Saturday, 18 July 2015
05 August 2021
به بهانه سال‌روز در‌گذشت «رسول‌ملاقلی‌پور»

«میم مثل مادر»

2010 March 07

محبوبه / کوچه

mahboobeh@koocheh.com

شانزدهم اسفند 1385 برابر با سال‌روز درگذشت «رسول ‌ملاقلی‌پور»، کارگردان ایرانی است. ملاقلی‌پور از کارگردانان سینمای جنگ و اجتماعی ایران بود و توانست با فیلم پرواز در شب سیمرغ بلورین بهترین فیلم را از جشنواره فیلم فجر دریافت کند. و آخرین فیلم او میم مثل مادر بود.

«رسول‌ملاقلی‌پور» در 17 شهریور سال 1334 در محله جوادیه تهران بدنیا آمد. به گفته خودش کودکیش در فقر و سختی گذشت.

وی در روزهای آغازین انقلاب عکاسی را به‌ طور آماتور آغاز کرد و با شروع دفاع مقدس، به صورت حرفه‌ای به ادامه آن پرداخت و پس از آن به ساخت فیلم‌ مستند از عملیات‌ مختلف دفاع مقدس پرداخت و فیلم کوتاه «شاه ‌کوچک» را با دوربین ۱۶ میلی‌متری ساخت که موفق به دریافت جایزه بهترین فیلم از جشنواره وحدت شد. او نخستین فیلم بلند خود را در سال ۱۳۶۳ با نام «نینوا» ساخت و به این ترتیب به سینمای حرفه‌ای راه یافت.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

با ساخت «پرواز در شب» در سال ۱۳۶۵جایزه بهترین فیلم را از جشنواره پنجم فیلم ‌فجر بدست آورد. با فیلم «افق» قدرت کارگردانی خود را به رخ همگان کشید و با ساخت «مجنون» و «خسوف» همگام با شرایط روز حرکت کرد. اما با فیلم «پناهنده» نزد منتقدان به محبوبیت رسید و در سال ۱۳۷۴ یکی از بهترین فیلم‌هایش به نام «سفر به چزابه» را ساخت، که کاندید سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی شد، اما در اکران با شکست مواجه شد.

در سال 1377 فیلم «هیوا» را ساخت که در جشنواره هفدهم فیلم‌فجر جایزه بهترین کارگردانی و بهترین فیلم را علاوه بر جوایز دیگر نصیب خود کرد.

در سال ۱۳۷۸ ملاقلی‌پور فیلم سه اپیزودی «نسل‌سوخته» را ساخت و خیلی چیزها را ثابت کرد. نسل سوخته شاهکار ملاقلی‌پور است. «قارچ‌سمی» که در سال ۱۳۸۰ ساخته شد، تمام ضعف‌های «کمکم‌کن» و تمام قوت‌های نسل‌سوخته را یک‌جا با خود داشت. «میم ‌مثل‌ مادر» ملاقلی‌پور که با استقبال عمومی مواجه شده بود یکی از آخرین فیلم‌های او بود.

ملاقلی‌پور در سفر خود به کربلا برای بازدید لوکیشن‌ها از فرصت استفاده کرد و مستندی نیز به نام شش گوشه عرش را جلوی دوربین برد که آخرین اثر او محسوب می‌شود. او در سفر خود به آنجا متوجه شد که هنرمندان اصفهانی در آنجا مشغول طراحی ضریح امام حسین هستند. دو شب حضور در کنار این هنرمندان به فیلم مستندی بدل شد. قرار بود بخش دیگر از تصویربرداری این فیلم مستند نیز در اصفهان انجام شود. ملاقلی‌پور این فیلم را به صورت افتخاری کارگردانی کرد، بعد از فوت او یک مستند برایش ساخته شد.

از دیگر آثار او می‌توان به «رویای ‌جوانی»، «مزرعه‌ پدری»، «قارچ‌ سمی»، «سفر‌ به‌ فردا»، «تا‌ آخرین‌ نفس»، «دشت ارغوانی»، «پناهنده»، «راز خنجر»، «مرغابی‌ وحشی»، «پاتال ‌و آرزوهای‌کوچک»، «بلمی‌به‌سوی‌ساحل»، اشاره کرد.

رسول ملا‌قلی‌پور، کارگردان ایرانی، روز 16 اسفند ماه سال 1385 در سن 51 سالگی، در پی سکته قلبی درشهر نوشهر درگذشت.

او را صبح روز پنج‌شنبه 17 اسفند 1385 در مراسمی و با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، معاونت امور سینمایی و انبوه علاقمندان و دوستداران کارگردان عرصه دفاع مقدس سینمای ایران تشییع شد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,