Saturday, 18 July 2015
21 June 2021
در سطح مقامات ارشد

«احتمال گفت‌وگوی مستقیم آمریکا و ایران در رابطه با عراق»

2014 June 16

خبر / رادیو کوچه

 

یک مقام دولت آمریکا تایید کرده است، دولت آمریکا مذاکره مستقیم با ایران در سطح مقامات ارشد را درباره امنیت عراق مد نظر قرار داده است.

شبکه خبری «بی‌بی‌سی» روز دوشنبه بیست و ششم خرداد ماه، با اعلام این خبر به نقل از یک مقام دولت آمریکا بدون ذکر نام وی نوشته است، بر اساس برخی گزارش‌ها این گفت‌وگوها به احتمال زیاد همین هفته صورت خواهند گرفت.

بنابه همین گزارش، روزنامه «وال استریت جورنال»، نیز در این زمینه نوشته است، مقامات آمریکایی گفت‌وگو با ایران و دیگر قدرت‌های منطقه را در مورد وضعیت امنیتی عراق ضروری می‌دانند چرا که برای مبارزه با پیکارجویان دولت اسلامی عراق و شام (داعش) به اقدام هماهنگ نیاز است.

iran-amrica

«حسن روحانی»رییس‌جمهوری ایران دو روز پیش به صورت تلویحی گفته بود ایران در صورت درخواست عراق برای حل بحران داعش، هم‌کاری با آمریکا را در نظر خواهد گرفت.

«روحانی» گفته بود، آمریکایی‌ها هم ممکن است بخواهند اقداماتی انجام دهند، من از طرح آن‌ها بی‌خبرم اما آنچه امروز برای ما مهم است، خواست ملت و دولت عراق است؛ بنابراین اگر کمکی از دست ما برآید، آمادگی داریم.

بر اساس برخی گزارش‌ها ۱۳۰ نفر از افسران سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در حال حاضر برای آموزش و مشاوره در عراق هستند.

روزنامه بریتانیایی «گاردین»هم نوشته بود سرلشکر «قاسم سلیمانی»، فرمانده سپاه قدس سپاه پاسداران، به عراق سفر کرده است. ایران به طور رسمی حضور نیروهایش را در عراق تکذیب کرده است.

کارشناسان معتقدند در صورتی که این مذاکرات انجام پذیرد، تحولی مهم در روابط دوکشور محسوب خواهد شد که از زمان انقلاب ایران قطع بوده است.

مطالب مرتبط

روحانی از اعلام آمادگی ایران برای هم‌کاری با آمریکا خبر داد

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,