Saturday, 18 July 2015
28 September 2020
نامه شاهین دادخواه از زندان اوین

«چرایی عصبانیت  روزنامه کیهان از روحانی و هم‌کارانش»

2014 June 03

گزارش / رادیو کوچه

 

دلایل عصبانیت  حسین شریعتمداری و با قول بچه حزب‌اله‌ها،«حاج حسین شریعتمداری» از دست من  و دوستانم و هم‌کاران آقای روحانی برای هر کسی که ناشناخته باشد برای ما واضح است . وی برای چندمین بار در روزنامه کیهان آقای روحانی و هم‌کارانش از جمله ما را متهم به سازش  و جاسوسی کرد. روز چهارشنبه ٣١ اردیبهشت ١٣٩٣ او در صفحه دوم روزنامه  و ستون ویژه با اسم بردن از من و یکی دیگر از دوستانم  صراحتن ما را به جاسوسی  متهم کرد. این ناشی‌گری از فردی پخته و یک بازجوی قدیمی بعید بود. حسین شریعتمداری بهتر از هر کسی می‌داند که در این ستون نباید از افراد معمولی نام ببرد و به قول خودش آن‌ها را بی‌خودی مشهور و معتبر کند! اگر تا پیش از ٣١ اردیبهشت عده‌ای در پرونده‌سازی برای ما شک داشتند. با ورود کیهان به این موضوع آن‌ها یقین  کردند که برخورد با ما کاملن سیاسی بوده است.

من مرام آقای شریعتمداری را می‌ستایم که رفقای قدیمی‌اش را در پرونده‌سازی برای ما تنها نگذاشت. او بهتر از هر کس دیگری می‌داند که پرونده امنیتی یعنی چه؟ و اگر مدرکی وجود دارد در افشای آن نباید ذره‌ای تردید کرد. سکوت سه ساله روزنامه کیهان در این  مورد نشان می‌دهد که آقای شریعتمداری با وجود خالی بودن دستش از هرگونه سندی نخواسته است، دوستانش را در دفاع از خودشان در برابر ما تنها بگذارد.

shahindadkhah

شریعتمداری با محمود احمدی نژاد، خاتمی، هاشمی و روحانی رودربایسی نداشت، چه برسد به ما و اگر کوچک‌ترین سندی در مورد ارتباط مشکوک ما با خارجی‌ها پیدا کرده بود در افشای سریالی و تخیل‌پردازی در این مورد کوچک‌ترین تردیدی به خود راه نمی‌داد. حسین شریعتمداری حداقل از طریق دوستانشاز همان ابتدا در جریان پرونده‌سازی برای هم‌کاران دکتر روحانی بود و تلاش زایدالوصفی کرد تا از این نمد کلاهی بدوزد.

اما سکوت سه ساله‌اش نشان داد دستش خالی است . روزنامه کیهان در روزهای نخست بازداشت غیرقانونی دکتر قهرمان‌پور در حالی که اتهام وارده به وی معلوم نبود، با ناشی‌گری پرده از سناریوی اطلاعاتی دوستانش برداشت و آن را لو داد. از فرد کارکشته‌ای چون حسین شریعتمداری بازجو، لو دادن زود هنگام سناریو بسیار بعید بود.

صورت مساله خیلی واضح و روشن است: تندروهای مخالف هاشمی و روحانی  در صدد جلوگیری از ورود آقای روحانی به عرصه انتخابات ریاست جمهوری بودند و در این راستا شروع به پرونده‌سازی برای اطرافیانشکردند .چون تجربه‌های قبلی نشان داده بود که پرونده‌سازی  مستقیم برای وی تف سر بالا است و متهم کردن تلویحی سایر مسولان رده بالای امنیتی به آلت دست دشمن بودن است. این‌گونه بود که برخورد با حسین موسویان کلید زده شد. شریعتمداری و دوستانش در آنسال‌ها از معجزه هزاره‌ای سخن می‌گفتند که قرار بود مشکلات جهان را در کوتاه‌ترین زمان ممکن حل کند. در همین راستا وی و شاگردانش در کیهان مدام می‌نوشتند که پرونده هسته‌ای در حال حل و فصل نهایی است، بی آن‌که ایران کوچکت‌رین امتیازی بدهد. آقای مهدی محمدی جوانی که در مکتب  شریعتمداری تحلیل‌گر هسته‌ای شده و سپس بدون کوچکت‌رین سابقه پژوهشی و تجربی و عملی در خدمت  سعید جلیل  درآمده  و مسوول شکایات از مطبوعات تحول‌خواه هم شده، پشت سر هم تحلیل نوشته و ادعا می‌کرد غرب ترسیده، جازده  و جرات تحریم ایران را ندارد و عده‌ای  واداده ( یعنی دوستان ما ) می‌گویند ایران تحریم خواهد شد. خوش‌بختانه آرشیو مقالات  شریعتمداری و محمدی پیش از اعمال نخستین تحریم‌ها موجود است و مستند.

