Saturday, 18 July 2015
03 December 2021
قصه‌های جزیره

«جنگ رنگین کمان اثر ماکس لوندگرن»

2014 May 26

ترجمه و اجرا: طاهر جام­برسنگ / رادیو کوچه

 

جنگ رنگین ­کمان داستانی است از نوع «رمئو و ژولیت» برای کودکان. عشق بین دو کودک از دو خانواده متخاصم که انگار در نبردی ابدی و ازلی بوده­اند و هستند دست­مایه داستان است. در نخستین فصل داستان با لیلیا و مدنون دو دلداده خردسال آشنا می­شویم که قهرمانان داستان هستند. این داستان هفت فصل دارد و هر هفته یکی از فصول آن را منتشر خواهیم کرد. شروع داستان بدین قرار است:

هوا تاریک تاریک بود. مدنون منتظر ماه بود. چمباتمه کنار دیوار خانه زل زده بود به طرف سنگ بزرگ. از همه طرف صدا می­آمد، نیمه تابستان بود و شب حتا، همه چیز در شتاب.

ماه آرام از پشت درخت­زار بالا می­آمد.

مدنون فکر کرد: حالا وقتشه.

شروع کرد به چهار دست و پا رفتن. ماه بالاتر می­رفت تا سرانجام تابید بر سنگ بزرگ. علف­ها معطر بودند. ملخ­ها آواز می­خواندند. اما مدنون نه بوی علف می­شنید و نه آواز ملخ. او وسط جنگ رنگین­کمان بود و می­رفت تا دشمن خونی­اش که در واقع تنها دوستش هم بود را ملاقات کند.

خانه­اش پشت سرش بود در نور ضعیف مهتاب. می­توانست خانه لیلیا را کمی دورتر از سنگ بزرگ ببیند. آن­جا هم تاریک بود، حتا کمی تاریک­تر.

زیر لب گفت: لیلیا!

او از پشت سنگ سرک کشید. هم‌دیگر را نگاه کردند. بعد، آخرین فاصله را به سمت هم خزیدند.

ادامه داستان را در فایل صوتی بشنوید:

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

Regenbågekriget-1

درباره نویسنده:

ماکس لوندگرِن نویسنده سوئدی ادبیات کودکان و نوجوانان است که در ٢٢ ماه مارس ١۹٣٧ در شهر لندس­کرونا واقع در استان جنوبی سوئد، اسکونه متولد و در ٢٧ ماه مه ٢٠٠۵ در شهر مالمو، مرکز استان نامبرده درگذشت. او که در شهر لوند تاریخ هنر و ادبیات تحصیل کرده بود بین سال­های ١۹۹۵ تا ١۹۹٧ رییس اتحادیه نویسندگان سوئد بود. ضمنن عضو دایمی آکادمی ادبیات کودکان سوئد و صاحب کرسی شماره ١۵ این آکادمی بود.
ماکس لوندگرن در بین چند نسل از سوئدی­‌ها نویسنده ‌ای است مشهور. موضوع ‌هایی چون مسوولیت و همبستگی بر بیش‌تر آثار او حکم­فرماست. برخی از آثارش چون باشگاه فوتبال اوس­ه ویدن و کتاب پسرکی با شلوار طلایی جزء کلاسیک ‌های ادبیات کودکان و نوجوانان سوئد به شمار می­آیند که بر اساس آن­ها سریال­های تلویزیونی هم ساخته شده است.
ماکس لوندگرن در طول بیش از ۴٠ سال فعالیت ادبی خود (١۹۶٢ تا ٢٠٠۴) گذشته از تولید چندین فیلم­نامه، سریال تلویزیونی و نمایش­نامه، بیش از ۵٠ کتاب منتشر کرد.

