Saturday, 18 July 2015
16 June 2021
گزارش روزانه جشنواره فیلم کن / روز دهم

«روزی که فیلم به خاطره بدل می‌شود»

2014 May 27

امید حبیبی نیا / رادیو کوچه

منتقد فیلم رادیو کوچه در جشنواره کن

بسیاری منتظر بودند تا ببینند فیلم آسایاس در روز آخر به دل‌شان می‌نشیند یا نه، اما ابرهای سیلس ماریا که به پشت صحنه هالیوود اشاره می‌کند حتا در مقایسه با پس از مه (۲۰۱۲) توجه چندانی جلب نکرد و به این ترتیب بار دیگر روزنامه‌نگاران سینمایی از همان سه فیلم مامی، دو روز و یک شب و خواب زمستانی را به عنوان نامزدهای احتمالی نخل طلا نام می‌بردند.

11-1

نمایی از ابرهای سیلس ماریا

 

آسایاس در کنفرانس خبری پس از نمایش فیلم گفت که آلپ به عنوان زمینه اصلی و اسطوره شناختی ماجرا شخصیت‌های فیلم را تحت تاثیر قرار می‌دهد تا با زمان و موقعیت کنار بیایند.

11-2

الیویه آسایاس و ژولیت بینوش در کنفرانس خبری

 

دومین مستر کلاس کن را هم ژاک اودیار کارگردان زنگار و استخوان (۲۰۱۲)، فیلمی که دو سال پیش دل بسیاری‌ها را در کن ربود برگزار کرد.

تماشا کنید: کلاس کارگردانی ژاک اودیار

لیلا حاتمی، عضو هیات داوری نیز امروز با سایت جشنواره مصاحبه کرد و گفت بازیگران زن با محدودیت‌های بسیاری در ایران روبرو هستند همان‌گونه که فیلم‌سازی نیز چنین است، از سوی دیگر چون سینمای ما فاقد امکانات کافی است ما مجبوریم همه بار داستان را از طریق بازیگر و کنش او نشان بدهیم.

تماشا کنید: گفتگو با لیلا حاتمی

11-5

لیلا حاتمی

 

امروز هم‌چنین مراسم اختتامیه جوایز نوعی نگاه هم برگزار شد، جایزه نوعی نگاه به خدای سفید، جایزه داوران به توریست و جایزه ویژه داوران به نمک زمین ساخته تعلق گرفت.

تماشا کنید: مراسم اختتامیه نوعی نگاه

دختر اهل پارتی نیز جایزه فیلم منتخب و دیوید گل پیلی برنده جایزه بهترین بازیگری در فیلم سرزمین چارلی شد.

کوئنتین تارانتینو نیز امروز یک کنفرانس خبری داشت او قرار است جایزه نخل طلایی را به برگزیده هیات داوران اهدا کند او در سال ۱۹۹۴ با فیلم قصه‌های عامیانه (پالپ فیکشن) در سی و یک سالگی نخل طلای کن را ربود. تارانتینو در این کنفرانس خبری گفت باور دارد که فن‌آوری دیجیتال جایگزین سینمای امروزه خواهد شد، هر چند که بسیاری از فیلم‌های همین امسال جشنواره کن هم با استفاده از فن‌آوری دیجیتال تهیه شده‌اند.

تماشا کنید: کنفرانس خبری کوئنتین تارانتینو

11-3

تارانتینو، تورمن و تراولتا در سینمای ساحلی کن

 

آخر شب تارانتینو به همراه اوما تورمن و جان تراولتا  در سینمای ساحلی کن به تماشای فیلم خودشان قصه‌های عامیانه نشستند.

هفته منتقدان جشنواره کن نیز با برگزیدن قبیله، ساخته میروسلاو اسلابوشپیتسکی به کار خود پایان داد، فیلمی که در آن نابازیگران با زبان اشاره با یکدیگر سخن می‌گویند.

11-4

نمایی از قبیله، فیلم برگزیده هفته منتقدان

 

فدراسیون بین‌المللی منتقدان فیلم (فیپرشی) هم امروز جایزه خود را به خواب زمستانی ساخته نوری بیگل جیلان و جایزه خود را در بخش نوعی نگاه به لیساندرو آلونسو کارگردان جاوجا اهدا کرد.

کارگردان ها هم عشق در اولین مواجهه را برگزیدند، هم‌چنین تیمبوکتو جایزه خیریه را دریافت داشت که داورانش از  نمک زمین نیز تقدیر کردند.

11-6

شارون استون یکی از دهها سلبریتی است که در روزهای آخر به جشنواره رسیده

 

در حالی که جشنواره رو به اتمام است، منتقدان همچنان بر سر بهترین فیلم جشنواره به بحث و جدل می‌پردازند و برخی نیز منتظر شگفتی دیگری برای انتخاب جوان‌ترین برنده نخل طلای تاریخ جشنواره هستند.

تماشا کنید: رخدادهای برجسته امروز کن

 

مطالب مرتبط

سینمای زنده

جشن جهانی سینما

اشک‌ها و لبخندها

جشنواره داغ

آموزش روبوسی فرانسوی

جشنواره بدون پیامبر سینما

آآآئوووو!

برنامه روزانه یک منتقد فیلم

بدرود زبان، سلام برگدار

جوانان می تازند

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

TAGS: , , , , , ,