دیگر دوست حسین شریعتمداری از ظهور یک حکومت اسلامی در مصر پس از مبارک سخن می‌گفت. حسین شریعتمداری و دوستانش در وزارت اطلاعات و شورای‌عالی امینت ملی و برخی نهادهای نظامی  خود را در حال گذر از پیچ تاریخی می‌دیدند. پیچی که پس از آن قرار بود، غربی‌ها در مقابل ما زانو بزنند و از بابت عمل‌کرد گذشته خود معذرت‌خواهی کنند.

shariatmadari

 

جزوه‌ها و کتاب‌ها و جلسات توجیهی متعددی به همین منظور تالیف و برگزار شد. جمعیت ایثارگران  جبهه پایداری و عماریون خود را در آستانه یک پیروزی تاریخی می‌دیدند که به آن‌ها فرصت می‌داد کار طرفداران و سرشاخه‌های آن‌ها یعنی آقای هاشمی، خاتمی و روحانی را یک‌سره کنند. در چنین فضایی بود که آقای روحانی و ما  هم‌کارانش، با ذکر واقعیت‌های نظام بین‌الملل هشدار می‌دادیم که تحریم‌های سازمان ملل و تحریم‌های یک جانبه و چندجانبه در راه است.

حاج حسین و دوستانش که از تحلیل واقع‌بینانه شرایط عاجز بودند وقتی دیدند پیش‌بینی‌های تیم آقای روحانی درست از آب در می‌آید خود را در وضعیت بدی دیدند،دریافتند مقامات عالی رتبه نظام و تصمیم‌گیران دیگر به تحلیل‌های آن‌ها اهمیت نمی‌دهند. حسین شریعتمداری فراموش نکرده است که با چه آب و تابی از لزوم خروج از پیمان NPT دفاع می‌کرد و می‌گفت که ما فرمان اتومبیل را کنده و بیرون انداخته‌ایم  و ترس از حریف نداریم. وقتی ایشان و دوستانش در ساحت فکر، تحلیل و نظر کم آوردند وارد وادی اطلاعاتی شده  سناریویی را طراحی کردند که مطابق آن هم‌کاران آقای روحانی و تلویحن خود وی به ارتباط با بیگانگان متهم شوند. اتفاقن شریعتمداری پیش‌تر تجریه چنین کاری را داشت. او در اوایل دهه ١٣٨٠ با تهدید یک استاد دانشگاه تهران بنام ابو محمد عسگرخانی که هم سودای پست و مقام داشت و هم برخی مشکلات خاص  او را وادار کرد که طی مصاحبه‌ای«اند نیویورک» را افشا کند،  باندی خیالی که اساسن وجود خارجی نداشت. باندی که گفته می‌شد جواد ظریف هم جزو آن بود! و همین استاد بود که با برگزاری کنفرانسی صوری در دانشگاه تهران زمینه اجرای سناریوی طراحی شده علیه دکتر قهرمان‌پور را فراهم کرد. عسگرخانی به پاس خدمات خود برای دوستان شریعتمداری به ریاست مرکز مطالعات عالی دانشگاه تهران منصوب شد. گمان می‌‌کنم این اندازه اطلاعات و مستندات برای تیمی که حاج حسین به نیابت از آن‌ها خود را بی‌اعتبار می‌کند کافی باشد.

ajans-atomi

من عصبانیت شریعتمداری و دوستانش را خیلی خوب درک میکنم . واقعن آسان نیست تحمل کردن این همه شکست در طی یک سال گذشته، آن‌ها از سال ١٣٩٠ حتی محمود احمدی‌نژاد را هم از شورای‌عالی امنیت ملی کنار گذاشته و سیاست خارجی را یک‌سره در اختیار سیاست صدور انقلاب گذاشتند. همه چیز برای اجرای سناریوی حذف مخالفان آماده بود. اما بی‌تجربگی دوست ایشان سعید جلیلی  و اعتماد به نفس بیش از حد عماریون کار را خراب کرد. تحلیل‌های آقا وحید، آقا مهدی،  آقا کمیل و ده‌ها استراتژیست جوان اصول‌گرای در خدمت دوستان حسین شریعتمداری اشتباه از آب در آمد. من اعتماد به نفس وی را و وفاداری‌اش را می‌ستایم.