تعدادی از کتاب­‌های ماکس لوندگرن در ژانر ادبیات کودکان و نوجوانان:

-چهار رنگ ماجرا، منشر شده در ١٩۶۵،(در دست ترجمه به فارسی)

– اومین هابمه در اسلت­شوپینگ ١٩۶۶

-پسری با شلوار طلایی ١٩۶٧،(در دست ترجمه به فارسی)

-کلوب فوتبال اوس­هویدن ١٩۶٧

-صعود اوس­هویدن  ١٩۶٨

-جنگ رنگین­کمان ١٩۶٨(در دست ترجمه به فارسی)

– بحران در کلوب فوتبال اوس­هویدن ١٩۶٩

– اوله منو لیسه صدا می­‌کنه ١٩۶٩

-اوس­هویدن در حال صعود به رده بالاتر ١٩٧١

-دختر تابستانی ١٩٧١ (در دست ترجمه به فارسی)

و بیست و دو اثر دیگر. علاوه بر این سی و دو اثر، ماکس لوندگرن در همین ژانر همراه با «فیبن هالد» تصویرگر کتاب، آثار زیر را پدید آوردند:

داستان لوتای دوشوبرو ١٩۶٩

راز چراغ دریایی ١٩٧٣

ماجرای زندگی من ١٩٨٢

کتاب­های بزرگسالان:

سگی که بلاخره سوت زد ١٩۶٢

کاندیداها ١٩۶٣

چهره همه کودکان ١٩۶۴

کتاب گانگستر ١٩۶۵

درها از داخل قفل­اند ١٩۶٨

قصه ‌های بی‌بندوبار و داستان­های دیگر ١٩٧٨

اینگا الیاسون ١٩٨٠

همه تیم ١٩٨٢

توشتن و گرتا ١٩٨٣

مجموعه تلاش ‌های شعری ١٩٨۶

رویای مایورکا ١٩٩٢

بیست و یک داستان نه چندان واقعی ١٩٩۶

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , 

۵ Comments

 1. 1

  دوستان رادیو کوچه
  از آنجائی که در این کار که در واقع یک هفتم یک داستان کودکان و نوجوانان است دست برده شده و دوست «برنامه ساز» به میل و سلیقۀ خود آنرا دستکاری کرده خواهش می کنم کل فایل صوتی و نیز متنی که در واقع خودم برای معرفی یکی دیگر از کتابهایش نوشته ام را حتا بدون مطالعه اینجا منتشر کرده اید را از وب سایتتون حذف بفرمائید. کامل این اثر را در وبلاگ شخصیم به نشانی: http://tahjam.wordpress.com/2014/05/27/regenbagekriget/
  بخوانید و بشنوید. از همکاریتان صمیمانه سپاسگزارم

 2. 2

  دوستان
  با وجود گذشت چند روز از درخواستم برای حذف این داستان از وب سایتتونم هنوز نه به آن ترتیب اثر نداده اید و نه به ایمیلم پاسخ داده اید. ضمن تقدیر از احترامی که برای پدیدآورنده دارید یک بار دیگر از شما درخواست میکنم این لینک لعنتی را حذف کنید. امیدوارم با اجابت سریع این درخواست حداقل احترامی که نزد بنده دارید را حفظ کنید. سپاسگزارم


  1. ardavan
   3

   با احترام
   آقای جام سنگ، ضمن تشکر از ارتباط شما با کوچه. انتشار کامنت شما در زمان کوتاه بر اساس روال کاری کوچه است و بر این اساس کامنتی که توهین و یا افترا نباشد کوچه خود را موظف به انتشار به موقع آن می داند. اما در صورتی که نامه ای برای کوچه ارسال کرده اید. پاسخ نامه منوط به پاسخ تهیه کننده برنامه و ارایه نظر سردبیر است که بدیهی است زمان خواهد برد.
   با تشکر مجدد

 3. 4

  جناب اردوان. ضوابط شما برای انتشار کامنت کاملن به خودتان مربوط است. اما آن چه اندکی به من مربوط می شود این است که از انتشار کارم به این شکل کاملن ناراضی هستم. نمیدانم مرادتان از تهیه کننده چیست، اگر منظورتون فردی است که این کار را از من گرفته و آن را در اختیار شما قرار داده که باید عرض کنم کارشون تنها واسطه گری بوده نه چیزی بیشتر. تهیه کنندۀ این مطلب خود بنده هستم و آن چه آقائی که خود را «برنامه ساز» معرفی کرده و به شکلی کاملن غیرحرفه ای آن را ارائه داده فقط در یک کار حاضر و آماده مختصری دستکاری خرابکارانه انجام داده اند. یک بار دیگر از شما عاجزانه درخواست میکنم این داستان را از سایتتون حذف کنید. سپاسگزارم

 4. 5

  دوستان گرامی

  از این که درخواستم که در واقع احترام به حقوق پدیدآرنده بود را پذیرفتید از شما سپاسگزارم