوجوان سرکش خود مانند دیگر فیلم‌های دولان فضای خاص و مینمالیستی خود را دارد، این نخستین فیلم کبک در بخش مسابقه جشنواره کن است.

کلاس بازیگری سوفیا لورن نیز امروز با حضور علاقمندان برگزار شد او در این جلسه گفت: ما بسیار فقیر بودیم و حتی پولی برای غذا نداشتیم، هر وقت می‌رقصیدم از گرسنگی شکمم درد می‌گرفت و گاهی نقش‌های کوچکی در فیلم‌ها گیرم می‌آمد که خرج زندگی‌مان را در بیاوریم. وقتی برای اولین بار کاری در یک استودیو گیر آوردم با پولش آن شب من و خواهر و مادرم توانستیم هر کدام یک بشقاب بزرگ اسپاگتی بخوریم.

 

تماشا کنید: مستر کلاس سوفیا لورن

سوفیا لورن که پس از نمایش برخی از صحنه‌های فیلم‌هایش اشک در چشم‌هایش حلقه زده بود گفت: من دلم می‌خواست که یک بازیگر خوب باشم ولی وقتی غذایی نداری که بخوری نمی‌توانی هرکاری دلت خواست بکنی برای همین نقش‌هایی که به من پیشنهاد می‌شد را قبول می‌کردم تا اینکه شانس به من روی آورد و با ویتوریو دسیکا آشنا شدم.

پیش از آن چون بینی و چانه من دراز بود و بدتر از همه خیلی خجالتی بودم هیچ نقش به درد بخوری به من نمی‌دادند ولی وقتی ویتوریو دسیکا به من پیشنهاد نقش اصلی را داد باور نکردم، حتا می‌ترسیدم در طول فیلم‌برداری از شدت هیجان غش کنم.

او که در سال ۱۹۶۶ رئیس هیات داوران جشنواره کن بود در باره آن تجربه گفت: آن وقت خیلی جوان بودم و واقعن ترسیده بودم ولی برای اعطای جایزه ویژه به خانم‌ها و آقایان پیترو جرمی اصرار کردم.

Can9-6

اشک سوفیا لورن در هنگام یادآوری مارچلو ماسترویانی سرازیر شد

 

سوفیا لورن در سال ۱۹۶۲ برای فیلم دو زن ساخته ویتوریو دسیکا در حالی نامزد اسکار بهترین بازیگر زن شده بود که سایر رقبای او آدری هیپورن با فیلم صبحانه در تیفانی، پایپر لاری، جرالدین پیج و ناتالی وود بودند. او در این باره گفت: فکر می‌کردم که همین که بین ۵ نامزد اصلی هستم عالی است و چون می‌ترسیدم که روی صحنه غش کنم به مراسم اسکار نرفتم زیرا ترجیح می‌دادم در خانه غش کنم. ما ساعت مراسم را اشتباه کردیم و چون خبری نشد فکر کردیم جایزه به من تعلق نگرفته است اما دم صبح که خواستیم بخوابیم تلفن به صدا در آمد، کری گرانت بود که خبرداد اسکار را برده‌ام و بعد در حالی که من دور اتاق از شادی جست و خیز می‌کردم خبرنگاران به سراغم آمدند.

تماشا کنید: رخدادهای برجسته امروز جشنواره کن

 

مطالب مرتبط

سینمای زنده

جشن جهانی سینما

اشک‌ها و لبخندها

جشنواره داغ

آموزش روبوسی فرانسوی

جشنواره بدون پیامبر سینما

آآآئوووو!

برنامه روزانه یک منتقد فیلم

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

TAGS: , , , , , , , , ,