Saturday, 18 July 2015
22 October 2021
گزارش ورزشی

«گفته می‌شود نکونام فریاد زده، من می‌گویم کجا باش نه کی‌روش»

2014 June 28

مسیب سروندی / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

کاپیتان تیم‌ملی فوتبال که از مدت‌ها قبل به اعمال نفوذ در مناسبات تیم‌ملی ایران متهم می‌شده است، در بازی با بوسنی بارها بر سر هم‌تیمی‌هایش فریادهای پرخاش‌گرانه کشید.

به نقل از روزنامه ایران ورزشی همین چند روز پیش بود که رسانه‌های آرژانتین در ادامه حملات خود به «سابیا»، سرمربی تیم‌ملی کشورشان او را مورد انتقاد قرار دادند که از «لیونل مسی» خط می‌گیرد و این بازیکن تاثیر فراوانی در سیستم بازی آرژانتین و ترکیب یازده‌‌نفره دارد.

البته این انتقادها از آنجا شروع شد که سابیا در مصاحبه بعد از بازی با ایران اعلام کرد که بین دو نیمه با لیونل مسی کاپیتان تیمش مشورت کرده و بعد از آن ترکیب خود را به ٣-٣-۴ که سیستم مورد علاقه کاپیتان است تغییر داده تا مسی راحت‌تر در این پست بازی کند و بتواند با حرکت از کناره‌های محوطه جریمه گل بزند؛ اتفاقی که در نیمه دوم بازی مقابل ایران رخ داد و لیونل مسی در سیستم جدید موفق به گلزنی شد و توپی را که از سمت چپ دفاع ما به دست آورده بود، با حرکت در عرض که شیوه اوست و سرانجام یک بغل پا از آن بغل پاهای فنی ماهرانه‌اش به گل تبدیل کرد تا سابیا لااقل مقابل روزنامه‌نگاران و منتقدان آرژانتینی سرش را بالا بگیرد که برابر ایران ٣ امتیاز را کسب کرده است. این البته نه اولین‌بار در تاریخ فوتبال است که یک مربی به خط گرفتن از ستاره تیمش متهم می‌شود و نه آخرین نمونه آن خواهد بود. از قدیم هم گفته‌اند، تا نباشد چیزکی مردم نگویند چیزها.

nkonam1

البته در همین جام نمونه‌های دیگری هم بوده است؛ مثلن رابطه «بنتو» سرمربی تیم‌ملی پرتغال و «کریستیانو رونالدو» که البته به خاطر حذف زود‌هنگام پرتغالی‌ها زیاد مورد بحث و توجه رسانه‌ها قرار نگرفت و روزنامه‌های پرتغالی به سادگی از کنار این موضوع گذشتند، چون بحث تازه‌ای نبود و از سوی دیگر موضوع برای انتقاد از بنتو تا دلتان بخواهد وجود داشت.

حالا با این مقدمه می‌خواهیم به اصل مطلب بپردازیم؛ به داستان مشابهی که از مدت‌ها قبل در تیم‌ملی ایران شائبه‌هایی را به وجود آورده بود و هر از گاهی رسانه‌های ایران درباره رابطه ویژه «کارلوس کی‌روش» و کاپیتان تیم‌ملی مطالبی را منعکس می‌کردند.

در این‌که رابطه کی‌روش و نکونام از ابتدای حضور مرد پرتغالی در تهران بسیار گرم و صمیمانه بوده که جای تردیدی وجود ندارد، اما جایی این مساله حساسیت‌زا می‌شود که مثلن داستان خداحافظی رحمتی و اختلافش با نکونام ورد زبانها می‌افتد.

یک مثال دیگر می‌زنیم. همواره کارلوس کی‌روش متهم بوده که «مسعود شجاعی» را به خاطر ارتباط صمیمانه‌اش با نکونام در ترکیب اصلی قرار می‌داد و همبازی‌های سابق در اوساسونا، در تیم‌ملی هم هوای یک‌دیگر را داشتند و علا‌رغم نمایش‌های ضعیف و دور از انتظار شجاعی، باز هم این بازیکن در ترکیب اصلی تیم‌ملی قرار می‌گرفت؛ کما این‌که در جام‌جهانی هم این اتفاق رخ داد و در حالی‌که بسیاری از کارشناسان معتقد بودند که «علیرضا جهانبخش» جوان، با عمل‌کردی که در تیم نایمخن هلند داشته، برتری محسوسی نسبت به مسعود شجاعی برای قرار گرفتن در ترکیب تیم یازده نفره دارد، اما کی‌روش از شجاعی مقابل بوسنی استفاده کرد و سرانجام بعد از ۴۵ دقیقه نمایش ضعیف و ناامیدکننده، او را تعویض کرد و خسرو حیدری از ابتدای نیمه دوم جانشین شجاعی شد.

ghochannejad

این پیشینه از لیونل مسی، رونالدو و قبل‌تر از همه آنها «علی دایی» در زمان مربیگری برانکو به یک‌باره در یک لحظه از بازی ایران و بوسنی برای ما های‌لایت می‌شود و همه خاطرات گذشته در کسری از ثانیه از گوشه ذهن ما عبور می‌کند؛ جایی که نکونام، کاپیتان تیم‌ملی و نزدیک‌ترین بازیکن به سرمربی، بر سر «احسان حاج‌صفی» فریاد می‌کشد و با اخم و لحنی تند از گوش چپ تیم‌ملی می‌خواهد که در هنگام یک ضربه ایستگاهی در موقعیت دیگری جاگیری کند.

