Saturday, 18 July 2015
13 June 2021
گزارش روزانه جشنواره فیلم کن / روز نهم

«جوانان می تازند»

2014 May 25

امید حبیبی نیا / رادیو کوچه

منتقد فیلم رادیو کوچه در جشنواره کن

کن لوچ پس از دو سال با سالن رقص جیمی به کن بازگشت، دو سال پیش سهم فرشتگان او جایزه ویژه هیات داوران را ربود، این کارگردان چپ‌گرای بریتانیایی که معمولن درباره مشکلات اجتماعی و مسایل روز سیاسی فیلم می‌سازد در بیست و نهمین فیلم بلند خود بار دیگر به درگیری‌ها و جنگ داخلی در ایرلند می‌پردازد. او در سال ۱۹۹۰ با موضوع مشابهی در فیلم  برنامه کار پنهان برنده جایزه ویژه هیات داوران شده بود.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

10-1

نمایی از رقص جیمی ساخته کن لوچ

 

منتقدان بریتانیایی چندان از فیلم بدشان نیامده ولی به نظر می‌رسد این فیلم با فیلم‌های پرشور سال‌های پیش کن لوچ کمی فاصله دارد.

تماشا کنید: نگاه منتقدان روزنامه گاردین به این فیلم، مامی (زاویر دولان) و بدرود زبان (ژان لوک گدار)

10-2

کن لوچ در کنفرانس خبری

 

کن لوچ در کنفرانس خبری تاکید کرد که ایرلند هم هم‌چون سایر کشورهای اروپایی از سلطه نئولیبرالیسم در رنج است و اگر جیمی امروز زنده بود علیه این سلطه به مبارزه می‌پرداخت.

تماشا کنید: کنفرانس خبری سالن رقص جیمی

پس از کنفرانس خبری نیز در یک اکران ویژه فیلم پل‌های سارایوو در بخش خارج از مسابقه به نمایش درآمد که سیزده کارگردان اروپایی از جمله ژان لوک گدار در باره سارایو ساخته و در باره آن سخن گفته‌اند.

کنفرانس خبری مامی ساخته زاویر دولان نیز امروز در هوای طوفانی و باران شدید کن برگزار شد.

تماشا کنید: کنفرانس خبری مامی

دومین فیلم بخش مسابقه امروز لویاتان ساخته آندره زویاگنتسوف بود که به فساد در روسیه کنونی می‌پردازد، فیلمی که در مجموع با نقدهای خوبی روبرو شد از جمله پیتر برادشو منتقد روزنامه گاردین پنج ستاره به فیلم داده و نوشته است: این فیلمی باشکوه است که ما را به یاد الیا کازان می‌اندازد.

زویاگنتسوف پیش از این جایزه ویژه هیات داوران را در بخش نوعی نگاه برای فیلم النا (۲۰۱۲) دریافت کرده است.

10-3

زوایه دولان و گروهش در جشنواره

 

در حالی که جشنواره به روزهای پایانی خود نزدیک می‌شود سه فیلم مامی، خواب زمستانی و دو روز و یک شب بیش از همه مورد توجه منتقدان قرار گرفته است. اگر هیات داوران جشنواره کن نخل طلایی خود را به فیلم مامی بدهد، زاویر دولان ۲۵ ساله جوان‌ترین کارگردانی خواهد بود که از این جشنواره ۶۷ ساله نخل طلا دریافت کرده و رکورد کوئنتین تارانتینو را که دیشب وارد شد را خواهد شکست.

در ادامه نهضت آآآآئوووو همچنین نخل سگ، جایزه ابداعی برخی از مدافعان حقوق حیوانات به خدای سفید، فیلمی در باره یک پناهگاه سگ‌های بی‌سرپرست تعلق گرفت.

10-4

مراسم اهدای جوایز سینه فواندسیون

 

عباس کیارستمی امروز به مناسبت اهدای جوایز بنیاد سینما (سینه فونداسیون) در مصاحبه با سایت جشنواره گفت: امروز من فکر می‌کنم یک فیلم خوب لزومن فیلمی نیست که برنده جایزه‌ای شده باشد، یک فیلم وقتی خوب است که مخاطبان زیادی داشته باشد و نقدهای مثبتی از سوی منتقدان دریافت کند.

تماشا کنید: مراسم اهدای جوایز بنیاد سینما

10-5

جوانان شرکت کننده در بخش سینه فونداسیون قبل از مراسم اعطای جوایز

 

او در باره سینمای ایران گفت به جز بخش دولتی، امروز جوانانی از نقاط دوره افتاده کشور به مدد فن‌آوری دیجیتال به فیلم‌سازی روی آورده‌اند که من به آن‌ها امید بسته‌ام.

سرگئی پاراجانف که در دوره‌ای در اواخر دهه شصت برخی از فیلم‌هایش جز معدود فیلم‌های خارجی مجاز برای اکران ویژه سینمایی چون عصرجدید در ایران بود امشب با فیلم رنگ انارش (۱۹۶۸) میزبان معنوی علاقمندان سینما بود.

10-6

آیشواریا، بازیگر هندی و دختر شایسته سابق جهان که توجه بسیاری را در کن جلب کرده است

 

در روزهای پایانی هم‌چنین برخی از ستارگان سینما از جمله شارون استون، اوما تورمن و آیشواریا به جمع سلبریتی‌های کن پیوستند که به خصوص تورمن و آیشواریا به شدت مورد توجه عکاسان قرار گرفتند.

طبق معمول گروهی از خبرگان دنیای مد به بهترین لباس‌های سلبریتی‌ها رای می‌دادند و امشب لباس آیشواریا به عنوان بهترین لباس جشنواره امسال کن برگزیده شد. لباسی که با پول آن می‌توان به ۲۵ هزار گرسنه آواره خیابان‌ها در هندوستان یک شام مفصل داد.

تماشا کنید: رخدادهای برجسته امروز کن

مطالب مرتبط

سینمای زنده

جشن جهانی سینما

اشک‌ها و لبخندها

جشنواره داغ

آموزش روبوسی فرانسوی

جشنواره بدون پیامبر سینما

آآآئوووو!

برنامه روزانه یک منتقد فیلم

بدرود زبان، سلام برگدار

 

 

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

TAGS: , , , , , ,