Saturday, 18 July 2015
13 May 2021
با تصویب جدید مجلس شورای اسلامی

«شرط عضویت در احزاب ایران، التزام به ولایت مطلقه فقیه تعین شد»

2014 July 14

خبر / رادیو کوچه

 

مجلس شورای اسلامی، تصویب کرد، از این پس هر کس بخواهد در ایران به صورت رسمی حزبی تاسیس کند یا عضو احزاب قانونی شود، باید به «ولایت مطلقه فقیه» التزام عملی داشته باشد.

خبرگزاری مجلس شورای اسلامی ایران،«خانه ملت»گزارش داده است، براساس تصمیم روز دوشنبه بیست و سوم تیر ماهمجلس، «التزام عملی به ولایت فقیه» و عدم سوء‌پیشینه کیفری شرط عضویت در احزاب است.

بنابه این گزارش، در نشست علنی روز دوشنبه و در ادامه بررسی طرح نحوه فعالیت احزاب و گروه‌های سیاسی شرایط متقاضیان تاسیس حزب و عضویت بدین گونه تعیین شد: «اعتقاد و التزام عملی به قانون اساسی و ولایت مطلقه فقیه، داشتن تابعیت ایرانی، داشتن حداقل مدرک کارشناسی یا معادل آن و نداشتن سوء پیشینه کیفری موثر.»

majles

این بند از طرح نحوه فعالیت احزاب با ١۶٠رای موافق و ١٠رای مخالف به تصویب رسید.

همچنین نمایندگان مجلس با پیشنهادی مبنی بر حذف نداشتن سوءپیشینه کیفری موثر سایر اعضای حزب موافقت نکردند.

بند مربوط به التزام عملی به ولایت فقیه در آیین‌نامه اجرایی تاسیس احزاب بندی جدید است و تاکنون در کنار برخی شروط دیگر تنها التزام به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در این آیین‌نامه ذکر شده‌بود.

در همین رابطه «یداله طاهرنژاد»، عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی، روز دوشنبه در گفت‌وگو با «ایرنا» خبرگزاری رسمی ایران، درباره طرح نحوه فعالیت احزاب در مجلس گفته است: «جهت‌گیری مجلس در ارایه طرح و تعجیل در طرح زودهنگام در صحن علنی مجلس و مجموعه بندهایی که در این طرح آمده است به نوعی بیانگر حرکت انقباظی مجلس در راستای فعالیت سیاسی مردم و محدود کردن آن است.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,