Saturday, 18 July 2015
28 September 2021
تاجزاده خطاب به علم‌الهدی

«حساب خود را از جنگ‌طلبان طرفدار استبداد جدا کنید»

2014 June 04

گزارش / رادیو کوچه

 

مصطفا تاجزاده در نامه‌ای خطاب به احمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد نسبت به سخنان ویمبنی بر آنکه «اغلب مردم از این که پیشرفتی در مذاکرات حاصل نشد خوشحال شدند» واکنش نشان داد.

متن کامل این نامه که مصطفا تاجزاده آن را در زندان اوین نگاشته به شرح زیر است.

 

به نام خدا

امام جمعه محترم مشهد

با سلام

اظهارات شما که «اغلب مردم از این که پیشرفتی در مذاکرات حاصل نشد خوشحال شدند» و نیز اعتراف آقای باهنر «برخی نمایندگان مجلس در آرزوی شکست کامل مذاکرات هسته ای با ۱+۵هستند» آشکار کرد که گروهی از صاحبان قدرت آگاهانه خواهان استمرار چالش هسته ای و تداوم تحریم ها و تهدیدها هستند تا به نام و بهانه رودررویی با غرب، فضای پلیسی و امنیتی را حفظ کرده و اهداف سیاسی و اقتصادی خود را محقق سازند. به علاوه سخن شما نشان داد که از متن مردم فاصله زیادی گرفته‌اید زیرا اکثریت قریب به اتفاق ایرانیان برخلاف ادعای جناب عالی نه تنها از عدم پیشرفت مذاکرات خوشنود نمی‌شوند بلکه کاملن به عکس امیدوارند و حتا دعا می‌کنند که طرفین هرچه سریع‌تر به توافق دست یابند و تحریم‌ها لغو شود. متاسفم که فردی در منصب امامت جمعه مشهد قرار دارد که انگیزه و دلایل دولت جنگ‌طلب اسراییل، ارتجاع عرب و فرقه‌رجوی را در مخالفت با گفت‌وگوهای هسته‌ای درک نمی‌کند و توجه ندارد که شکست مذاکرات، ایران هراسی را احیاء و جمهوری اسلامی را بار دیگر کانون خصومت‌ورزی آمریکا و هم پیمانانش کرده و بازی باخت – باختی را به دو طرف تحمیل می‌کند.

Tajzadeh-46_5

جناب آقای علم الهدی

در آستانه اجرایی شدن تحریم‌های نفتی و بانکی کشور آقای احمدی نژاد به دولت‌های غربی اعلام کرد: «این چه ادبیاتی است که در برابر ملت ایران به کار می‌برید؟ خجالت نمی‌کشید؟ دور هم جمع می‌شوید و بیانیه صادر می‌کنید… آن‌ها نمی‌فهمند. بیچاره‌اند. سرشان را در برف کرده‌اند… شما به ما احتیاج دارید. آمریکایی‌ها سی سال است که از ما نفت نمی‌خرند. حالا می‌گویند که نفت ایران را تحریم کرده‌ایم. کل اروپا چقدر دنیاست… حالا خوشی زیر دلشان زده. ببینید چه کسی ضرر می‌کند… اصلن چه کسی گفته که اقتصاد ما به قیمت ارز وابسته است؟» (جراید ۱۳۹۲/۱۱/۰۸)

حتا اگر بپذیریم که دلواپسان کنونی سه سال پیش مثل رییس دولت دهم در این توهم به سر می‌بردند که این غرب است که از تحریم نفتی و بانکی ایران زیان می‌بیند و تحریم بهای نفت را دو و نیم برابر کرده به دویست و پنجاه دلار در هر بشکه می‌رساند و به این ترتیب تسریع در آمد ناشی از کاهش صادرات نفت جبران می‌شود. هم چنین اگر بپذیریم که آن زمان ارتباط بین اقتصاد ایران و قیمت ارز را درک نمی‌کردید و ادعای «استاد دوربرگردان» را در دور زدن تحریم ها باور کرده بودید، اما اکنون چه می‌گویید که هر نوآموز دبستانی می‌داند تحریم نفت بر بهای آن نیفزود و تحریم بانکی بخش قابل توجهی از درآمدهای نفتی و حتا ذخایر ارزی ما را در کشورهای خارجی بلوکه کرد. اکنون درآمدهای نفتی ایران از ماهیانه نه و هشت میلیارد دلار در سال ۹۰به تقریبن نصف یعنی پنج و یک میلیارد دلار در سال ٩٢ تقلیل داده است. در این فاصله دلار سه برابر شد. ارزش پول ملی به یک سوم سقوط کرد و مردم شاهد صعود سرسام آور قیمت کالاها بودند. سهم ملت از دور زدن تحریم‌ها نیز بزرگترین فساد اقتصادی ایران زمین بود. با توجه به این حقایق تلخ چرا از شکست مذاکرات خوشحال می‌شوید؟!

