Saturday, 18 July 2015
26 November 2021
کنفدراسیون بین‌المللی اتحادیه‌های کارگری

«به بازداشت و ‌تعقیب قضایی فعالان کارگری ایران پایان دهید»

2014 June 03

گزارش / رادیو کوچه

 

دبیرکل کنفدراسیون بین‌المللی اتحادیه‌های کارگری در نامه‌ای به حسن روحانی، رییس جمهوری ایران، خواستار پایان بازداشت، ‌تعقیب قضایی و بدرفتاری با فعالان کارگر زندانی شد .

متن این نامه که از طرف اتحادیه سندیکای کارگران فلزکار مکانیک در اختیار رادیو کوچه قرار گرفته به شرح زیر است.

اینجانب به نمایندگی از ١٧۶ میلیون اعضای کنفدراسیون بین‌المللی اتحادیه های کارگری ازشما درخواست پایان دادن به روند دستگیری‌ها، تعقیب و پیگردها و بدرفتاری با فعالان اتحادیه‌های مستقل کارگری در ایران را دارم .

بسیاری از آن‌ها در شرایط سختی درحال گذراندن حبس‌های طولانی مدت بوده و یا اخراج وجریمه شده‌اند و در واقع برخی از آن‌ها به منظور جلوگیری از آزار واذیت مجبور به ترک وطن خود شده‌اند.

اخیرن مطلع شدیم که در ٣٠ آوریل ٢٠١۴ مقامات ایران، آقایان جعفرعظیم زاده و جمیل محمدی را بازداشت کرده‌اند. درجریان اول ماه می نیز خانم پروین محمدی و شاپور احسانی راد دستگیر شدند. هر ۴ نفر آن‌ها از اعضای هیات مدیره اتحادیه آزادکارگران ایران می‌باشند.

wftu

از سال گذشته آن‌ها دادخواست جمعی سازمان یافته‌ای ( طومار امضاء ۴٠ هزارنفری کارگران- م) در اعتراض به شرایط وخیم کارگران و اعضای اتحادیه که برای سازماندهی اعتراضات اول ماه می تلاش کردند، تنظیم نمودند. خانم پروین محمدی و شاپوراحسانی راد آزاد شدند، اما دو نفر دیگر هنوز در بند ٢٠٩ زندان اوین باقیمانده‌اند.

هفته گذشته تعدادی از اعضای تشکل‌های دیگر برای بازجویی احضار شدند. در سال جاری در تعدادی از شهرستان‌ها در سراسر کشور ازجمله استان کردستان برای برگزار کردن اعتراضات اول ماه می به آن‌ها هشدار داده شد. در ماه می امسال مقامات ایران ٢٣ نفر از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه را بازداشت کردند.ازجمله ابراهیم مددی که قبلن به زندان اوین رفته بود. آن‌ها چندساعت پس از دستگیری آزاد شدند.

در تاریخ دوم می ، چندین نفر از اعضای تشکل‌ها و فعالان کارگری و همچنین خانواده و هم‌کاران آن‌ها که در تلاش برای گردهمایی در آخر هفته پس از اول ماه می‌بودند، هدف دستگیری قرار گرفتند (اشاره به برگزاری جشن روز کارگر اعضای سندیکای کارگران فلزکارمکانیک است که درکرج بازداشت شدند.)

هم‌اکنون ١٢ نفر از کارگران و فعالین کارگری در زندان به سر می‌برند و بسیاری از آن‌ها صرفن به دلیل مطالبه حقوق اساسی‌شان در سازماندهی تجمع، با احکام طولانی مدت زندان روبرو هستند. ما قبلن درتاریخ ١١ آوریل ٢٠١۴ نگرانی‌های خود را در مورد آقایان شاهرخ زمانی که از موسسان سندیکای نقاشان و تزئینات تهران و محمدجراحی (عضو کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری- م) هستند، ابراز کردیم که هنوز منتظر پاسخ به این نامه هستیم.

بهنام ابراهیم زاده از کمیته پیگیری تشکل‌های کارگری(CPELU) و فعال حقوق کودک به ۵ سال حبس محکوم شده است. حداقل٣ نفراز اعضای کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری (CCHFWO)، ازجمله آقایان: یوسف آب خرابات، محمدمولانائی، و واحدسیده در استان کردستان ایران در زندان بسر می‌برند. دیگر اعضای این سازمان کارگری(CCHFWO)  به یک تا ٣/۵ سال حبس محکوم شده‌اند. ازجمله این افراد می‌توان به آقایان: وفا قادری، غالب حسینی، خالدحسینی، محمدکریمی، جمال میناشیری، قاسم مصطفی پور، افشین ندیمی وهادی تنومند اشاره کرد.

faalin kargary kurdestan

حداقل ۵ نفراز اعضای انجمن صنفی معلمان ایران(TAI)  درحال حاضربه حبس‌های طولانی مدت در زندان محکوم  هستند. به نام‌های آقایان: محمودباقری(۴/۵ سال)، رسول بداغی (۶ سال)، محمد داوری (۶ سال)، و مهدی فراهی-شاندیز (٣ سال). برای آقای عبدالرضا قنبری یکی دیگر از اعضای(TAI) به دلیل ارتباط داشتن با گروه‌های مخالف خارج کشورحکم اعدام صادرشده بود که به ١۵ سال تقلیل یافته و هم‌چنان در زندان به سر می‌برد. سایر رهبران  (TAI)، ازجمله آقایان: علی اکبرباغانی، محمود بهشتی لنگرودی، و علی‌رضا هاشمی به زندان‌های طولانی مدت محکوم شده‌اند.

آقای رضاشهابی از سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران، در حال سپری کردن حکم ۶ ساله زندان خود می‌باشد درحالی که تعداد دیگری از اعضاء سندیکا یا در زندان به سر می‌برند و یا مورد آزار و اذیت قرار گرفته‌اند. آقایان شهابی ، جراحی و مولانائی به مراقبت‌های فوری پزشکی نیاز دارند که آن‌ها همواره از این مراقبت‌ها محروم شده‌اند.

این فعالین تشکل‌های کارگری صرفن برای دستیابی به حق مندرج در کنوانسیون‌های سازمان بین‌المللی کار(ILO)  یعنی تلاش برای تشکیل اتحادیه‌های کارگری مستقل و برای ارتقاء سطح معیشت شاغلین در ایران ، مجازات شده‌اند.

ما از شما می‌خواهیم این زندانی‌ها را فورن آزاد کرده و به آزار و اذیت اعضای تشکل‌های کارگری در ایران خاتمه دهید.

دبیر کل کنفدراسیون بین‌المللی اتحادیه‌های کارگری شارون بارو

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,