Saturday, 18 July 2015
05 December 2020
به دلیل اردوی مختلط

«بازداشت و بازجویی دانشجویان بابل و آزادی آن‌ها با تهدید و تعهد»

2014 June 05

گزارش / رادیو کوچه

 

بیش از ١٢٠ نفر از دانشجویان دانشگاه‌های بابل که در روز جمعه ٩ خرداد ١٣٩٣ قصد رفتن به اردو یک روزه را داشتند به شکل گروهی بازداشت و بازجویی شدند.

این ماجرا بازتاب هماهنگ و یکسان در وبلاگ‌ها و برخی سایت‌های وابسطه به بسیج و سپاه داشت و در گزارش‌ها اگر چه از به مقصد نرسیدن و بازداشت برگزارکنندگان و جعلی بودن مجوز دانشگاه خبردادند اما عکس‌های مجعول بسیاری از محل ارودو برای مستند کردن خبر منتشرشد که خود نقض مطلب منتشره در گزارش بود.

1

براساس روایت برخی از شرکت کنندگان اتوبوس دانشجویان در آغاز برنامه و مقارن ساعت ٧:٣٠ صبح  از سوی نیروهای لباس شخصی متوقف شد و همه دانشجویان بدون ارائه حکمی بازداشت و برای بازرسی و بازجویی به مقر سپاه بابل در ابتدای جاده آمل منتقل شدند.

به گفته‌ی تعدادی از دانشجویان از همان ابتدای بازداشت نیروهای لباس شخصی با تهدید و استفاده از الفاظ رکیک دانشجویان را متهم به ترویج فحشا و اعمال خلاف اسلام کردند و اردوی مختلط دانشجوی را مصداق رفتار خلاف شرع و قانون خواندند.

2

این برخورد نهادهای امنیتی به حدی غیر منتظره و نامعقول بود که در همان ساعت نخست بازتاب گسترده ای در استان داشت و بالاترین سطوح مقامات استان در جریان این بازداشت گروهی قرار گرفتند.

یکی از دانشجویان بازداشت شده برخورد نیروهای لباس شخصی را اینگونه توصیف کرد: ” همه ما  شوکه شدیم. ابتدا همه تلفن‌های همراه ما را ضبط کردند و ما را به داخل مقر سپاه بردند. دائما با توهین ما را متهم به ترویج فساد و فحشا کردند و گفتند با همه شما برخوردخواهیم کرد! گمان کردید دولت روحانی آمده ما اجازه خواهیم‌داد هرکاری‌در دانشگاه انجام‌دهید؟”

3

این دانشجو که خود مورد بازجویی و تهدید قرار گرفت افزود:” ما را به ساختمان های مختلف بردند و فعالین دانشجوی شناخته شده را به مکانی دیگر برای بازجویی انتقال دادند. از دانشجویان خواستند به شکل نوشتاری تعهد بدهند که دیگر به اردوهای مختلط نخواهند رفت. همچنین از دانشجویان خواستند علیه برگزار کنندگان اردو نیز مطالبی بنویسند.”

ضمن بازرسی کامل وسایل شخصی تعدادی از دانشجویان را در اتاق‌های جداگانه تهدید کردند که در محتویات کیف آنها مواد مخدر و مشروبات الکی بوده و اگر اعترافاتی که گفتند را ننویسند با پرونده سازی برای آنها مشکلات بسیاری درست خواهندکرد.

این دانشجوی دانشگاه صنعتی بابل تاکید کرد اسامی فعالین دانشجویی دانشگاه را در دست داشتند و به نام دنبال آنها بودند.

4

وی افزود پس‌از هفت ساعت بازداشت و بازجوی گروهی و فردی در نهایت گروه زیادی را حوالی ساعت ١٢:٣٠ آزاد کردند. چند نفر از فعالین دانشجویی را برای ساعات بیشتری در آن مکان مورد بازجویی قرار دادند و به بسیاری از فعالین دانشجوی گفتند: “به زودی مهمان اطلاعات سپاه خواهید بود و باید منتظر عواقب کارهای خود باشید”.

دانشجویان بازداشت شده پوشش خبری هماهنگ در وبلاگ ها  وسایت ها و رسانه های وابسطه به سپاه و بسیج و نیز چاپ عکس‌های دروغین از مکان اردویی که برگزارنشد و انتساب آنها به دانشجویان نوشیروانی بابل  را دلیل آشکاری بر حقانیتت خود می دانند و می پرسند اردویی که برگزار نشده و به قول خبر منتشر شده از سوی نهاد امنیتی “به مقصد نرسیده” چگونه می‌تواند چنین عکس هایی داشته باشد؟ #

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,