Saturday, 18 July 2015
24 June 2021
از سوی حزب دموکراتیک خلق‌ها

«یک سیاست‌مدار کرد برای اولین بار کاندید ریاست‌جمهوری ترکیه شد»

2014 June 30

خبر / رادیو کوچه

 

«حزب دموکراتیک خلق‌ها» (HDP) در ترکیه روز دوشنبه سی‌ام ژوئن به صورت رسمی «صلاح‌الدین دمیرتاش» سیاست‌مدار کرد را به عنوان کاندید ریاست‌جمهوری معرفی کرد.

وب‌سایت روزنامه حریت چاپ آنکارا با علام این خبر گزارش داد، «حزب دموکراتیک خلق‌ها» طی کنفرانسی مطبوعاتی، به صورت رسمی «صلاح‌الدین دمیرتاش» را به عنوان کاندیدای پست ریاست‌جمهوری در انتخابات پیش‌رو معرفی کرد.

این برای اولین بار است که در تاریخ کشور ترکیه نوین، یک کرد برای انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور کاندید می‌شود.

damirtash

صلاح الدین دمیرتاش رهبر پیشین حزب صلح و دموکراسی (BDP) از چهره‌های سیاسی مشهور کرد است که طی سالیان گذشته به عنوان یکی از سیاست‌مداران وابسته به خط فکری آقای (عبداله اوجالان) نقش مهمی در هدایت مبارزات سیاسی و پارلمانی داشته و نه تنها در میان کردها، بلکه در بین ترک‌ها و به ویژه روشن‌فکران و اصحاب رسانه، به عنوان سیاست‌مداریتوانمند شناخته می‌شود که از توان جذب حمایت جوانان، زنان و دیگر طبقات جامعه برخوردار است.

وی در سال ١٩٧٣ در بخش پالو در استان الازغ به دنیا آمده و در دانشگاه آنکارا در رشته حقوق تحصیل کرده است.

پیش از این نیز هر دو حزب جمهوری‌خواه خلق (CHP) و حزب حرکت ملی‌گرا (MHP)، اکمل‌الدین احسان‌اوغلو یکی از شخصیت‌های اسلامی، را رسمن به عنوان نامزد مورد نظر خود در انتخابات ریاست جمهوری این کشور معرفی کرده اند و انتظار می‌رود حزب عدالت و توسعه (AKP) ، حزب حاکم نیز رجب طیب اردوغان، نخست وزیر را به عنوان نامزد خود در این انتخابات معرفی کند.

مطالب مرتبط

لایحه صلح دولت ترکیه با کردها تقدیم مجلس آن کشور شد

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , 

۲ Comments


  1. kaywandrodi
    1

    حزب مطبوع صلاح الدین دمیرتاش در انتخابات شهرداریهای ترکیه موفقیت چشمگیری بدست آورد! این حاضل دمکراسی حداقلی در قالب انتخابات آزاد است و تساهل فرهنگی و همزیستی در آینده مستقر خواهد شد! برخلاف ایران و سوریه که راه مبارزه با جامعه جهانی و خط روسیه کره شمالی ونزوئلا رو برگزیدن!


  2. Afshar
    2

    با سلام می خواستم یاد آورى کنم که اولین بار نیست که یک کرد کاندید ریاست جمهورى ترکیه میشود! چون قبلا ریس جمهور ترکیه کرد بودند به نام اوزال