صدای جواد در لحظه‌ای که سکوت در ورزشگاه حکم‌فرماست و بوسنیایی‌ها در حال آماده کردن خود برای زدن ایستگاهی هستند و تماشاگران هم چهار‌چشمی محوطه جریمه ایران را نگاه می‌کنند، بدجوری در گوش آنها که نزدیک خط عرضی زمین مشغول عکاسی از بازی بودند، پیچید.

حتا تعدادی از بازیکنان با تعجب به حاج‌صفی نگاه کردند. نکونام که عصبانی و تند به نظر می‌رسید، به احسان حاج‌صفی می‌گوید: بیا اینجا روی خط دروازه دم تیر قرار بگیر…

و حاج‌صفی در پاسخ به نکونام این‌گونه واکنش نشان می‌دهد: کی روش گفته اینجا بایستم و …

همین جمله از حاج‌صفی کافی است تا نکونام با غضب فراوان بر سر حاج‌صفی فریاد بکشد:… اینجا، توی زمین، من می‌گویم کجا باید بایستی نه او…

حاج‌صفی خودش را جمع می‌کند و علیا‌رغم توصیه سرمربی ناچار است که از تصمیم کاپیتان پیروی کند و هنگام ضربه ایستگاهی بوسنیایی‌ها روی خط  دروازه بایستد تا اگر ضربه به داخل چارچوب بود و دروازه‌بان به توپ نرسید، او ضربه را دفع کند و مانع گلزنی حریف شود.

nkonam2

این مساله را از چند زاویه می‌توان تحلیل کرد؛ نخست این‌که آیا نکونام از سوی کی‌روش صاحب چنین اختیاری شده که به حاج‌صفی، یا سایر بازیکنان، امر‌و‌نهی می‌کند که در زمین کجا بایستند و کجا نایستند، حتا اگر پوزیشن آنها را سرمربی تعیین کرده باشد.

از سوی دیگر می‌توان این‌گونه فکر کرد که نکونام با بیش از ١٠٠ بازی ملی، خود را در جایگاهی می‌بیند که حتا در مواردی دستورات سرمربی تیم‌ملی را وتو کند و بر مبنای اتفاقات بازی برای بازیکنان تصمیم بگیرد.

حالت سومی هم وجود دارد؛ این‌که کی‌روش از این مساله بی‌اطلاع است و اصلن متوجه دیالوگ رد‌و‌بدل شده میان نکونام و حاج‌صفی نشده است و اگر چنین چیزی را می‌فهمید، قطعن با نکونام برخورد می‌کرد که بعید به نظر می‌رسد ماجرا از این قرار باشد.

به هر حال ٣ بازی ایران در جام‌جهانی به پایان رسید اما شائبه‌هایی که در خصوص برخی ارتباط‌ها در تیم‌ملی وجود داشت نه تنها تمامی ندارد که گاهی اوقات بر اثر برخی اتفاقات (نمونه‌اش فریاد نکونام بر سر حاج‌صفی) تقویت می‌شود و ذهن آدم را به سمت‌و‌سوی تردید می‌کشاند.

البته برخی از مربیان این اختیار را به بازیکنان کلیدی خود می‌دهند و حتا با ستاره‌های تیم خود مشورت می‌کنند؛ فارغ از این‌که این موضوع حق طبیعی یک مربی است، مثلن در آرژانتین با وجود اعتراف سابیا، این کار او به‌شدت مورد انتقاد قرار می‌گیرد اما در تیم‌ملی ایران هرگز کارلوس کی‌روش به این صراحت اعلام نکرده که از نکونام مشورت می‌گیرد یا به او وظایفی فراتر از شرح وظایف یک کاپیتان را داده است و به همین دلیل همه چیز در هاله‌ای از ابهام است که نکونام فراتر از یک کاپیتان معمولی است؟

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , 

۳ Comments


 1. کاوه
  1

  تمام این متنی که نوشتید هیچ چیزی رو ثابت نمی کنه و فقط و فقط در حد یک اتهامه. دوم اینکه مربی در زمین لحظه به لحظه جای بازیکنها رو تایین نمی کنه و همچین چیزی محاله . خیلی طبیعه که در جاگیریهای مختلف فردی مثل کاپیتان یا دروازه بان از بعضی بازیکنها بخوان در جاهای دیگه ای قرار بگیرن. این جریی از فوتباله


 2. سعيد
  2

  بابا جمع کنید أین داستان بافى در ایران را براى. همین همیشه عقب هستیماینده را ببین جواد نکونام اخرین جام جهانیش است


 3. ReZaBt
  3

  Y jor harf mizani engar kasi tahala ya football bazi nakarde ya aslan football nadide
  kodom capitano didi injori az ham timihash bekhad koja bazi konan
  to in sahneha fosh midad behtar az in bod injori harf bezane
  manzoresh harchi bashe ba in tarze goftan dorost nist onam vase kasi k masalan capitane time melie IRANe va capitane Y sarzamin Y keshvar
  man hichi kar nadaram faqad injori dorost nist
  khodesh balad nist bazi kone baqiyeham nemizare bazishono bokonan
  khodeton va hame midonan zaeef tarin bazikone IRAN to jame jahani yekish javad bod va….