امام جمعه محترم مشهد

به اعتراف یکی از نمایندگان عضو جبهه پایداری توجه فرمایید: «در اواخر دولت احمدی نژاد چند نفر از وزیران در جلسات غیرعلنی اشک می‌ریختند و می‌گفتند که شما نمایندگان مجلس که می‌دانید وضع ما چگونه است چرا در جلسات علنی این گونه سخن می‌گویید… در تیرماه سال ۹۱آمریکا هم بانک‌های دنیا را روی ما تعطیل کرد در نتیجه ما نمی‌توانستیم حتا یک دلار را به صورت بانکی جا به جا کنیم. آقای حسینی (وزیراقتصاد وقت) گفت که ما تنها توانستیم نصف پول خودمان را وارد کنیم.» (جراید ۱۳۹۲/۱۱/۲۴)

هم چنین مستحضرید که دولت آمریکا اعلام کرده است در صورت به نتیجه نرسیدن مذاکرات، تحریم‌ها را تشدید خواهد کرد تا صادرات نفت‌مان حداقل به نصف وضعیت کنونی (یک چهارم قبل از تحریم) کاهش یابد. فکر می‌کنم درک این موضوع که در آن حالت درآمد نفتی کشور از پنج و یک میلیارد دلار در ماه به کمتر از ۴و حتا شاید ۳میلیارد دلار در ماه خواهد رسید. یا دوباره قیمت دلار جهش یافته و ارزش ریال مجددا سقوط خواهد کرد و موج جدیدی از گرانی و تورم کمرشکن به راه خواهد افتاد، نیاز به آی کیوی بالا نداشته باشد. پس چرا تداوم تحریم ها شما را مشعوف می‌سازد؟!

alamalhoda

جناب آقای علم الهدی

شهادت آقای باهنر بیان‌گر این است که علت دلواپسی جنگ طلبان ایرانی نه توافق بد یا ضعیف ژنو است و نه این یا آن بند تفاهم‌نامه. هدف شکست مذاکرات است. به همین دلیل بسیاری از مردم دلواپس شده‌اند. اکنون معلوم شده که نگرانی حزب پادگانی و موتلفش جبهه تکفیری پایداری آن است که توافق نهایی ایران با ۱+۵بر اعتبار دولت تدبیر و امید در داخل و خارج بیفزاید و حفظ فضای امنیتی و پلیسی را بسیار دشوار و پرهزینه و شاید هم ناممکن کند. تحریم طلبان وطنی را بیش از پیش منزوی کرده شکست سنگینی را بر آنان در انتخابات آتی وارد سازد. در نقطه مقابل طبق تحلیل آنان شکست مذاکرات، ایران و غرب را به رویارویی بیش‌تر می‌کشاند. اوضاع اقتصادی میهن و مردم را دست کم در کوتاه مدت به شدت وخیم می‌سازد. مردم را از تحقق برنامه‌های دکتر روحانی مایوس کرده به تکفیری‌ها اجازه می‌دهد با یکه‌تازی در عرصه‌های اجتماعی و سیاسی به پیروزی در انتخابات دل ببندند. این که تلاش‌هایشان می‌تواند ثبات سیاسی و امنیت ملی، یکپارچگی سرزمینی و حتا بقای جمهوری اسلامی را به خطر اندازد و فشارهای بی‌سابقه بر مردم و به ویژه قشرهای محروم و کم درآمد تحمیل کند برای ماکیاولیست‌های نمازخوان اهمیت ثانویه دارد. آنان با عادی شدن روابط ایران با جهان مخالفند زیرا معتقدند موجب عادی شدن شرایط در داخل کشور می‌شود. اما شما چرا با این جریان همراهی می‌کنید؟!

امام جمعه محترم مشهد

زمانی که آقای احمدی نژاد در مناظره با مهندس موسوی ادعا کرد: «قطع نامه‌های شورای حکام (آژانس بین المللی انرژی اتمی) به لحاظ حقوقی بسیار مهم‌تر از قطعنامه‌های شورای امنیت است، شورای امنیت قطعنامه‌اش سیاسی است. اعتبار حقوقی ندارد اما شورای حکام قطعنامه‌اش حقوقی است و ما را ملزم می‌کند که کارهایی را انجام دهیم.» چهار سال از ریاستش بر دولت و تحریم ایران می‌گذشت. باوجود این هنوز نفهمیده بود که آن چه الزام‌آور است و ضمانت اجرایی دارد، به ویژه اگر امریکا و اروپا موافق آن باشند، قطعنامه‌های شورای امنیت است. در خوش بینانه‌ترین نگاه باید گفت که جهل آقای احمدی نژاد و حامیانش فرصت طلایی در اختیار کاخ سفید قرار داد تا پرونده ایران را از آژانس به شورای امنیت ارجاع داده قطعنامه‌های متعددی علیه ما صادر کند و ایران و ایرانی را گرفتار تحریمی بی‌سابقه کند که به تعبیر رهبری «یک جنگ تمام عیار است.» در حالت بدبینانه و شاید هم واقع‌بینانه باید گفت که عده‌ای آگاهانه ایران را گرفتار تحریم کرده‌اند تا به اهداف خویش برسند به همان دلیل که امروز در آرزوی شکست مذاکراتند. به هر رو اکنون سکان دولت در دست فردی قرار گرفته که مصمم است با کلید تدبیر به این جنگ تمام عیار خاتمه دهد. اگر به هر دلیلی نمی‌خواهید کمکش کنید به احترام خواست قاطبه ایرانیان از جمله مردم شریف مشهد در کارش سنگ اندازی و کارشکنی نکنید و بگذارید این مذاکرات به فرجام برسد.

 

آقای علم الهدی

سود دنیا و آخرتتان در آن است که حساب خود را از جنگ‌طلبان طرفدار استبداد در ایران و طرفداران جنگ در جهان جدا کنید.

 

با احترام و آرزوی توفیق

سید مصطفا تاجزاده

خرداد ۹۳

زندان اوین

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,