Saturday, 18 July 2015
04 August 2021
مستند ساز و فعال حقوق زنان ایرانی

«مهناز محمدی، برای اجرای حکم پنج سال حبسش فراخوانده شد»

2014 June 08

گزارش / رادیو کوچه

 

مهناز محمدی، مستندساز و از فعالان حقوق زنان که به دو اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور و تبلیغ علیه نظام به پنج سال حبس محکوم شده، گفته است که بنابر ابلاغیه‌ای که وکیلش دریافت کرده او باید خود را روز شنبه هفدهمخرداد ماه به دایره اجرای احکام زندان اوین برای سپری کردن دوران محکومیتش معرفی کند.

این فیلم‌ساز، به کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران، در خصوص مصادیق اتهاماتش، گفته است: «مصادیق زیادی در رای دادگاه برای این دو اتهامم نوشته‌اند اما مهمترینش فیلم ساختن برای شبکه فارسی بی‌بی‌سی است در حالی‌که من هیچ‌گاه با بی‌بی‌سی همکاری نداشته‌ام و هیچ‌کدام از فیلم‌هایم از این شبکه پخش نشده است. هم‌چنین از دیگر موارد اتهامی من ارتباط با شبکه‌های الجزیره انگلیسی، رسانه‌های آلمانی، آمریکایی، رادیو فرانسه و صدای آمریکا است.»

بنابه گزارش کمپینبین‌المللی حقوق بشر در ایران، این فیلم ساز ادامه داده است: «مصادیق دیگر اتهاماتم هم‌کاری در ساختن فیلم مستندی به نام “ما نیمی از جمعیت ایرانیم” ساخته خانم رخشان بنی اعتماد است. همچنین شرکتم در تجمعات سال ۸۸،  رفتن به مراسم ختم سهراب اعرابی و دیگر کشته‌شدگان حوادث سال ۸۸و تهیه فیلم و عکس از این مراسم‌ها است.»

[youtube]http://youtu.be/O5_w-0qraHY[/youtube]

مهناز محمدی، مستندساز و از فعالان حقوق زنان اولین بار هشتم مرداد ماه ۸۸به همراه جعفر پناهی و شماری از مستندسازان در حالی‌که برای مراسم ندا آقا سلطان، یکی از کشته شدگان وقایع پس از انخابات ۸۸در بهشت زهرای تهران حضور یافته بود بازداشت شد. او پس از ۲۴ساعت به همراه بقیه بازداشت شدگان آزاد شد. با این حال برای دومین بار در روز ۵تیرماه ۱۳۹۰در منزل شخصیش توسط ماموران حفاظت اطلاعات سپاه دستگیر شد و مدتی در بند ۲الف سپاه پاسداران زندان اوین بود. این فیلم‌ساز در نهایت با قرار وثیقه روز پنجم مرداد ماه همان سال آزاد شد.

مهناز محمدی به کمپین در خصوص بازجویی‌هایش گفت:‌«بازجویم می‌خواست که من اعتراف کنم که از بی‌بی‌سی فارسی پول گرفته‌ام که بر علیه نظام جمهوری اسلامی  هم‌کاری کنم اما چون من هرگز این کار را نکرده بودم و اصلن ارتباطی با بی‌بی‌سی نداشتم این اعتراف را نکردم.  آقایان یک سناریو را از قبل تهیه کرده بودند که من باید آن را بازی می‌کردم. به نظرم به دلیل سوابق خوب کاریم، هم‌کاری با شبکه‌های خارجی و این‌که هم اصلاح طلبان و فعالان حقوق زنان من را دوست داشتند و هم  مورد احترام جامعه فیلم‌سازان بودم، به نظرشان طعمه خوبی بودم.»

خانم محمدی گفت: «بازجویم به من می‌گفت وقتی حال تو را جا بیاوریم بقیه مستندسازان حساب کار دست‌شان می‌آید. بازجویم می‌گفت تو فقط بگو که از این شبکه های خارجی برای جاسوسی پول گرفتی و بعد ما آزادات می‌کنیم. بازجویم از من اعتراف می‌خواست و من چون مقاومت کردم باعث خشمش شدم. بازجویم قسم خورد که اوست که تکلیف پرونده من را مشخص می‌کند و نه قاضی. به من گفت او هر کاری بخواهد می‌تواند انجام دهد.»

این مستند ساز گفت: «بازجویم چون هیچ مدرکی نتوانسته بود بر علیه من پیدا کند در نهایت به یکی از فیلم‌هایم به نام “کوچ نامه” که در سال ۱۳۸۵از جشنواره “حقیقت” جایزه گرفت، استناد کرد و از آن بر علیه‌ام استفاده کرد و این فیلم یکی از مصادیق اتهاماتم در پرونده شد. در پرونده‌ام آمده که این فیلم سیاه نمایی از نظام جمهوری اسلامی است در حالی‌که این فیلم از جشنواره خود همین نظام جایزه گرفته است.»

مهناز محمدی در مهرماه سال ۹۱به دو اتهام دادگاهی شد و در آبان ماه همان سال به ۵سال حبس محکوم شد. دادگاه تجدید نظر نیز این حکم را عینن تایید کرد.

خانم محمدی با اظهار این‌که پس از صدور حکم احتمال خروج او از کشور مطرح بوده است به کمپین گفت: «قاضی مقیسه در همان دادگاه به من گفت حیف جمهوری اسلامی است که در هوایش تنفس کنی. گفت برو پیش دوستان منافقت در خارج. پس از این گفته برخی از وکلا می‌گفتند که آنها می‌خواهند تو از ایران بروی و باید از این فرصت استفاده کنی.»

مهناز محمدی ادامه داد: «پس از تایید حکم در دادگاه تجدید نظر هیچ‌گاه برای اجرای حکم فراخوانده نشدم. فکر می‌کردم من هم مثل خیلی‌های دیگر حکمم اجرا نخواهد شد. اما اواخر اسفند ماه پارسال متوجه شدم که در تاریخ چهارم دی ۱۳۹۲حکم من به دایره اجرای احکام فرستاده شده است. هفته گذشته با من تماس تلفنی گرفته شد و بعد وکیلم برای پیگیری به دایره اجرای احکام رفت که در آن‌جا به او گفتند که من باید روز شنبه خود را برای سپری کردن حکمم به دایره اجرای احکام اوین معرفی کنم.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

TAGS: , , , , , , ,