در حالی که دوستان ایشان از بابت تحریم‌ها میلیاردها تومان منتفع شدند و به قول آقای روحانی بنام مبارزه با استکبار جیب مردم را زدند و جیب خودشان را پر کردند  و اکنون از ترس گشوده شدن پرونده‌هایشان به سرعت و علی‌رغم وعده‌های قبلی خود مه آفرید خسروی را حذف کردند. حاج حسین هم‌چنان  و مثل گذشته خم به ابرو نمی‌آورد و انگار نه انگار که معاون جناب مصلحی به جرم فساد مالی دستگیر شده است. البته شریعتمداری بهتر از هر کسی اصول نظری و عملی عملیات روانی و بازجویی را بلد است و می‌داند که در هنگام ضعف باید تندتر از هر زمانی حمله کرد. اکنون که آقای روحانی لیست بلندبالای مفسدان  مالی را به قوه قضاییه داده است، ماموریت شریعتمداری این است که با فرار به جلو و متهم کردن همکاران آقای روحانی و البته خود وی به هم‌کاری با بیگانگان مانع پیگیری موضوع فساد مالی هم تیمی‌هایش شود. البته حاج حسین می‌داند یک بازیگر حرفه‌ای هیچ وقت مستقیمن وارد مسایل مالی و غیره  نمی‌شود تا رقبا بتوانند روی آن مانور دهند. او در تقسیم کار انجام شده بخش عملیات روانی را برعهده گرفته است.

در این‌جا لازم می‌دانم از طرف خودم و هم‌کارانم از حسین شریعتمداری تشکر کنم که ما را قابل دانسته و در ستون ویژه روزنامه کیهان به ما حمله کردند. هر رسانه‌ای در دنیا به یک چیز شهره است و به قول معروف یک برند مشخص دارد CNN به سرعت و BBC به صحت. برند روزنامه کیهان پرونده‌سازی برای طرفداران تغییر و تحول است و عمل‌کرد چند سال گذشته آن نیز این ویژگی را پربارتر کرده است. اگر کیهان نبود رحیم مشایی تا این اندازه مطرح نمیشد، اگر کیهان نبود آقای ظریف این قدر محبوبیت نداشت، اگر کیهان نبود صادق زیبا کلام هم مثل برادرش سعید گمنام  می‌ماند و اگر کیهان نبود شیرین عبادی شهرت جهانی پیدا نمی‌کرد.

rohani

از آقای شریعتمداری عاجزانه  می‌خواهم هر سندی دال بر هم‌کاری من و هم‌کارانم با خارجی‌ها دارد بدون هیچ گونه اغماضی منتشر کند و  در همان حال بگوید دوست عزیزش در ملاقات یک ساعته با ویلیام برنز در ژنو چگونه شیدا و شیفته قول انتقال سوخت غنی شده به خارج را داد و آن را بار کامیون کرد!

بار دیگر از حسین شریعتمداری و دوستانش که فعلن نمی‌خواهم اسامی دقیق آن‌ها را ذکر کنم تسلیت عرض می‌کنم که در یک سال گذشته مصیبت‌های سیاسی زیادی را از سر گذراندند که بزرگ‌ترین آن‌ها پیروزی آقای روحانی در انتخابات ریاست جمهوری بود. با ایشان اظهار هم‌دردی می‌کنم چون آقای روحانی مثل احمدی نژاد نیست که با سناریوهای جنگ  روانی کیهان  و حلقه کیهانیان آشنا نباشد و در مقابل حاج حسین تندروها کوتاه بیاید. من اگر جای شریعتمداری بودم، حداقل به فکر دنیای خود می‌بودم  و از دوستان حق‌الزحمه خوبی می‌گرفتم . چون اگر آن‌ها می‌خواستند در نیویورک تایمز چنین رپرتاژی بدهند حداقل باید صد هزار دلار یا بیش‌تر خرج می‌کردند. بیماری  حاج حسین که ایشان را به یاد خدا و آخرت و حق الناس نیانداخت، پس بهتر است حداقل این دنیای خود را آباد کند.

دکتر شاهین دادخواه

زندانی سیاسی بند ٣۵٠ اوین

مشاور پیشین حسن روحانی در شورای‌عالی امنیت ملی

عضو تیم مذاکره کننده هسته‌ای در دولت اصلاحات

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,