Saturday, 18 July 2015
08 December 2021
پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا

«ادوارد اسنودن از برزیل درخواست پناهندگی کرد»

2014 June 02

خبر / رادیو کوچه

 

«ادوارد اسنودن» پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا و افشاگر جاسوسی‌های این آژانس، از برزیل درخواست پناهندگی کرده است.

خبرگزاری فرانسه روز دوشنبه دوم ژوئن گزارش داده است، «اسنودن» که در حال حاضر در روسیه به سر می‌برد و از سوی مقامات آمریکایی تحت تعقیب است، در مصاحبه‌ای گفته است: من واقعن می‌خواهم در برزیل زندگی کنم.

پناهندگی موقت «اسنودن» در روسیه تا ماه اوت سال جاری میلادی خاتمه می‌یابد، واشنگتن نیز گذرنامه وی را باطل کرده است بنابراین گزینه‌های وی برای سفر محدود است.

براساس این گزارش، «اسنودن» یادآور شده است، درخواست دریافت پناهندگی را به طور رسمی از چند کشور از جمله برزیل مطرح کرده، اما وزارت امور خارجه برزیل اعلام کرده است هنوز درخواست رسمی پناهندگی از اسنودن را دریافت نکرده است.

Edward-Snowden-008

«اسنودن» در این مصاحبه هم‌چنین گفته است اسناد موجود در مورد جاسوسی‌های آمریکا را در ازای دریافت پناهندگی به هیچ کشوری نخواهد داد زیرا پناهندگی باید به دلایل انسان دوستانه به وی اعطا شود. با وجود این وی یادآور شده استاسناد بیش‌تری برای افشا درمورد جاسوسی آمریکا از انگلیس و برزیل در دست دارد.

اطلاعات افشا شده توسط اسنودن که سال گذشته نشان داد آژانس های اطلاعاتی و امنیتی آمریکا از برزیل جاسوسی می‌کردند، «دیلما روسف»رییس جمهوری این کشور سفر خود به واشنگتن را لغو کرد.

اسنودن پیش از این گفته بود از این‌که بخشیده شود استقبال می‌کند و می‌خواهد روزی به آمریکا بازگردد. مقامات آمریکایینیز می‌گویند اسنودن می‌تواند به کشور برگردد اما برای افشای اطلاعات حساس باید محاکمه شود.

بیشتر بخوانید

ادوارد اسنودن نامزد دریافت جایزه صلح نوبل شد

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,